10 příčin brnění rukou a nohou: Co může znamenat?

(aktualizace 8. června 2023 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Brnění rukou je někdy normální, zvlášť, pokud tomuto stavu předcházel nechtěný úder ruky o kliku nebo větší námaha. Pokud vás ale brnění rukou a nohou trápí dlouhodobě, rozhodně se vyplatí zpozornět, protože může jít i o projev vážnějšího zdravotního problému. Může mít brnění nějaké napojení na sedací nerv? A může vás trápit brnění rukou od krční páteře?

Nedávno jsme psali o bolesti nohou, která může značit pouhou únavu. Zcela vyloučit ale nelze ani křečové žíly, nebo dokonce vážnou žilní trombózu, která vás může přímo ohrožovat na životě.

Na brnění končetin by si pak měli dávat velký pozor především diabetici, protože se u nich může objevit takzvaná neuropatie, v jejímž průběhu dochází k poškozování nervů a ke zvýšené (nebo naopak zhoršené) citlivosti některých částí těla. Varovné může být i brnění rukou v těhotenství, v průběhu kterého se může lecco pokazit.

Tip: Znáte tyto bylinky proti bolesti kloubů?

Jelikož brnění končetin může způsobovat širší spektrum příčin, na většinu z nich se zaměříme níže.

10 důvodů, proč vás brní ruce

Útlak nervů

10 příčin brnění rukou a nohou: Co může znamenat? 2

Jedním z poměrně častých problémů, se kterými se setkává řada lidí, je útlak nervů. Do této kategorie patří například syndrom karpálního tunelu, který se může objevit po dlouhodobém přetížení rukou. Překvapivě však může k útlaku dojít i vlivem chorob páteře.

Diabetes

Opakování je matkou moudrosti, proto si připomeneme, že diabetiky ohrožuje neuropatie, v jejímž průběhu se může dostavit zhoršená nebo zvýšená citlivost končetin. Všimnout si můžete například brnění a bolesti rukou a nohou.

Alkoholismus

Kdo si pravidelně dopřává velké množství alkoholu, ten by měl vědět, že brnění rukou a další neduhy, mu může způsobovat závislost. Kromě bolesti a brnění končetin se navíc může projevit i změna osobnosti.

10 příčin brnění rukou a nohou: Co může znamenat? 3

Nádor

Za vašimi nečekanými potížemi může být v horším případě i nádor. Mezi jeho doprovodné projevy pak může patřit například noční pocení a nečekaný úbytek hmotnosti. V případě závažnějšího podezření tedy neodkládejte návštěvu svého ošetřujícího lékaře.

Nedokrvení dolních končetin

Nyní nemluvíme o obyčejném přebrnění nebo přeležení, ale o chronickém stavu, který může způsobovat ateroskleróza. V takovém případě se může objevit bolest při chůzi, neobvyklé ale není ani brnění končetin a horší hojení ran.

Roztroušená skleróza

Dalším vážným problémem je roztroušená skleróza, kdy imunitní systém postihuje svá nervová vlákna. Vzhledem k tomu, že tato choroba se obvykle vyvíjí po dobu několika let, časté brnění končetiny by měli řešit i mladí lidé. (Nejčastěji s neurologem.)

Nedostatečná výživa

10 příčin brnění rukou a nohou: Co může znamenat? 4

Abychom vás celou dobu jenom nestrašili, povíme vám, že někdy má brnění rukou i banální příčiny. Jednou z nich je například nedostatek hořčíku, který se může projevovat i nepříjemnými nočními křečemi.

Hyperventilace

Někteří lidé zaznamenali brnění končetin i v momentech krize, kdy může docházet k takzvané hyperventilaci (člověk dýchá hluboce, ale rychle). V případě, že tento jev trvá, kromě brnění se mohou dostavit i křeče.

Skřípnutý nerv

Občas se člověk špatně pohne a vyústí to v nepříjemné skřípnutí nervu, kvůli kterému pak cítíme vystřelování bolesti a brnění. V případě rukou může jít o skřípnutý nerv v zádech. (Například po plavání.)

Těhotenství

V průběhu těhotenství je mnohem častější pociťovat brnění a necitlivost nohou, protože děloha s rostoucím plodem může vyvíjet tlak na nervy, které pomáhají dolní končetiny ovládat. Pokud však tento problém trvá delší dobu a nezlepšuje se, případně pociťujete slabost v nohou a úplnou necitlivost, je vhodné co nejdříve kontaktovat lékaře.

 

Napsat komentář