Ašvaganda – Withanie snodárná a její účinky na zdraví

(aktualizace 14. června 2022 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Zajímáte se o bylinky a nenecháte si ujít příležitost k tomu, abyste si rozšířili obzory? Pokud zní vaše odpověď kladně, pak byste si neměli nechat uniknout rostlinu, které se říká Ašvaganda. Kde tato rostlina roste? A co vše vám může nabídnout?

Lidské poznání je omezené. Nejen kvůli tomu, že bylin, které můžeme pořádně prozkoumat, existuje opravdu úctyhodné množství, ale také kvůli tomu, že nás omezuje naše zeměpisná poloha, která nám zabraňuje poznat všechny byliny, které se používaly (a stále ještě používají) například v indické Ajurvédě.

Mezi tyto byliny patří Ašvaganda, které se u nás také říká Withanie snodárná. V Indii ji zná skoro každý, protože se tam používala od dob tradičního přírodního lékařství.

Ašvaganda – Withanie snodárná a její účinky na zdraví 2

Chcete o ní vědět něco víc? Pak určitě pokračujte ve čtení.

Benefity Ašvagandy

Když už to Ašvaganda dotáhla až do lidového léčitelství, dá se očekávat, že se jí připisují nějaké ty pozitivní účinky.

Jmenovat bychom mohli například:

Někteří lidé dokonce uvádějí, že jim Ašvaganda pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Jak se tedy zdá, užitek z ní mohou mít hlavně lidé, kteří těžce pracují a potřebují podávat stabilní duševní, ale i fyzické výkony.

Ašvaganda – Withanie snodárná a její účinky na zdraví 3

Pěstování Ašvagandy

I když to není v našich končinách moc obvyklé, v případě zájmu lze Ašvagandu pěstovat. Jelikož není příliš náročná, mohou tuto disciplínu vyzkoušet i lidé, kteří nemají pro pěstování bylinek vlohy.

Semena Ašvagandy se doporučuje zasazovat do zeminy během měsíce května. Hloubka sázení by neměla být velká, bohatě stačí, když je necháte na povrchu, nebo těsně pod ním. Nakonec je zakryjte folií, protože Ašvaganda preferuje tropické podnebí.

Co byste o ní měli vědět?

I když je pro vás Ašvaganda nová, v Indii se jí připisuje velká důležitost. (Ve své podstatě jde o nejdůležitější bylinku Ajurvédy.) Lidé ji v Indii používali tisíce let na problémy se stresem, na doplnění energie a na zlepšení koncentrace.

Někteří lidé jí dokonce říkají vůně koně, protože Ašvaganda má specifické aroma. Kůň se také spojuje se silou, kterou by měla Ašvaganda svému uživateli propůjčit. Také se jí ale říká indický ženšen (pozor, nepleťte si tento termín s korejským ženšenem, kterému se občas říká i ženšen pravý), nebo zimní třešeň.

Dávkování

Ašvaganda – Withanie snodárná a její účinky na zdraví 4

Pokud se vám podařilo vypěstovat Ašvagandu doma, používá se tak, že se vybere malý kořen, který se důkladně rozdrtí. Následně se z něj připraví odvar, který se dělá z cca 3 g drceného prášku a mléka, nebo vody. (Nezapomeňte tekutinu povařit.) V Indii se tento nápoj dochucuje cukrem, nebo medem. Při pravidelném pití by se měl dostavit účinek asi po měsíci.

Jelikož ale ne každý je botanik, který má zájem projít celým procesem od A do Z, a ne každý dovede správně Ašvagandu zpracovat a dávkovat, bude pro vás mnohem lepší, když vyzkoušíte užívání doplňků stravy s obsahem Ašvagandy.

Kromě toho, že nebudete muset řešit zahradničení, budete mít při ruce doporučené denní dávkování, kterého se můžete spolehlivě držet.

Také vám Ašvaganda pomohla?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snodárná – Withanie snodárná (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/ashwagandha – 9 benefitů Ašvagandy (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/ashwagandha – Účinky Ašvagandy (anglicky)

 

Napsat komentář