Ženské tělo je pod neustálou nadvládou pohlavních hormonů, které se pravidelně mění. Tato funkce má zajistit nejvhodnější (a hlavně opakované) podmínky pro otěhotnění. Poměrně často má ale kolísání hormonálních hladin spoustu negativních vedlejších účinků, mezi které patří bolest prsou před menstruací. Dá se od ní nějak ulevit?
Ženské tělo je opravdu úchvatné. Pokud neotěhotní, zbaví se neoplodněného vajíčka a staré děložní výstelky. Vlivem hormonální činnosti pak dojde k restartu celého procesu a další měsíc dojde k dozrání a uvolnění dalšího vajíčka, které se po oplodnění uchytí v již připravené děložní výstelce.
Jenže, hormony mohou způsobovat nevolnost, kolísání váhy, chutě, pocení a celou řadu dalších negativních jevů, které obvykle vrcholí několik dní před menstruací. Ačkoliv je každá žena prožívá trochu jinak, citlivost prsou je pro většinu žen v populaci společná.
I když nejde o život ohrožující problém, může nám dost pokazit náladu. Proto se podíváme na to, jak vzniká a na to, zda se s ním může něco udělat.
Bolest prsou před periodou
Hned na úvod musíme říct, že odborníci ani v současné době, která má spoustu technických vychytávek, nevědí, co přesně bolest prsou před menstruací způsobuje. Pravděpodobně to ale bude mít co dočinění s kolísáním estrogenu a progesteronu. Tyto změny mohou způsobit otékání lymfatických uzlin, což by taktéž mohlo přispět k pocitům nepohodlí a bolesti. Nesmíme ale zapomínat ani na hormon prolaktin, který může ovlivňovat i těla žen, které ještě nebyly těhotné.
Bolest prsou před menstruací se obvykle projevuje:
- Bolestí v jednom, nebo v obou ňadrech
- Bolestí v podpaží
- Řezavou bolestí
- Otoky
- Bolestí a citlivostí bradavek
V některých případech je bolest stálá, u jiných žen se objevuje jen občas.
Existuje léčba?
Na bolest a citlivost prsou před menstruací neexistuje žádný konkrétní způsob léčby. Doktor vám může doporučit užívání léků na bolest, nebo dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce, která by měla přispět ke zmírnění kolísavosti hormonálních hladin.
Domácí úlevové prostředky
Něco podobného vám asi moc nepomůže. Pokud vás něco bolí, chcete mít v ruce něco, co vám poskytne okamžitou úlevu.
Zkusit můžete například:
- Nošení lepšího spodního prádla (například i s jinou velikostí košíčku)
- Nošení podprsenky v noci (to ale nemusí být pohodlné a obecně se to ani moc nedoporučuje)
- Redukci kofeinových nápojů
- Redukci solení
- Teplé a studené obklady
Kofein se solí může vaše bolesti prsou zhoršovat. Kofein nabuzuje celý organismus, sůl zase přispívá k většímu zadržování vody. Což by nemuselo být ve fázi před menstruací žádoucí.
Dále odborníci doporučují, aby ženy užívaly více vitamínu B6 a vitamínu E. Technicky vzato přicházejí v úvahu i méně náročné typy cvičení. Mezi ně patří například plavání a jóga. Co se týče běhání atd., to se nedoporučuje, protože nárazy při dopadu, či intenzivním pohybu mohou bolest prsou zhoršovat.
Kdy jít k lékaři?
Prsa vás nemusí bolet jenom kvůli menstruaci. V některých případech může jít o něco vážnějšího, na co samy nestačíte. Může jít o rakovinu, infekci, vedlejší jev zvětšování, nebo zmenšování prsou a podobně.
Varovným příznakem je bulka v prsu, podivně vypadající výtok, horečka, změna barvy a textury na prsu, dlouhodobá bolest prsu atd.
Hned se ale nebojte nejhoršího. Lékař si vás prohlédne a s největší pravděpodobností vás vyšle na sonografické (ultrazvukové), či mamografické vyšetření, které mu pomůže odhalit pravou příčinu problému.
Trápí vás bolest prsou před menses? Pokud ano, co vám na ni funguje?
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323998 – Vše o bolesti prsou před periodou (anglicky)