Když se nám přitíží, kromě klasických léků a potravinových doplňků můžeme využít i přírodní lékárnu. Ačkoliv se mnoha z nás jeví jako méně účinná, faktem je, že si dovede poradit se spoustou zdravotních problémů. Jako je třeba nachlazení a rýma. Na ně skvěle funguje čaj z rýmovníku. Víte, jak ho připravit?
Dnes jsme zvyklí všechno řešit chemií. Samozřejmě, proč tuto možnost nevyužít, když ji tady máme. Na druhou stranu, není dobré to s ní přehánět. Pokud nejde o život, nebo o nějaký doopravdy zapeklitý problém (jako je cukrovka, infarkt nebo neuropatie), je určitě vhodnější hledat řešení v říši bylinek.
Jednou z nich je rýmovník, který si v posledních několika letech získal obrovskou oblibu. Kromě toho, že ho lze pěstovat v domácích podmínkách jako pokojovou rostlinu ho využijete při řešení nejednoho zdravotního problému.
V tomto článku si povíme o tom, co je rýmovník, na co pomáhá a jakým způsobem ho lze zpracovat.
Co je to rýmovník?
Rýmovník (latinsky Plectranthus amboinicus) je rostlina z rodu hluchavkovitých, která má původ ve východní Africe. Jeho listy mohou na první pohled připomínat mátu. Zvláštní jsou tím, že když je promnete mezi prsty, začnou ze sebe vydávat příjemně aromatickou vůni, která může připomínat změť citrusů a mentolu.
Vzhledem k tomu, že je rýmovník velmi nenáročný na pěstování, hodí se jak pro nasazení v zahradách, tak pro vnitřní pěstování v bytě, nebo v domě.
Účinky rýmovníku na zdraví
Jelikož jsme na webu, který se zaměřuje na zdraví, určitě vás zajímá, na co vše je rýmovník dobrý.
Užívá se:
- Během nachlazení a rýmy
- Při horečce
- Když jste ve stresu, nebo máte úzkosti
- Po píchnutí hmyzem (stačí ho nanést trochu na vpich)
- Při syndromu dráždivého tračníku
- Pro posílení funkce ledvin
- Na potíže s klouby
- Při menstruačních bolestech
- Pro zlepšení zraku
Vzhledem k šíři jeho pozitivních účinků se ho určitě hodí mít nachystaný ve vaší domácí lékárně.
Co se s ním dá dělat?
S touto bylinkou lze dělat spoustu věcí. Čerstvě posekanou ji můžete přidat jako koření do jídla, kterému dá zajímavou chuť. Listy se také dají svařit s vodou a cukrem, takže z nich lze udělat rýmovníkový sirup proti kašli. Nejoblíbenější je ale patrně rýmovníkový čaj, který lze uvařit z čerstvých, ale i z usušených listů.
Rýmovníkový čaj – postup
Budete potřebovat: 10-15 lístků rýmovníku, horkou vodu, med
Postup přípravy čaje z rýmovníku je velmi snadný. Natrhané a jemně omyté listy dejte do dostatečně velkého hrnku a zalijte je vroucí vodou. V ní je nechte louhovat po dobu 10-15 minut.
Kdo má rád čaj trochu sladší (například děti), těm do něj můžete dát lžičku kvalitního medu. Kromě toho, že čaj ochutí má sám o sobě pozitivní vliv na léčbu nachlazení. Dá se tedy říct, že zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Zkoušeli jste někdy pít čaj z rýmovníku? Pokud ano, chutnal vám?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Plectranthus_amboinicus – Plectranthus amboinicus (česky)
https://www.healthbenefitstimes.com/indian-borage/ – Rýmovník: Fakta a zdravotní účinky (anglicky)