Akupunktura – opravdu je tak účinná?

Západní medicína je o tom, že své zdravotní problémy řešíme užíváním léků, které často jen potlačují příznaky. Východní medicína naopak hledí na člověka komplexně a zabývá se například i energiemi, které proudí v našich tělech. Ať už na tento způsob léčby věříte, nebo ne, v dnešním článku se podíváme, jak funguje akupunktura.

Východní medicína je mezi laickou, ale i odbornou veřejností poměrně kontroverzním tématem. Na západě jsme se naučili všechno zkoumat a měřit, takže se zdráháme uvěřit tomu, že by nám na nemoci mohla pomoci nějaká volně rostoucí bylina, nebo masáž našich neviditelných energetických drah

Druhý tábor zase zastává tradiční postupy a na lékaře se neobrátí ani v případě, že pacienta začne sužovat velmi zákeřná rakovina

Akupunktura - opravdu je tak účinná? 2

I přes tyto dva nesmiřitelné postoje existují obory alternativní medicíny, které západní svět přijal a v některých případech je považuje za prospěšné. Jedním z nich je akupunktura, která má za cíl harmonizovat naše tělo, tak, aby mohlo bez problému fungovat.

V následujících odstavcích si povíme, co akupunktura obnáší, na co je dobrá a kdo by se jí měl raději vyhýbat.

Co je akupunktura?

Akupunkturu jste možná někdy viděli zobrazenou v seriálech, nebo ve filmech. Nějaká z ústředních postav děje řeší nějaký dlouhodobý problém a v zoufalství se obrátí na někoho, kdo do ní napíchá desítky malých jehliček. (Tato osoba pak s nimi často odchází zpět do normálního života, což baví i děsí její bezprostřední okolí.)

Co si budeme povídat. Základním pilířem akupunktury je opravdu to, že se do vás zapichují jehličky. Což může být jeden z hlavních důvodů, proč se jí lidé radši straní. (Všichni si ještě pamatujeme očkování z mládí.) Východní medicína věří, že tento postup napomáhá vyvažovat energii v těle a dokáže vyléčit některé zdravotní problémy

Jak už ale bylo řečeno, nejde o žádnou exaktní vědu, takže její postupy nejsou doložitelné žádnou vědeckou studií

Princip, na kterém akupunktura funguje

Čínská medicína pracuje s energiemi našich těl. Když jsou ve správném poměru a nikde v těle není žádný blok, jsme zdraví a vitální. Pokud si ale nějaký přivodíme (byť nevědomě), nebo nemáme v rovnováze energie jinu a jangu, které spolu tvoří energii chi, koledujeme si o nějakou nepěknou nemoc.

Akupunktura - opravdu je tak účinná? 3

Jelikož jsme živoucí bytosti, energie chi protéká celým naším tělem. Proto na něm máme zhruba 350 akupunkturních bodů, jejichž stimulace může ovlivnit její správný průtok. Co se týče západní medicíny, ta existenci těchto bodů z větší části popírá. V některých případech se však lékaři přiklánějí k názoru, že akupunkturní body kopírují lidský nervový systém. Takže by jejich stimulace mohla čistě teoreticky vést k vyvolání léčivých, nebo zklidňujících procesů. 

Na co může být akupunktura dobrá?

Akupunkturu nelze použít na všechny zdravotní komplikace a problémy. Na některé z nich ale může být účinná.

Běžně se na ni chodí při:

  • Bolestech v bederní páteři
  • Bolestech krční páteře
  • Osteoartritidě
  • Častých bolestech hlavy
  • Migrénách
  • Bolestech kolen

V roce 2003 dokonce organizace WHO vydala list dalších zdravotních obtíží, na které může mít akupunktura pozitivní vliv.

Údajně jde o potíže s nízkým a vysokým tlakem, bolestivou menstruací, ranní nevolností nebo s tenisovým loktem. Správná stimulace akupunkturních bodů může být taktéž účinná při bolestech zubů nebo při lepším zvládání potíží, které jsou spojené s chemoterapií. (Zvracení, nevolnost…)

Akupunktura - opravdu je tak účinná? 4

Seznam pokračoval dalšími zdravotními problémy (jako je například závislost na alkoholu a tabáku), ale sama WHO přiznává, že pro tato tvrzení nemá žádný jednoznačný důkaz.

V každém případě platí, že předtím než se objednáte na akupunkturu byste se měli nejprve sejít se svým lékařem. Není totiž v ničím zájmu, abyste vysadili léčbu, nebo si nechali nějakým způsobem ublížit. Zvlášť, pokud například berete léky na vysoký tlak. 

Výhody akupunktury

I přes poněkud rozporuplné postoje našich vědců a lékařů se akupunktuře nedají upřít jistá pozitiva. Jako u jiných alternativních způsobů léčby je však nutné je brát s rezervou.

Mezi pozitivní účinky akupunktury patří:

  • Málo vedlejších účinků
  • Bezpečnost (pokud si vyberete opravdu dobrý salon)
  • Možnost kombinovat ji s jinými léčebnými postupy
  • Snižování některých druhů bolesti

Kdo by se měl akupunktuře vyhýbat?

Akupunktura není kvůli své povaze vhodná pro lidi, kteří trpí krvácivými stavy. Vyhýbat by se jí měli i lidé, kteří mají alergii na kovy. Podstupovat by ji neměli ani lidé, kteří mají kožní problémy, které by se mohly ještě zhoršit. V případě, že je k akupunktuře používán elektrický proud, neměli by na ni chodit lidé, kteří mají voperovaný kardiostimulátor

Pokud chcete mít naprostou jistotu, že je pro vás akupunktura bezpečná, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, který odborně posoudí váš zdravotní stav.

Jak to chodí na akupunktuře

Akupunktura - opravdu je tak účinná? 5

Nakonec se v krátkosti podíváme na to, jak to na takové akupunktuře probíhá. 

Návštěva začíná tak, že vás čeká krátký pohovor, během kterého se svěříte se svými zdravotními problémy. Posléze vám budou na akupunkturní body aplikovány jehly, které zůstanou na místě po dobu 5-30 minut. (Jehly by měly být pokaždé sterilní.) Samotné zapichování jehel do těla by nemělo být nijak nepříjemné. Maximálně byste měli pociťovat krátké píchnutí. V mnoha případech je doporučené, abyste na akupunkturu přišli alespoň osmkrát, či dvanáctkrát.

Během návštěvy se vám také nejspíš dostane individuálního poradenství, během kterého získáte nové informace, jak pečovat o své tělo a doplňující informace o bylinách

Vyzkoušeli jste někdy akupunkturu? Nebo na podobné praktiky nevěříte? Své názory nám napište do komentářů pod článkem. 

Napsat komentář