Bradykardie – když se zpomalí tep: Příčiny, příznaky, léčba

Každému živému organismu tluče srdce. Tedy, i člověku. Pokud tlukot srdce ustane, přichází smrt. Věděli jste ale, že srdce nám všem netluče úplně stejně? Pokud je tlukot toho vašeho příliš pomalý, tomuto jevu se říká bradykardie. Je nebezpečná? A dá se nějak léčit?

Lidské srdce je něco jako pumpa, která tlakem tlačí krev do všech koutů těla. Tedy, i do těch, které jsou od srdce nejdál. (Prsty u nohou, prsty u rukou atd.) Z toho, jak srdce funguje (nebo nefunguje) se dá vyčíst spousta informací o vašem celkovém zdravotním stavu.

Jedním z ukazatelů, na který berou lékaři ohled, je tlukot srdce za minutu. Tepová frekvence u dospělého muže je asi 60 tepů za minutu. U žen je tepová frekvence trochu vyšší a činí v průměru 65 tepů za minutu.

Bradykardie

Co když je ale tlukot vašeho srdce pod touto hodnotou? Znamená to něco? A pokud ano, tak co?

Příčiny bradykardie

I když není pomalejší srdeční tep vždycky špatný, v některých případech může sinusová bradykardie naznačovat problém, který je potřeba řešit.

Na vině totiž může být:

  • Abnormální srdeční rytmus
  • Infarkt
  • Užívání některých léků
  • Mrtvice
  • Nerovnováha elektrolytů
  • Snížená funkce štítné žlázy

Některé z těchto problémů se dají vyřešit celkem snadno. Například výměnou léků, nebo navozením rovnováhy elektrolytů v těle. V ostatních případech není vyloučeno vaše dlouhodobé léčení.

Příznaky bradykardie

Bradykardie

Bradykardie si nemusíte vůbec všimnout. Lékař ji může odhalit až v průběhu vyšetření. Není ale vyloučeno, že si všimnete abnormalit, které by vás měly motivovat k co nejrychlejší návštěvě lékaře.

Mezi příznaky, které říkají, že s vámi není něco v pořádku, patří bolest čelisti (což je jeden z příznaků infarktu u žen), bolest na hrudi, zmatenost, změna zraku, bledá kůže, namodralá barva kůže, slabost, bolest ruky (příznak infarktu u mužů), dezorientace či omdlévání.

Naopak normální je bradykardie ve spánku. V průběhu odpočinku se totiž srdeční tep obvykle zpomalí. (Například v porovnání s výkonem nějaké denní aktivity.)

Léčba bradykardie

Léčba bradykardie závisí na tom, co tento stav vyvolalo. Lékař se tedy bude primárně zabývat diagnostikou jiných chorob, které by mohly mít na pomalejší tlukot srdce vliv. V případě vážných potíží vám však může doporučit voperování kardiostimulátoru, který dá srdci impuls k tomu, kdy má tlouct.

Také je potřeba říct, že neexistuje přírodní léčba bradykardie.

Bradykardie a cvičení

Bradykardie

Jakmile jde o problémy se srdcem, je důležité veškerou fyzickou aktivitu konzultovat s lékařem. Jinak hrozí přetížení a na to navazující zdravotní problém. (Či dokonce život ohrožující stav.)

Pokud hledáte nějaký typ pohybu, který se považuje při bradykardii za obecně bezpečný, je jím chůze. Kromě toho, chůze je šetrná i ke kloubům, takže ji mohou provozovat starší lidé, kteří mají zhoršenou pohyblivost. Těžit z chůze budou i lidé s vyšší tělesnou hmotností, pro které by běhání mohlo představovat zbytečně velkou zátěž.

Dále by pro vás mohlo být vhodné:

  • Cvičení ve vodě
  • Ježdění na kole

Pokud vám to lékař povolí, je možné zkusit fitness chůzi ve svižnějším tempu. 

Řešili jste někdy problémy s pomalým tlukotem srdce?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bradykardie – Bradykardie (česky)

https://www.healthline.com/health/slow-heart-rate – Vše o bradykardii (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/sinus-bradycardia-1746253 – Je pomalejší tlukot srdce problém? (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/347956-aerobic-routines-for-seniors/ – Aerobní cvičení pro seniory (anglicky)

Napsat komentář