Bulimie: Vážná porucha příjmu potravy, která zanechává následky

(aktualizace 25. října 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

V dnešní době je všude kolem nás kult štíhlého a vypracovaného těla. Ne každý má ale tak velkou psychickou odolnost, aby mu nepodlehl. Z toho důvodu se ve společnosti rozmáhají problémy s poruchami příjmu potravy. Nejde jen o anorexii, ale i o bulimii, která může mít taktéž negativní následky.

Poruchy příjmu potravy jsou velmi vážný společenský problém, který se týká hlavně mladých děvčat a dospělých žen. Právě ženy jsou totiž permanentně posuzované podle toho, kolik váží a jak vypadají. Pokud cvičení nezabírá, nebo se ženám jeví jako příliš náročné, mohou sklouznout k bulimii.

I když mnoho lidí považuje bulimii za méně neškodnou než anorexii, i ona způsobuje lidem velmi vážné problémy. 

Jak poznáte člověka s bulimií? A jakým způsobem se tato nemoc léčí?

Co je to bulimie

bulimie

Bulimie je psychická porucha, v průběhu které dochází k netypickým vzorcům příjmu potravy. Člověk s bulimií může vypadat na první pohled normálně, protože toho dokáže opravdu hodně sníst. Problém je ale v tom, že následně jde všechno jídlo vyzvracet. 

Tato porucha příjmu potravy se obvykle rozvíjí v pozdním dětství, či v rané dospělosti. Většina lidí, kteří jí trpí, ji před okolím tají. Jedním z jejich největších strachů bývá obava o kontrolu nad svou hmotností.

Jak ji poznat

Na mnoha lidech jejich problém vůbec nepoznáte. Případně až ve chvíli, kdy jsou projevy jejich poruchy tak silné, že je už ani nedovedou skrýt.

Mezi typické příznaky patří:

  • Problémy s chrupem
  • Oteklé uzliny na krku
  • Pálení žáhy
  • Problém se zažíváním
  • Nadýmání
  • Nepravidelná menstruace
  • Slabost
  • Časté kolísání váhy
  • Omdlévání
  • Problémy se spánkem
  • Stálý pocit chladu
  • Suchá pokožka a lámavé nehty

Lidé s bulimií také dovedou sníst obrovské množství jídla. Dokonce ho mohou krást. Zvláštní mohou být i určité jídelní rituály, nadužívání diuretik a laxativ, přehnané cvičení, deprese či neustálé čištění zubů a žvýkání žvýkaček. (Skryje se tím, že před chvílí zvraceli.)

bulimie
Příčinou bulimie může být například úzkost ze své hmotnosti.

Příčiny

Některé ženy mohou mít úzkost ze své hmotnosti. Případně je bulimie jednou z cest, jak mít alespoň něco v životě pod kontrolou. Také se může jednat o otázku sebevědomí. Mezi rizikové faktory jednoznačně patří ženské pohlaví, deprese, stres či časté dodržování diet.

Její následky

Jedním z problémů je chrup, který je neustále vystavený agresivním žaludečním kyselinám. Jak všichni víme, zuby máme v dospělosti jen jedny a pokud si je poškodíme, musíme je pak dávat s pomocí zubaře velmi nákladně dohromady. Také se vám mohou spustit, či prohloubit psychické problémy. 

Dále si člověk s bulimií koleduje o dehydrataci, nerovnováhu elektrolytů, srdeční problémy, nízký krevní tlak, hormonální problémy, poničení žaludečního svěrače a jícnu či o problémy v těhotenství. Ačkoliv to není celkový výčet toho, co se může stát, určitě chápete, že je nutné s tímto problémem začít něco dělat.

Jak ji léčit

bulimie

Člověk s bulimií si nedovede poradit sám. Potřebuje k tomu péči odborníka a hlavně velké odhodlání. (Které obvykle na začátku nemá.) Kromě podávání léků se často uvažuje i o psychoterapii, jejímž cílem je zlepšení psychického stavu pacienta. Také je možné, že pacient bude muset pod dozorem jíst a bude limitován v možnosti jít potravu krátce na to vyvrhnout. 

Proč není bulimie řešením?

Bulimie je patologický stav, který není řešením žádného z vašich problémů. V první řadě je potřeba si uvědomit, že řada obrazů, které nás obklopují, není reálných. Těla celebrit jsou často upravená filtry. Případně si platí odborníky, kteří dbají na to, aby byly v kondici, ale neohrozily samy sebe na životě.

To, že nejste ukázkově štíhlé neznamená, že jste bezcenné. Určitě máte mnoho dalších vlastností a dovedností, které jsou mnohem důležitější než číslo na váze. A když už nic jiného, je potřeba si alespoň uvědomit, že budoucí problémy, které u vás bulimie vyvolá, vám za to nestojí a jen vám ztíží život.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/bulimia/effects-on-body – Negativní dopady bulimie na tělo (anglicky)

https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/bulimia-nervosa/mental-health-bulimia-nervosa – Bulimie (anglicky)

https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/bulimia-nervosa/bulimia-effects-body – Jak bulimie ničí tělo (anglicky)

https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/bulimia-nervosa/understanding-bulimia-treatment – Léčba bulimie (anglicky)

 

Napsat komentář