Adaptogeny: Mají účinky na stresové hormony?

Stresové hormony mohou do velké míry ovlivňovat naši chuť k jídlu, náladu, psychickou pohodu i zdraví. Jelikož je stres běžnou součástí života, které se nelze jen tak vyhnout, vyzkoušejte přírodní bylinky na stres, které vám mohou pomoci se uklidnit.

Adaptogenní byliny jsou poměrně známé. Patří mezi ně například rozchodnice růžová, kozinec blanitý, ženšen a ašvaganda, která se dlouhodobě používá v tradiční indické medicíně.

Co to ten adaptogen ale vlastně je? A jakými způsoby se dá s těmito látkami pracovat? A pro jakou skupinu lidí jsou adaptogeny vhodné?

Pokud vás zajímá víc, v tom případě určitě pokračujte ve čtení.

Co jsou adaptogeny?

Adaptogeny: Mají účinky na stresové hormony? 2

Adaptogen je slovo, které se spojuje s alternativní medicínou. Ve své podstatě jde o přírodní látku, která může zvýšit odolnost organismu vůči stresu. Výše uvedené bylinky, které se do kategorie adaptogenů tradičně řadí, pak mohou napomoci i tomu, že se lidé stávají vůči negativním podmínkám o něco odolnější.

Poprvé se s tímto termínem setkáváme v roce 1947. Někdy se ale pro ně ale používají i jiné názvy, mimo jiné například tonikum, harmonizátor nebo biostimulátor. V Asii se také může hovořit o bylinách, které podporují životní energii čchi.

Jaké adaptogeny známe?

Adaptogeny: Mají účinky na stresové hormony? 3

Adaptogenů existuje celá řada. Pravděpodobně vás nepřekvapí, že mnohé pochází z tradiční čínské medicíny a z ajurvédy. Jelikož v Indii a Číně znali nejrůznější prostředky, které se používaly při léčbě, podpoře psychiky a duchovního života, i v dnešní době mají jejich prastaré znalosti a dovednosti pro mnohé svou váhu.

Mezi adaptogeny se kromě výše zmíněných složek (ašvaganda, ženšen, rozchodnice růžová…) zahrnuje i:

  • Eleuterokok ostnitý
  • Klanopraška čínská
  • Lékořice lysá
  • Kustovnice čínská
  • Housenice čínská
  • Rdesno mnohokvěté
  • Pazvonek chloupkatý

A mnoho dalších. Zároveň existuje výčet mnoha dalších látek, které jsou v současné době na čekací listině. V budoucnu se tedy může seznam adaptogenů značně rozšířit. Látky, které sice mohou pozitivně ovlivnit reakci organismu na stres, ale jejich účinek není tak silný, pak označujeme jako “malé adaptogeny”.

Jak fungují?

Adaptogeny: Mají účinky na stresové hormony? 4

Aby se nějaká látka mohla přidat na seznam adaptogenů, které nám mohou pomoci se lépe adaptovat na ne úplně jednoduchou situaci, je důležité, aby bylo splněno několik základních podmínek.

  • Jejich používání musí být bezpečné.
  • Musí zvyšovat odolnost organismu na stres tím, že podporují biochemické tělesné procesy.
  • Musí mít normalizační účinek.

Mělo by to fungovat tak, že adaptogen by měl ovlivnit množství uvolněných stresových hormonů. V praxi to znamená, že by měl podpořit organismus v tom, aby vnímal menší nutnost tyto hormony vyplavovat do krve. Díky tomu byste tedy měli lépe snášet i hodně stresující a vypjaté momenty, které se vás mohou spustit reakci bojuj, nebo uteč. Také může dojít k redukci úzkosti.

Mají univerzální účinek?

Každý adaptogen se hodí na něco trochu jiného, proto je důležité si ten váš správně vybírat. Například ašvaganda (které se také říká vitánie snodárná a indický ženšen), se doporučuje na lepší zvládání stresových reakcí, na podporu spánku a na úlevu od úzkosti. Nejčastěji se přidává do doplňků stravy na podporu spánku a duševní pohody, které se mohou užívat i dlouhodobě.

Ženšen pravý se zase používá na podporu normální hladiny energie a na navození duševního klidu. Maca peruánská se naopak používá na podporu mužské a ženské sexuality, která může vlivem stresujícího života taktéž u řady párů rychle upadat.

Jak tedy vidíte, říše bylinek je opravdu pestrá, proto je vhodné věnovat adaptogenům a jejich potenciálu plnou pozornost.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Adaptogen – Adaptogen (česky)

 

Napsat komentář