Artritida a její druhy: Jaký je rozdíl mezi revmatoidní a psoriatickou?

(aktualizace 7. prosince 2022 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Artritida je onemocnění, které způsobuje potíže s pohybovým aparátem. Jde o chronický stav, jehož průběh se může postupem času zhoršovat. Věděli jste však, že neexistuje pouze revmatoidní artritida, ale i dnavá artritida (dna), lymeská artritida a mnoho dalších? Pokud ne, vše důležité vám o nich povíme v našem dnešním článku.

Ačkoliv je pohybový aparát stavěný i na větší a opakovanou zátěž, jak se říká, i džbánu, se kterým chodíme neustále pro vodu, se může celkem snadno utrhnout ucho. V překladu to znamená, že pohybový aparát se zdá být dlouhou dobu v pořádku, až nás pak nemile překvapí nějakou dědičnou, nebo získanou chorobou.

Co se týče artritidy, mezi její nejznámější druhy patří ta revmatoidní, kterou způsobuje autoimunitní onemocnění. Existují ale mezi námi i lidé, které sužuje juvenilní idiopatická artritida či reaktivní artritida, jejímž specifikem je to, že zánět kloubů bývá neinfekčního původu. (Což ji zásadně odlišuje od septické artritidy.)

Jelikož toto onemocnění postihuje velké množství lidí, níže se zkusíme zaměřit na všechny důležité informace, které byste měli o druzích artritidy vědět.

Druhy artritidy

Artritida a její druhy: Jaký je rozdíl mezi revmatoidní a psoriatickou? 2

Jak už bylo řečeno, artritida není jenom jedna. Se kterou máte co do činění většinou určuje to, co ji vyvolalo. Může být tedy buď infekční, neinfekční nebo třeba způsobena autoimunitním onemocněním, v jehož průběhu organismus napadá svoje vlastní tkáně.

Revmatoidní artritida

Právě revmatoidní artritida je jedním z oněch autoimunitních onemocnění, kdy organismus chybně vyhodnotí hrozbu tam, kde mu žádná nehrozí. Specificky si imunitní systém vybírá klouby, nemusí to ale zůstat jenom u nich.

V současné době se přesně neví, co revmatoidní artritidu způsobuje. Také jde o onemocnění, které není vyléčitelné. To znamená, že spolu s lékařem budete hledat způsoby, jak zmírnit jeho průběh a příznaky, ale dá se očekávat, že se vaše zdravotní situace bude v budoucnosti spíš zhoršovat. (Za předpokladu, že se do té doby nenajde účinný lék.)

Co se týče příznaků, lze se setkat s:

 • Bolestí kloubů
 • Ztuhlostí kloubů
 • Otokem kloubů
 • Více než jedním problematickým kloubem v těle
 • Ranní ztuhlostí

Psoriatická artritida

Artritida a její druhy: Jaký je rozdíl mezi revmatoidní a psoriatickou? 3

Jak jistě víte, psoriáza je označení lupénky. Jak lze tedy správnou dedukcí odvodit, psoriatická artritida se obvykle projevuje u lidí, kteří toto kožní onemocnění mají. Typická červená a suchá místa na kůži se obvykle objeví dřív, než dojde k nějakým problémům s klouby.

Mezi příznaky patří:

 • Lupénka na kůži
 • Otok prstů
 • Postižení některých kloubů v těle (může být ale překvapivě pouze jeden)

Lymeská artritida

Lymeská artritida není úplně přesný název. Ve skutečnosti jde o onemocnění lymskou boreliózou (kterou přenáší infikovaná klíšťata). V případě, že je infekce vážnější, může to vést až k postižení kloubů, kterému pak můžeme říkat lymeská artritida. Toto stádium navíc může přijít i roky poté, co došlo k nákaze.

Mezi příznaky najdeme:

 • Otok velkých kloubů
 • Bolest kloubů
 • Neinfekční zánět chronického charakteru (který může přijít po vyléčení toho infekčního)

Juvenilní idiopatická artritida

Toto onemocnění postihuje hlavně malé děti. Nejčastěji ty, které ještě nedosáhly 16. roku života. Stejně jako u některých jiných forem artritidy tímto onemocněním častěji trpí dívky. Ve srovnání s ostatními se ale nejedná o až tak známé onemocnění.

Mezi projevy tohoto onemocnění patří:

 • Artritida
 • Horečka
 • Bolest úponů
 • Zduření prstů

Dnavá artritida

Artritida a její druhy: Jaký je rozdíl mezi revmatoidní a psoriatickou? 4

Dna je onemocnění, v jehož průběhu se v kloubech koncentruje kyselina močová. Ta může formovat krystaly a způsobovat zánět, který dost významně snižuje kvalitu života. Na toto onemocnění může mít vliv životní styl. (Nemocným například nedělá dobře konzumace červeného masa.)

Mezi příznaky patří:

 • Bolest kloubů
 • Horkost v kloubech
 • Záchvat, který může přicházet a odcházet

V čem jsou hlavní rozdíly?

Hlavní rozdíl spočívá v tom, jestli je vaším problémem septická artritida (což znamená, že zánět kloubu vyvolala infekce, která se může léčit třeba antibiotiky) nebo reaktivní artritida. Ta označuje zánět kloubu neinfekčního původu. Může jít o reakci těla na jiný zánět v organismu. Ze zcela pochopitelných důvodů vám lékař nebude na neinfekční zánět doporučovat antibiotika, protože by na něj neměla žádný účinek. (To samé bude platit, když zánět bude virového původu. Na viry totiž antibiotika také nefungují.)

Pak také můžeme dělat rozdíly v tom, jestli jde o onemocnění, které souvisí s genetikou a fungováním autoimunitního systému, nebo jestli jde o onemocnění, které souvisí s naší nepozorností. (Což platí například pro boreliózu, ke které se můžeme dopracovat tak, že nenosíme do přírody vhodné oblečení, po návratu domů se nekontrolujeme, nemáme očkování a ani nepoužíváme repelent.)

Léčba artritidy

Jak už bylo řečeno, u některých zánětů vám může lékař doporučit užívání antibiotik, ale nebývá to tak vždycky. Může vám ale předepsat léky na bolest a léky proti zánětům a také si vás může zvát na pravidelnější preventivní prohlídky, v jejichž průběhu zjistí, jak to s vaším onemocněním vypadá. Také vám doporučí změnu životního stylu, která by měla zahrnovat stravu bohatou na vitamíny a antioxidanty, zvýšenou konzumaci nenasycených mastných kyselin omega-3 (z doplňků stravy nebo z kvalitních mořských ryb) a podobně.

Dále pomáhá:

 • Přiměřená fyzická aktivita
 • Redukce hmotnosti
 • Masáž
 • Obklad (teplý nebo studený, v závislosti na tom, co vám dělá lépe)

V některých případech může pomoci i terapie, v jejímž průběhu se naučíte lépe srovnat s tím, že je ve vašem životě přítomno nějaké chronické onemocnění, které vám způsobuje komplikace a bolest. 

Máte zkušenost s nějakou formou artritidy? Pokud ano, co vám pomáhá na bolest?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Reaktivní_artritida – Reaktivní artritida (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Juvenilní_idiopatická_artritida – Juvenilní idiopatická artritida (česky)

http://www.szu.cz/lymeska-borelioza – Lymeská bolerióza (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Revmatoidní_artritida – Revmatoidní artritida (česky)

https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/guide/most-common-arthritis-types – 5 běžných typů artritidy (anglicky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/arthritis-natural-relief – 9 tipů, jak se zbavit artritické bolesti (anglicky)

Napsat komentář