Bolest očí: Co může být příčinou a jak to léčit?

(aktualizace 2. listopadu 2022 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Bolest očí není něčím, s čím by se člověk setkával každý den. Proto může tato situace nejednoho z nás docela dost vyděsit. Než ale začnete panikařit, je důležité zjistit všechny informace, které by vás mohly dovést k úspěšnému vyřešení tohoto neobvyklého problému. Pokud jste připraveni, můžeme jít na to.

Bolest očí není úplně neobvyklá, ale čas od času k ní může přeci jenom dojít. Někdy stačí, aby nám do oka spadl nějaký cizorodý předmět, který nám v oku vyloženě překáží. (Kromě letící mušky to může být třeba prach, nebo malý úlomek řasenky.)

Než se navíc začnete děsit, ve většině případů není bolest oka spojována s nějakým vážným zdravotním problémem, který by vyžadoval okamžitou intervenci lékaře. Co byste tedy měli o bolesti na oku a uvnitř oka vědět?

Na to se podíváme níže.

Nejčastější příčiny bolesti oka

Bolest očí: Co může být příčinou a jak to léčit? 2

Jedním z hlavních podezřelých je již zmíněný cizorodý objekt, který nemá v oku za normálních okolností co dělat.

Také může být na vině:

 • Podráždění oka kontaktní čočkou
 • Zánět spojivek
 • Oděr rohovky
 • Ječné zrno
 • Zánět očních víček
 • Úraz

Samozřejmě, s úrazem a zánětem spojivek se hodí zamířit rovnou k lékaři, protože nikdy nevíte. V ostatních případech si ale většinou dovedete poradit i sami.

Pokud vás ale trápí bolest uvnitř oka (a ne jen na jeho povrchu), může být situace vážnější a je důležité se nechat zkontrolovat lékařem. Může jít totiž o jeden z příznaků zeleného zákalu, o jeden z příznaků migrény a podobně. (A na tyto věci běžný člověk v domácích podmínkách a bez potřebných znalostí nestačí.)

Kdy vyhledat pomoc?

Je jasné, že kvůli mušce v oku nebudete jezdit na pohotovost. Ječné zrno se zase doporučuje nechat být, dobře ho čistit a v případě potřeby ho natírat antibiotickou oční mastí z lékárny. Existují ale situace, které vyžadují okamžité řešení.

Asistenci lékaře bude situace vyžadovat, pokud:

 • Máte opravdu silnou bolest oka/očí
 • Bolest způsobila chemikálie, úraz nebo nějaká jiná nehoda
 • Bolest oka/očí doprovází zvracení
 • Je bolest oka tak silná, že se ho nemůžete dotknout
 • Jste náhle přestali vidět, nebo jste zaznamenali náhlou změnu vidění

Jak se oko léčí?

Bolest očí: Co může být příčinou a jak to léčit? 3

Způsob léčby se volí nejčastěji podle toho, co bolest oka způsobilo. Mnohdy se doporučuje omezit čtení a sledování obrazovky, protože to oči jen zbytečně namáhá. Také se mnohdy doporučuje používání dioptrických brýlí místo čoček, které by mohly oko ještě více podráždit.

Dále mohou pomoci ulevit od bolesti kapky do očí, které mohou obsahovat i bylinky, antibiotické masti do očí (z nichž mnohé se prodávají bez předpisu v lékárně, kde vám dobře poradí), přikládání teplého obkladu (což je například případ ječného zrna) a užívání léků na bolest. Pokud je situace vážnější, lékař vám může doporučit operaci oka/očí.

Prevence bolesti oka

Bolest očí: Co může být příčinou a jak to léčit? 4

Bolesti oka/očí se dá poměrně dobře předcházet. Z toho důvodu není na škodu osvojit si pár tipů a triků, které se vám mohou v budoucnosti hodit.

Jako prevence bolesti oka se doporučuje nošení kvalitních slunečních brýlí. Také ale nezapomínejte na nošení ochranných brýlí v práci (při práci s chemikáliemi, při práci se dřevem a podobně). V neposlední řadě můžete vyzkoušet i nošení speciálních skel, které omezují dopad modrého záření do očí.

Dále se hodí dbát zvýšené opatrnosti v případě, že máte dozor nad malými dětmi, protože v nestřeženém okamžiku si mohou strčit něco do oka. (Což může skončit opravdu dost tragicky.) Neignorujte správnou péči o kontaktní čočky a také průběžně kontrolujte kosmetické přípravky. (Například prošlá řasenka s očními stíny může způsobit vážné potíže, včetně již zmíněného ječného zrna.)

V neposlední řadě také nezanedbávejte pravidelné kontroly zraku u svého očního lékaře, protože díky tomu se vám podaří zachytit počínající potíže se zrakem, které vás o něj mohou v budoucnu i připravit.

Máte nějakou osobní zkušenost s bolestí oka? Pokud ano, co vám na ni pomohlo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/eye-pain – Vše o bolesti oka (anglicky)

https://www.healthline.com/health/sore-eye-remedies – Pomoc na bolavé oko (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/316144 – Běžné příčiny bolesti oka (anglicky)

Napsat komentář