3 hlavní příznaky černého kašle: Poznejte ho včas!

Pokud pravidelně sledujete zprávy, pak určitě víte, že v posledních měsících nás sužuje nebezpečný černý kašel. Vzhledem k tomu, že se může velmi rychle šířit, je důležité znát nejen jeho příznaky u dětí, ale i u dospělých. Proto se na toto důležité téma podíváme v našem dnešním článku.

Černý kašel má mnoho jmen. Někteří ho označují jako dávivý kašel, křečovitý kašel nebo záducha. Poměrně často se také setkáváme s označením pertuse. Ať už mu ale říkáme jak chceme, to nic nemění na tom, že jde o velmi závažné onemocnění, které mělo v minulosti na kontě statisíce, ne-li miliony lidských životů.

I když se zdálo, že se nám jej podařilo vlivem očkování prakticky vymýtit, opak je pravdou. Právě v posledních několika měsících totiž rapidně přibývá nakažených.

Jsou pro toto onemocnění typické jen záchvaty kašle? A jak poznat černý kašel co nejdříve?

Vysoce nakažlivé onemocnění

černý kašel
Senior beautiful woman sitting sick on sofa at home. He coughs, covers his mouth with his hand, holds his chest. Feels pain, suffers from asthma, allergies, flu, cold.

Jedním z hlavních problémů černého kašle je to, že jde o vysoce infekční onemocnění, které se mezi lidmi velmi snadno šíří. Vyvolávají ho bakterie Bordetella pertusis nebo Bordetella parapertusis, které napadají výhradně jen lidi. Jakmile dojde k jejich množení v tělesných sliznicích, začnou produkovat takzvaný pertusový toxin, který poškozuje dýchací cesty a vyvolává velmi vážné potíže.

K černému kašli se navíc mohou přidat i další komplikace, například zápal plic. A to může být pro oslabený organismus smrtícím koktejlem.

Co se týče přenosu nákazy, šíří se z člověka na člověka kapénkami během kašle nebo kýchání. Nakazit se lze i po kontaktu s infikovaným povrchem. (Madlo v MHD, nákupní košík v obchodě…) Inkubační doba se pak pohybuje kolem 10 dnů, ale není výjimkou, že se rozvine až za 3 týdny. Velkým rizikem je i to, že černým kašlem se dá nakazit i od očkovaného člověka. Průběh onemocnění však bývá u očkovaných méně závažný.

Příznaky černého kašle – jak ho poznat?

Nyní se už konečně dostáváme k jádru článku, kterým jsou příznaky černého kašle u dospělých a u dětí.

Všímejte si:

  • Počáteční náchlady, která bývá přítomná v prvních fázích infekce (rýma, kašlání, kýchání, lehce zvýšená teplota…)
  • Po zhruba dvou týdnech silného dráždivého kašle, který se dostavuje nejdřív v noci, posléze i v dalších fázích dne (dále se objevuje problém s nádechem, zajíkání se, zvracení, zlomení žeber, prasknutí plíce…)
  • Snížení záchvatů a jejich četnosti 

Vzhledem k tomu, že je černý kašel velmi dlouhou nemocí, od nákazy až do vyléčení to může trvat klidně i sto dní.

Možná se ptáte, jak poznáte, že jde o černý kašel a ne o běžný kašel, který za pár dní sám odezní. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že černý kašel se zhoršuje během noci. Také na něj nezabírají běžné léky na kašel a jeho intenzita může vyvolávat zvracení.

Léčba černého kašle

černý kašel léčba
A closeup shot of a covid19 vaccine bottle and a needle with doctor figures – covid19 concept

Vzhledem k tomu, že jde o bakteriální onemocnění, pro jeho zvládnutí bývá nutné nasazení antibiotik, které předepíše lékař. Problém je ale v tom, že antibiotika mají v různých fázích nemoci rozdílnou účinnost. Proto je klíčové problém odhalit už v první fázi nemoci, kdy jsou příznaky černého kašle ještě mírné.

Aby nemoc nebyla pro organismus fatální, anebo alespoň hodně devastační, doporučujeme očkování proti černému kašli, které u nás patří k povinným druhům očkování. Děti toto očkování dostávají v rámci hexavakcíny. Následně děti bývají ještě několikrát přeočkovány. 

U dospělých se pak doporučuje přeočkování proti černému kašli alespoň jednou za život. V ordinaci lékaře se můžete domluvit na tom, že tak učiníte společně při očkování proti tetanu.

Co způsobuje jeho častější výskyt?

černý kašel prevence
Mom helps her chaild wash her hands. They are rubbing their hands together creating foam with soap.

K častějšímu výskytu černého kašle v populaci jednoznačně přispívá horší proočkovanost populace. Některé vakcíny proti černému kašli navíc neposkytují doživotní ochranu, proto je potřeba hlídat svůj očkovací kalendář.

Postupem času se navíc vyvíjí i samotné bakterie, které už umí mnohem lépe překonat naši ochranu. Dovedou tedy do určité míry obejít i očkování.

Kromě očkování se mezi doporučené způsoby ochrany řadí i důsledné dodržování hygieny rukou a omezení kontaktu s nemocnými.

Napsat komentář