Bipolární afektivní porucha: Jsem každou chvíli někdo jiný

(aktualizace 10. března 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Pokud se alespoň trochu zajímáte o životy slavných, určitě jste zaznamenali, že někteří z nich trpěli, nebo trpí bipolární afektivní poruchou. Podstatná část populace ji považuje za výjimečnou, ale pravdou je, že je relativně častá. Možná jí trpíte i vy a vůbec o tom nevíte!

Když máme chvíli špatnou náladu, třeba kvůli hádce s protějškem, či šéfem, a ještě k tomu se nám rozbije nákupní taška, jejíž obsah vypadne na chodník, máme tendenci říkat, že trpíme depresí. Což je nepravda. Krátkodobě špatnou náladu, nebo den smolař, má jednou za čas každý. 

Oproti tomu, opravdová deprese, mezi kterou řadíme i bipolární afektivní poruchu, o které bude dneska řeč, je vážné onemocnění, ze kterého se člověk často nedostane bez toho, aniž by vyhledal odbornou pomoc lékaře.

Jelikož ale bipolární porucha osobnosti není jen o tom, že se cítíte celou dobu mizerně, pomůžeme vám ji trochu lépe pochopit. 

Co je to bipolární afektivní porucha

Bipolární afektivní porucha: Jsem každou chvíli někdo jiný 2

Bipolární afektivní porucha má mnoho jmen. Setkat se můžeme i s názvem maniakální deprese, manická deprese nebo maniodepresivní psychóza. Zatímco pro klasickou depresi je příznačná letargie a dlouhodobě špatná nálada, chování lidí s bipolární poruchou může být pro ostatní matoucí. Zatímco v jedné chvíli jsou na úplném dně, v jiných fázích tohoto onemocnění mohou mít pocit nepřemožitelnosti a nezastavitelnosti. 

Je proto jednoduché takového člověka označit za náladového, nebo vrtkavého. Dokonce ani pacient sám nemusí dlouho vnímat, že je vlastně nemocný. 

Příznaky a projevy bipolární poruchy

V rámci onemocnění bipolární poruchou je nutné rozlišovat fázi deprese a fázi mánie. V prvním případě může jedinec vykazovat všechny příznaky typické deprese. V manické fázi zase převládá pocit euforie a přehnaně dobré nálady. Což by nebylo samo o sobě tak zlé. Kdyby to nevedlo ke společensky nebezpečnému chování. (Užívání drog, promiskuita, riskování…)

Kromě radikálních změn nálad zbystřete, pokud:

  • Zažíváte dlouhodobé pocity skleslosti a smutku
  • Ztrácíte naději a víru 
  • Nemáte permanentně energii něco udělat (i kdyby to byla třeba jenom sprcha, nebo příprava jídla)
  • Nemáte zájem o věci, které máte rádi
  • Se u vás střídá nespavost a nadměrná spavost
  • Máte opakující se myšlenky na sebevraždu

Bipolární afektivní porucha: Jsem každou chvíli někdo jiný 3

Příznaky a průběh manické deprese se pohlaví od pohlaví liší. Zatímco u mužů se diagnostikuje relativně brzy, u žen k tomu obvykle dochází mezi 20-30 rokem života. Také zažívají mnohem častěji depresivní fázi a cyklus mánie u nich nebývá tak výrazný. V neposlední řadě mohou být jejich potíže častěji spojené s dalšími zdravotními problémy. (Migréna, nemocná štítná žláza, úzkost…)

Příčiny vzniku bipolární poruchy

Příčiny vzniku této choroby jsou v mnoha ohledech nejasné. Odborníci se domnívají, že na to může mít vliv určitá kombinace genů. Také ale může jít o následek prožití nějakého traumatizujícího zážitku. Negativní vliv může mít i působení dlouhodobého stresu. 

Léčba bipolární poruchy

Bipolární afektivní porucha: Jsem každou chvíli někdo jiný 4

Ač si to mnoho lidí nechce přiznat, protože by si přišli jako nenormální a divní, nejlepším řešením je pravidelná docházka k psychiatrovi, který má pravomoc pacientům předepisovat léky. Také byste ale měli pravidelně docházet na psychoterapii, která vám pomůže rozplést řetězec událostí a lépe se s vaším zdravotním stavem vyrovnat. Pacientům mohou pomáhat i zajeté zvyky a změny životního stylu.

I když to může být nejprve těžké, zkuste:

  • Pravidelný program (začít můžete s konkrétní hodinou usínání a vstávání, nebo s jiným rituálem, kterého se můžete bez problému držet)
  • Vyváženou a hlavně zdravou stravu
  • Odstranit veškeré rušivé elementy, které by mohly mít negativní dopad na kvalitu vašeho spánku (dobrým tipem jsou lepší žaluzie, spací maska na oči, špunty do uší, vypnuté zvonění telefonu…)
  • Fyzickou aktivitu (pokud je to složité, začněte s procházkami)

Máte ve svém okolí někoho, kdo trpí bipolární afektivní poruchou?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bipolární_afektivní_porucha – Bipolární afektivní porucha (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/37010 – Bipolární porucha: Příčiny, příznaky, typy a léčba (anglicky)

https://www.healthline.com/health/bipolar-disorder – Co je to bipolární afektivní porucha a jak poznat, že ji máte? (anglicky)

Napsat komentář