Křeče v břiše mohou vzniknou následkem problematického trávení, ale i vlivem nemoci zažívacího ústrojí. Vzhledem k tomu, že vás mohou pravidelně vyřadit z normálního života, je důležité vědět, jak si s nimi poradit. Pomohou na ně bylinky a babské rady?
Ne všichni lidé mají to štěstí, že jim bylo dáno do vínku nekomplikované a bezproblémové trávení. V případě, že se nehlídají, může o sobě dávat vědět stahy a bolestivými křečemi. Vzhledem k tomu, že v průběhu prosince jíme méně zdravé potraviny, které ještě zapíjíme štědrou porcí alkoholu, nelze se vůbec divit tomu, že vrchol těchto potíží obvykle připadá právě na konec roku.
Jelikož si nikdo nepřeje prožít svátky s nevolností a bolestmi, podíváme se na to, jaké všechny tipy a triky na křeče v břiše můžete vyzkoušet.
Pokud jste připraveni, můžeme jít na to.
Odpočinek
Je naprosto pochopitelné, že ve chvíli, kdy je vám špatně, nemá smysl chodit na návštěvu, nebo na nějakou náročnější túru do přírody. Místo toho si naordinujte dostatečné množství klidu. Už minimálně kvůli tomu, že potřebujete povolit břišní svaly, ne je namáhat tím, že se postavíte a někam půjdete.
Teplo
Dalším osvědčeným pomocníkem na křeče v břiše bývá teplo. To ze sebe může vydávat gumový termofor, který naplníte teplou vodou, nebo speciální nahřívací polštářek, který dáte na několik minut do mikrovlnky. Jakmile ho přiložíte na břicho, odpočívejte.
Masáž břicha
Dalším známým prostředkem na křeče v břiše je jemná masáž, kterou provedete buď celými dlaněmi, nebo prsty. Masírování by nemělo být agresivní.
Hydratace
Zapomínat byste neměli ani na dostatečný pitný režim, který by měl zahrnovat velké množství čerstvé vody a čajů. Vzhledem k tomu, že dehydratace může podporovat vznik křečí, mohlo by jít o snadno dostupnou pomoc.
Koupel s Epsomskou solí
Pokud máte vanu a Epsomskou sůl, máte taktéž vyhráno. Když se do vany posadíte alespoň na dvacet minut, mělo by dojít k uvolnění bolesti a křečí. Epsomská sůl je bohatá na hořčík, který se taktéž spojuje s redukcí křečí.
Doplnění elektrolytů
Pokud jsou křeče v břiše způsobeny dehydratací, mohlo by vám pomoci doplnění elektrolytů. V případě, že nemáte v ledničce sportovní nápoj s jejich obsahem, dobře vám poslouží i banán, který si můžete dát jako rychlou svačinu.
Heřmánek
Nejlepší bylinkou na křeče v břiše je zcela nepochybně heřmánek, který má zklidňující účinky. Pokud nevíte, jak ho správně použít, bohatě stačí, když si z něj připravíte čaj. Pak už ho stačí po mírném vychladnutí pouze usrkávat.
Pozor na jídelníček
Pokud je vám špatně, určitě byste neměli své zažívání zatěžovat tím, že mu začnete předkládat nevhodné potraviny a nápoje.
Stopku má kromě alkoholu, kofeinu a sladkých limonád i tučné, slané, hodně sladké nebo pikantní jídlo. Všechny tyto složky by vám totiž mohly ještě více přitížit.
Pozor na cvičení
V neposlední řadě, pokud chcete být fyzicky aktivní, neměli byste podceňovat správnou zátěž a techniku cvičení. V opačném případě se můžete poměrně lehce dopracovat ke křečím v břiše a k nejrůznějším úrazům, které nemusí být snadné vyřešit.
Co si z toho vzít?
Pokud vyzkoušíte některý z výše uvedených tipů a uleví se vám, dobře pro vás. Pokud ale potíže přetrvávají delší dobu, nebo se pravidelně vrací, dost možná máte syndrom dráždivého tračníku, Crohnovu chorobu nebo jiné onemocnění zažívacího traktu. Z toho důvodu byste se měli nechat pro svůj klid vyšetřit lékařem.
Jaké tipy a triky na křeče v břiše znáte vy?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/stomach-spasms – Vše o křečích v břiše (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321096 – Křeče v břiše (anglicky)
https://www.verywellhealth.com/herbs-and-natural-remedies-for-ibs-1944988 – Bylinky na křeče v břiše (anglicky)