Afty v puse? Možná za ně může stres

(aktualizace 25. října 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Možná se vám to už někdy přihodilo. Ráno jste se probudili a zaznamenali jste pálení a bolest. Ne ale kvůli bolavému zubu. Příčinou byl aft, který se vám z ničeho nic objevil v puse. Existuje na afty v puse léčba? Případně, má vliv na afty v puse psychosomatika?

Na to, že se nám čas od času udělá v puse aft, jsme tak nějak zvyklí už od dětství. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak tyto malé a značně nepříjemné boláčky vznikají? A můžeme se jimi od někoho nakazit?

Jelikož mnoho z nás nezná na tyto otázky odpověď, o aftech si povíme něco dalšího v následujících několika odstavcích.

Tak, pojďme na to.

Co je příčinou vzniku aftů?

Afty v puse? Možná za ně může stres 2

Na afty v puse mohou mít vliv vitamíny. Konkrétně jejich nedostatek. Především hovoříme o vitamínech skupiny B (vitamín B3, vitamín B9 nebo vitamín B12). Dále má vliv nedostatek zinku, železa či vápníku. Na vině je ale i celá řada dalších příčin. 

Afty se vám mohou dělat kvůli:

  • Virové infekci
  • Stresu
  • Hormonálním změnám
  • Potravinové alergii
  • Změnám během menstruačního cyklu
  • Úrazům v dutině ústní
  • Problémům s imunitou

V některých případech dokonce není příčina vzniku aftů v puse odhalitelná. Takže, možná měla pravdu vaše babička, když říkala, že afty v puse jsou následkem toho, že jste o někom hovořili špatně.

Co pomáhá na afty v puse?

Lék na afty v puse hledat netřeba. Většinou totiž odejdou samy. Bez vašeho přičinění. Pokud byste ale hodně chtěli, můžete zkusit gel na afty v puse, který se dá volně sehnat v lékárně. Také se hodí udělat změny ve vašem životním stylu. Neměli byste být například tolik ve stresu. Měli byste užívat vitamíny, jejichž nedostatek je s afty přímo spojován. A měli byste více dbát na hygienu ve své dutině ústní.

Jak se rychle zbavit aftů v puse?

Negativní vliv na hojení aftů může mít konzumace ostrých a kořeněných jídel. Místo toho se raději napijte mléka, nebo si dejte jogurt. Tyto potraviny a nápoje by měly bolest v puse trochu zmírnit. V případě velkých bolestí se můžete zeptat na radu svého zubaře. Ten vám může doporučit speciální ústní vody a výplachy, které by měly podpořit proces hojení.

Lze je na někoho přenést?

Afty v puse? Možná za ně může stres 3

Možná budete překvapení. Ale afty v puse nejsou nakažlivé. Nemusíte se bát líbání, ani náhodného sdílení nápoje. (I když, to se nedoporučuje. Protože na vás může pro změnu číhat mononukleóza.) 

Pokud se vám tedy afty v puse objeví, neobviňujte lidi ve svém okolí. Pravděpodobně to signalizuje stav vašeho organismu. Měli byste tedy doplnit vitamíny a minerály a být více v klidu. (Případně se zkuste nechat vyšetřit na potravinové alergie.)

Afty v puse a horečka

Situace je odlišná, pokud se vám udělají afty v puse a začnete mít horečku. V takovém případě nemusí jít o klasické afty, ale o puchýřky, které jsou vyvolané virovou infekcí. Zodpovědný je za tento stav především herpes simplex virus, který způsobuje celoživotní infekci. 

Za normálních okolností nemusí být ve vašem těle patrný. Může ale udeřit, když jste oslabení, unavení nebo ve stresu.

Afty v puse u dětí

Afty v puse jsou obvyklé i u dětí. Často kvůli tomu, že se nakazí nějakou infekcí, která koluje v rodině, nebo v kolektivu ostatních dětí. Jindy mohou afty poukazovat na jiný (vážnější) zdravotní stav, kvůli kterému je nutné podstoupit důkladnou zdravotní prohlídku. 

Dítě může trpět:

  • Crohnovou chorobou
  • Senzitivitou na lepek
  • Deficitem vitamínů
  • HIV (ale to jen v opravdu vážných případech, matky jsou u nás na HIV v těhotenství testovány zcela automaticky)

Časté afty v puse

Časté afty v puse mohou indikovat, že máte zdravotní problém, nebo nedostatečnou výživu. Je proto určitě vhodné si nechat udělat krevní obraz a případně i testy na alergie a na další zdravotní problémy, které by mohly být u častých aftů příčinou. 

Afty v puse a domácí léčba podle babských rad

Afty v puse? Možná za ně může stres 4

Naše generace není jediná, která musela afty v puse řešit. Proto se podíváme, jaké metody na jejich odstranění, nebo zmírnění, používaly naše maminky a babičky.

Zkusit můžete:

  • Výplach úst slanou vodou (smícháte 1 lžičku soli s ½ hrnkem teplé vody a roztokem vyplachujete ústa 15-30 vteřin)
  • Výplach úst práškem do pečiva (stejný postup, jako výše, jen místo soli použijete prášek do pečiva)
  • Konzumaci kvalitních bílých jogurtů
  • Aplikaci medu na aft
  • Aplikaci kokosového oleje na aft
  • Dát si do pusy použitý sáček s heřmánkovým čajem
  • Vypláchnout si ústa jablečným octem (na 1 lžičku octa připadne 1 hrnek vody, vyplachovat lze 30 vteřin až jednu minutu)
  • Užívání B-komplexu
  • Chlazení namrzlým melounem

Když k tomu přidáte ještě poznatky z vyšetření, kterými jste prošli a změníte jídelníček (a je jedno, zda do něj přidáte chybějící vitamíny a živiny, nebo vynecháte problematické potraviny), měla by se vaše situace zlepšit. 

U malých dětí se ale vždy nejprve poraďte s jejich ošetřujícím lékařem. Co je dobré pro dospělého totiž nemusí být vhodné pro ně.

Jak řešíte afty vy? Máte na ně nějaký svůj speciální fígl?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/canker-sores – Afty: Léčba, příčiny a příznaky (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/are-canker-sores-contagious – Jsou afty nakažlivé? (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/recurrent-mouth-ulcers-and-canker-sores-2633514 – Afty u dětí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-canker-sores – Domácí prostředky na afty (anglicky)

Napsat komentář