Bolest kolene: Pomohou cviky, bylinky i babské rady

Bolest nohou od kolen dolů není vůbec normální. A to samé by se dalo říct i o dlouhodobé bolesti velkých kloubů nohou, jejichž hlavním úkolem je nás spolehlivě nosit po světě. Co na bolavá kolena pomáhá, na to se podíváme v článku.

Kolena jsou párové klouby v nohách, jejichž úkolem je nejen zajištění ohebnosti nohou, ale také rovnoměrné rozkládání naší tělesné váhy a umožnění pohyblivosti. Někdy nás ale může negativně překvapit například bolest kolene při pokrčení nebo bolest kolene v těhotenství, v jehož průběhu ženy nosí na těle extra váhu.

Věděli jste však, že jedna z nejčastějších příčin bolesti kolene je poškozená kloubní chrupavka? Jenže, pokud už k takovému problému jednoho dne dojde, existují nějaké metody, které by vám mohly od pociťovaného nepohodlí ulevit?

Na to se spolu zaměříme níže.

Příčiny bolesti kolene

bolest kolene příčiny

Ať už je vaším problémem bodavá bolest kolene na vnitřní straně, ztuhlost nebo nějaká jiná patálie, je důležité přijít na to, jaké se mohou za tímto jevem skrývat příčiny.

Mezi hlavní podezřelé patří:

Co se týče poškození chrupavek, může k němu dojít mechanicky při jejich častém přetěžování. Nemusí jít nutně o zatížení pocházející ze sportu, ale klidně i o takové, které má kořeny v namáhavé fyzické práci. Určitou roli také hraje věk nebo chronické onemocnění kloubů, kterým je kupříkladu artritida.

Jak to řešit: Babské rady

Mezi rizikové faktory, které mohou způsobovat problémy s koleny, zcela nepochybně patří naše tělesná hmotnost. V případě, že dlouhodobě nosíte extra kila nahoře, za kterými se může skrývat nadváha či obezita, je ve vašem vlastním zájmu začít postupně pracovat na jejich ztrátě. Díky tomu nebudou muset kolena rozkládat mezi sebe zvýšenou zátěž, která je poškozuje. Bolest kolene se tedy může i tímto drobným zásahem citelně snížit. To ale samozřejmě není vše, co můžete vyzkoušet.

Studené a teplé obklady

Rychlou pomoc od akutní bolesti kolene může nabídnout i přikládání teplých a studených obkladů, kterými se dá řešit například otok nebo ztuhlost. Pro začátek ale možná budete muset vyzkoušet, která z těchto variant vám bude vyhovovat více, protože na každý stav může dělat dobře něco jiného.

Co se týče studených obkladů, ledové a hodně vychlazené obklady přikládejte obalené svrchní látkou, jinak by mohlo dojít k omrzlinám. Nikdy nenechávejte studený obklad přiložený déle než 10 minut. U tepla pak může stačit klidně 20 minut. Dejte si ale pozor na popáleniny. Alternativu pak mohou představovat ještě teplé koupele, například s rašelinou.

Cvičení a protahování

cvičení a protahování

Nezapomínejte ani na cviky na kolena a klouby, protože pohybový aparát se potřebuje (prakticky nepřetržitě) promazávat kloubní tekutinou. Na druhou stranu, pohyb si vybírejte moudře, protože bolavá kolena nesnesou úplně všechno. Dobře jim neudělá například běh nebo cvičení, během kterého budete kolem sebe agresivně kopat.

Místo toho vám může vyhovovat chůze (klidně i s hůlkami na nordic walking) a tai-chi. Také se pokuste o protažení třísel a o protažení zadní strany stehen, jejichž stav může bolest nohou také velmi ovlivnit.

Bylinky

Bylinky se mohou na bolavá kolena aplikovat mnoha různými způsoby. Například vnitřně spolu s doplňkem stravy na klouby, který obsahuje kolagen a další důležité látky pro pohybový aparát. (Vitamín C, chondroitin, glukosamin…) Nejčastěji se do složení přidává kadidlovník pilovitý.

Možná je dále i vnější aplikace bylinných mastí na klouby. Hodně populární je třeba konopná mast z lékárny, mast s kostivalem, mast s měsíčkem nebo mast s koňským kaštanem a chilli. Výhodou je, že masti i kloubní výživu můžete bez obav používat společně.

Vyšetření

bolest kolene vyšetření

Pokud bolest nepolevuje, anebo se dokonce stupňuje, je vhodné kontaktovat lékaře a domluvit se s ním na důkladné prohlídce. Lékaře volejte hned, pokud zaznamenáte, že se na nohu nemůžete postavit a není možné ji normálně používat. Také zbystřete při větších otocích, při neschopnosti pokrčit koleno (nebo při neschopnosti normálně natáhnout nohu), v případě, že se k bolesti kloubů přidá vysoká teplota či v situaci, kdy jste si všimli výrazné deformace kolene.

Lékař se na koleno podívá a podle potřeby může kloub vrátit do správné polohy. Případně může navrhnout vyšetření některou ze zobrazovacích metod. (Nejčastěji rentgen, magnetická rezonance nebo ultrazvuk.) Pokud existuje podezření na zánět, lékař může ještě jehlou odebrat vzorek z kolene na analýzu, na základě jejíž výsledků pak stanoví léčebný plán na míru.

Rada na závěr

Pečovat o kolena bychom měli celý život, protože postupem času se dá očekávat jejich opotřebení, které nás bude omezovat v našem každodenním životě. Z toho důvodu se snažte kombinovat jak cvičení, tak užívání bylinek. Nic špatného pak určitě neuděláte ani v případě, že se rozhodnete udržovat normální tělesnou hmotnost.

Napsat komentář