9 bylinek proti bolesti kloubů: Aloe vera, boswellia a další

(aktualizace 29. září 2022 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Bolest kloubů na vás může udeřit prakticky kdykoliv. Může se objevit poté, co jste začali s nějakým fyzicky náročnějším cvičením. Často jí trpí i lidé, kteří mají náročnou práci. A vynechat nelze ani ty, kteří mají potíže spojené s věkem. Proto se níže zaměříme na bylinky na bolest kloubů a na protizánětlivé bylinky na klouby.

Klouby dovedou ustát i zvýšenou zátěž. Ovšem, počítejte s tím, že se kvůli ní mohou mnohem snáze opotřebovat. Navíc, úplně ignorovat nelze ani to, že pak mohou být náchylnější k nejrůznějším úrazům a bolesti.

Jelikož se většina z nás snaží o aktivní způsob života až do vysokého věku, je pochopitelné, že hledáme nejrůznější cesty, jak se od těchto příznaků narůstajícího věku oprostit. Kromě pravidelné fyzické aktivity (která bude mít přiměřený charakter a rozsah) vyzkoušejte doplňky stravy na klouby s obsahem bylinek.

Víte, na které byste se měli zaměřit? Pokud ne, blíže se na ně zaměříme níže.

Aloe vera

Aloe vera je jednou z nejoblíbenějších bylinek v alternativní medicíně. Kromě jiného je i velmi dobře dostupná. Mezi nejčastější způsoby použití aloe vera na kůži je jeho aplikace při slunečních popáleninách. 

Mezi hlavní benefity patří:

 • Protizánětlivé účinky
 • Dobrá snášenlivost
 • Zmírnění bolesti kloubů

Boswellia

Další bylinkou, kterou můžete vyzkoušet, je bylinky Boswellia serrata, které se taktéž připisují protizánětlivé účinky. To se může hodit, protože záněty často provází dnu, revmatoidní artritidu a další chronické choroby pohybového aparátu. Z dlouhodobého hlediska tedy může snížit pociťovanou ztuhlost a bolest.

Řemdihák plstnatý

Řemdihák plstnatý, nebo také kočičí dráp, je liána původem z Amazonie, která se spojuje s redukcí otoků. Také dovede podporovat redukci otoků kloubů u lidí, kteří trpí revmatoidní artritidou. U citlivějších jedinců ale může mít i nějaké vedlejší účinky, z toho důvodu se s ní doporučuje opatrnější zacházení.

Eukalyptus

9 bylinek proti bolesti kloubů: Aloe vera, boswellia a další 2

Eukalyptus je další přírodní prostředek, který se mezi lidmi těší zvýšené popularitě. Používá se nejčastěji topicky (na kůži). Co se týče problémů s pohybovým ústrojím, může ulevovat od artritické bolesti. V neposlední řadě může přispívat i k redukci otoků.

Zázvor

Zázvor se často používá při vaření a při přípravě čajů, má ale své místo i v doplňcích stravy, protože má protizánětlivé účinky. Může pomáhat při problémech s bolestí svalů a kloubů, a to i v případě, že bolest kloubů způsobilo některé z jejich chronických onemocnění. V neposlední řadě se často doporučuje i na zmírnění žaludeční nevolnosti.

Zelený čaj

9 bylinek proti bolesti kloubů: Aloe vera, boswellia a další 3

Zelený čaj má mnoho lidí spojený s podporou hubnutí, ve skutečnosti má ale dobrý vliv i na záněty, protože obsahuje antioxidanty. Vzhledem k tomu, že zánět je přítomen například při osteoartróze a revmatoidní artritidě, určitě s ním nemůžete šlápnout vedle. Vzhledem k tomu, že se zelený čaj považuje za jeden z nejzdravějších nápojů, určitě vám ho doporučujeme pravidelně pít.

Trojkřídlec Wilfordův

Trojkřídlec Wilfordův je bylinka, která se používá hlavně v tradiční čínské lidové medicíně, v Japonsku a v Koreji. Nejčastěji se používá při řešení zánětů v těle a při snaze o korigování odezvy imunitního systému. (Jelikož jsou některé choroby pohybového ústrojí způsobeny jejím přehnaným reagováním, doporučuje se například na revmatoidní artritidu.)

Je ale třeba myslet na to, že s touto bylinou negativně reaguje široké spektrum léků, speciálně pak ty, které se používají na léčbu potíží s imunitním systémem. Pokud tedy nějaké takové léky berete, nejprve se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Kurkuma

Kurkuma je známé indické žluté koření, které se přidává do kari kořenících směsí. Obsahuje kurkumin, který má protizánětlivé účinky, z toho důvodu kurkuma našla své místo v tradiční lidové medicíně. Ze stejného důvodu ji někteří doporučují na lepší zvládání problémů s pohybovým aparátem, které jsou chronického charakteru.

Vrbová kůra

Vrbová kůra se používá při zvládání zánětů a bolesti. Z toho důvodu ji někteří lidé doporučují na osteoartrózu a revmatoidní artritidu. Citlivější jedinci na ni ale mohou mít reakci, která se nejčastěji projevuje nevolností, vysokým krevním tlakem a alergií (to platí u lidí, kteří jsou alergičtí na aspirin).

Kloubům nepomohou jen bylinky

9 bylinek proti bolesti kloubů: Aloe vera, boswellia a další 4

Ačkoliv je kúra s bylinkami nápomocná, určitě můžete vyzkoušet i další látky, které se tradičně přidávají do kvalitní kloubní výživy.

Ve složení té dobré najdete:

 • Chondroitin
 • Glukosamin
 • MSM
 • Kolagen I. a II. typu
 • Vitamín C
 • Vitamín K2
 • Vitamín D3
 • Boswellii
 • Vápník
 • Hořčík
 • Zinek

A mnoho dalších látek, které mají pozitivní vliv na svaly, klouby a na pohybové ústrojí obecně.

Řada těchto látek se v těle nachází přirozeně (hovoříme například o kolagenu, chondroitinu a glukosaminu), postupem času ale mnohdy dochází k úbytku jejich produkce, což se negativně odrazí jak na stavu pojivových tkání a kostí, tak na stavu kloubního aparátu, který může mít tendenci bolet, otékat a různě se zadrhávat.

I užívání dalších zmíněných látek má ale jednoznačně smysl. Například kolagen potřebuje ke svému správnému vstřebávání a produkci vitamín C. Z toho důvodu je důležité užívat tyto dvě složky buď najednou, nebo krátce po sobě. (A proto je výhodnější, aby byly obě látky ve složení jednoho výrobku.)

Vitamín K2 s vitamínem D3 mají synergický efekt na kosti. Speciálně pak při vstřebávání vápníku, který je tvoří. Myslete ale na to, že nejlepších výsledků docílíte, pokud ho navíc doplníte o zinek a hořčík. Jak tedy vidíte, dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy je určitě krokem správným směrem.

Zdroje informací

https://www.kloubin.cz/vitaminy-a-bylinky-na-klouby/ – Nejlepší bylinky na klouby (česky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/herbs-arthritis-pain – 9 bylinek na bolavé klouby (anglicky)

https://www.webmd.com/arthritis/arthritis-guide – Doplňky stravy na klouby (anglicky)

Napsat komentář