Co pomáhá na problémy s prostatou? Známe 4 účinné bylinky

(aktualizace 11. listopadu 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Prostata, nebo také předstojná žláza, je nedílná součást mužského reprodukčního ústrojí. I když v mládí bývá v celkem dobré kondici, její stav se může v průběhu života zhoršovat. Největší nadělení pak nejběžněji přichází po 40. roku života, kdy často dochází k jejímu samovolnému zvětšení. Co s tím?

Problémy s prostatou znají pánové hlavně z televizních reklam, které se zaměřují na problémy s častým a přerušovaným močením. Bohužel, zvětšená prostata není tím jediným, co vás může potrápit.

Velmi vážná je například infekce prostaty, která může mít akutní, nebo chronický charakter. K těmto problémům často přispívají neléčené infekce močového ústrojí atd. Největším strašákem každého muže je ale nepochybně rakovina prostaty. Když se ji podaří zachytit včas, je celkem dobře léčitelná. Proto je velmi důležité, abyste ani vy nezanedbávali pravidelnou prevenci u lékaře. 

Když se ale vrátíme zpět k nezhoubně zvětšené prostatě, existuje něco, co na ni může pomoci?

Proč nás trápí prostata a časté močení

Důvody, kvůli kterým dojde ke zvětšení prostaty nejsou vždycky zřejmé. Za riziko se ale obecně považuje vyšší věk, v průběhu kterého se mohou tyto problémy poprvé projevit. Důvod komplikací s močením je pak zcela jasný. 

Prostata se nachází přímo pod močovým měchýřem. Jejím středem prochází močová trubice. Když se tedy prostata zvětší, v daném místě dojde ke zúžení. Kvůli tomu pak není možné plně vyprázdnit močový měchýř, nebo udržet stabilní proud moči. 

Co pomáhá ze světa bylinek?

Co pomáhá na problémy s prostatou
Mezi nejoblíbenější bylinky na prostatu patří: slivoň africká, serenoa plazivá, kopřiva dvoudomá, vrbovka malokvětá nebo kotvičník.

Moderní muži nejsou jediní, které problémy s nezhoubně zvětšenou prostatou trápí. To je velké štěstí, protože si dnes mohou vybírat z bylinných doplňků stravy, které jim mohou jejich potíže trochu zjednodušit.

Mezi nejoblíbenější bylinky na prostatu patří:

  • Vrbovka malokvětá
  • Slivoň africká
  • Kopřiva dvoudomá
  • Serenoa plazivá
  • Kotvičník

Je jen na vás, zda se rozhodnete pro pití bylinných čajů na prostatu, nebo raději sáhnete po doplňcích stravy, které v sobě obsahují bylinné extrakty. Na druhou stranu, oproti čajům se u nich dá celkem snadno dodržovat doporučené denní dávkování. Leda, že by na přebalu čaje byl uvedený počet šálků, které lze za den vypít, spolu s uvedenou nejdelší možnou dobou pití čaje v rámci jedné kúry.

Jaké další látky obsahují doplňky stravy na prostatu?

Co pomáhá na problémy s prostatou

Aby byl účinek bylinek ještě posílen, mnoho výrobců přidává do doplňků stravy na prostatu i další pro tělo důležité látky. Jednou z nich je lykopen, který se přirozeně nachází v rajčatech a ve výrobcích z nich (sušená rajčata, kvalitní rajčatové pyré…).

Dále je pro mužské zdraví důležitý zinek, který přispívá k optimální plodnosti. Nesmíme ale zapomínat ani na selen. Selen bojuje proti volným radikálům, takže chrání organismus před předčasným stárnutím. Také má pozitivní vliv na tvorbu nových (a hlavně životaschopných) spermií. 

Užíváte doplňky stravy na prostatu? Pokud ano, jak jste s nimi spokojení?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/prostate-cancer/foods-for-prostate-health – Potraviny pro zdravou prostatu (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321231 – 10 přírodních prostředků na zvětšenou prostatu (anglicky)

https://naprostatu.cz/bylinky-na-prostatu/ – 3 bylinky na prostatu (česky)

Napsat komentář