Víte, co je to chiropraxe?

Pokud vás bolí záda, nohy nebo jiná část těla, pravděpodobně si zajdete na masáž, během které vás masér dokonale uvolní. Nebo se možná rozhodnete proniknout do tajů chiropraxe. Dnes se podíváme, co to je a co od ní čekat.

Bolest těla je velmi nepříjemná věc, která může dost zásadně ovlivnit kvalitu našeho života. Pravda je ale taková, že lékaři mnohdy nedovedou odhalit její pravý původ. Také se ale občas stává, že berete léky na bolest. Ty ji na jednu stranu utlumí, ale veskrze nijak neřeší její pravou příčinu. 

V takové chvíli se obvykle začínáme pídit po tom, zda existují nějaké alternativní způsoby úlevy. Jakmile se do této problematiky ponoříme, máme několik možností. Buď se rozhodneme vyzkoušet akupunkturu, masáže nebo se objednáme k chiropraktikovi

Vzhledem k tomu, že málokdo přesně ví, co chiropraxe je, podíváme se na vše, co by vás o ní mělo zajímat.

Co je chiropraxe?

Víte, co je to chiropraxe? 2

Chiropraxe je obor alternativní medicíny. Nejčastěji řeší bolesti pohybového aparátu člověka. Ty mohou být způsobené špatným postojem, různými blokacemi, nebo utlačením nervů. Na první pohled někomu může návštěva chiropraktika připomínat masáž. Především kvůli tomu, že během ní dochází k manuální terapii, která (zjednodušeně řečeno) vrací všechno zpátky na místo. Aby byla chiropraxe účinná, chiropraktik vám může nabídnout i poradenství, které zahrnuje cvičení, nebo celkovou změnu životního stylu. 

Je ale potřeba říct, že moderní věda nemá o účinnosti chiropraxe žádné průkazné důkazy. Z toho důvodu není považována za oficiální lékařský obor. (Někteří lékaři a vědci dokonce zcela popírají její vliv na zdraví člověka.)

Filozofie chiropraxe

Podobně, jako je tomu i u jiných druhů alternativní medicíny, má chiropraxe svoji filozofii, ze které vychází. 

Spousta chiropraktiků věří, že zdravotní stav souvisí se všemi segmenty našeho života. Nejde tedy jenom o to, jak stojíme, sedíme nebo jak se během dne pohybujeme. Naše zdraví ovlivňuje i životní prostředí, nebo naše vnitřní nastavení. S chiropraxí se pojí i přesvědčení, že se tělo dovede vyléčit (v podstatě) samo.

Vzhledem k nejednoznačnosti chiropraxe a jejích různých směrů však není vyloučeno, že se setkáte s chiropraktikem, který věří v moderní vědu a který se s ní snaží ve své praxi propojit. 

Na co je to dobré?

I když se dá chiropraxe použít na spoustu různých problémů, faktem je, že nejlepší účinky lze zaznamenat jen u několika jasně definovaných segmentů.

Vyzkoušet ji mohou lidé, které trápí:

 • Bolest zad
 • Bolest krční páteře
 • Nespecifikovaná bolest na hrudi (nejprve se ale ujistěte u svého lékaře, že nejde o onemocnění plic, nebo o onemocnění srdce, které by mohlo vyústit v infarkt)

To, co jsme zmínili v závorce předešlého bodu je naprosto klíčové. Než se pustíte do jakékoliv samoléčby, vždy se objednejte na důkladnou zdravotní prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři, nebo ke specialistovi. Ten na základě vyšetření a testů vyloučí, že jde o nějaký závažný zdravotní problém, který je nutné řešit jiným oficiálním způsobem. 

Teprve až ve chvíli, kdy budete vědět, že daná věc nemá žádnou vysvětlitelnou příčinu, nebo není závažná a neohrožuje vás na životě, teprve pak začněte uvažovat o tom, že se svěříte do rukou chiropraktika, nebo jiného provozovatele alternativních postupů. Kromě toho, že je to zodpovědné je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. 

Na návštěvě u chiropraktika

Víte, co je to chiropraxe? 3

Nyní se mrkneme na to, jak to u chiropraktika probíhá. Nejprve je nutné se k němu objednat. Na úvodním sezení by se měl vyptat na vaše zdravotní problémy a na to, s čím se léčíte. (Pokud ne, je to podezřelé a určitě bude lepší ho vyměnit za někoho, kdo to bere vážně.)

Připravte se na to, že po rozhovoru následuje tělesná prohlídka, během které se chiropraktik zaměří na to, co vás trápí. Není vyloučeno, že dojde i na nějaké další vyšetření a testy, jejichž součástí může být i rentgen. Podle toho, jaké udělá chiropraktik závěry vám sestaví plán, podle kterého budete postupovat při odstraňování bolestí. 

Klíčovou částí je manuální terapie, během které chiropraktik působí rukama na kosti, klouby a na svaly. 

Také může použít:

 • Teplo a chlad
 • Elektrickou stimulaci
 • Cvičení

Běžnou součástí chiropraxe je taktéž rozebrání vašeho životního stylu. Kdo je hodně ve stresu, chiropraktik mu poradí relaxační techniky, které lze provozovat podle potřeby. Na to vše může být navázané ještě poradenství, které vás informuje o možnosti užívání potravinových doplňků.

V hlavní roli bezpečnost

Víte, co je to chiropraxe? 4

Jak už bylo řečeno, chiropraxe není oficiální lékařský obor. Velmi se různí i přístup jednotlivých chiropraktiků. Z toho důvodu je extrémně důležité dávat pozor na to, komu se rozhodnete svěřit do péče. 

Také není vhodné se na chiropraxi hlásit, pokud trpíte závažným zdravotním problémem a buď o něm nevíte (proto byste měli nejprve navštívit svého ošetřujícího lékaře), nebo se s ním odmítáte léčit v domnění, že moderní medicína netuší, co dělá. (Ze zpráv víme, že u pacientů s rakovinou, nebo HIV/AIDS bývá tento druh přemýšlení fatální.) 

V neposlední řadě je nutné se připravit na to, že po absolvování chiropraxe vás mohou bolest svaly a další místa, se kterými chiropraktik manipuloval.

Výhody chiropraxe vs. rizika

Výhody:

 • Pokud jde o bolesti zad, nebo šíje, je chiropraxe považována za veskrze bezpečnou
 • Může vám pomoci se změnou životního stylu
 • Je dobře dostupná

Nevýhody:

 • Ne každý chiropraktik je dobrý
 • Chiropraxe nedovede napravit všechno, co se s vámi děje
 • Může ve vás vyvolat pocit, že je mocnější než vypadá
 • Nemůže nahradit západní medicínu

Samozřejmě, nelze vyloučit, že chiropraxe někdy někomu pomohla. Na druhou stranu je velmi důležité, abyste byli rozumní a zůstali jste stát nohama na zemi. Jinak napáchá nedozírné škody.

Byli jste někdy u chiropraktika? Pokud ano, jaký máte na tento obor názor?

Zdroje informací

https://en.wikipedia.org/wiki/Chiropractic – Chiropraxe (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/308917 – Chiropraxe: Co to je? (anglicky)

https://www.webmd.com/pain-management/guide/chiropractic-pain-relief#1 – Chiropraktici a chiropraxe: Výhody a rizika (anglicky)

Napsat komentář