Dyshidrotický ekzém: Příznaky, příčiny a léčba

Čím dál častěji se setkáváme s lidmi, kteří trpí různými druhy kožních potíží a ekzémů. Relativně běžný je například dyshidrotický ekzém na rukou. Jelikož nám může v běžném životě způsobovat problémy, prozradíme vám, co se s ním dá dělat.

Dyshidrotický ekzém je stav, který se dá od ostatních kožních onemocnění celkem snadno rozeznat. Zatímco pro seboroickou dermatitidu jsou typické mastné žluté lupy ve vlasech a svědění a pro lupénku zase zarudlé části kůže, u kterých dochází k výraznému loupání, dyshidrotický ekzém se ukazuje především na rukách a na nohách, kde dělá viditelné puchýřky.

Dyshidrotický ekzém: Příznaky, příčiny a léčba 2

Jelikož ale s rukama každodenně pracujeme (třeba při kontaktu s jídlem, nebo v práci), může mít člověk s dyshidrotickým ekzémem velké sociální, osobní, ale i kariérní problémy. (Nikdo mu nebude chtít podat ruku atd.) 

Ať máte dyshidrotický ekzém na nohou, nebo na rukou, některé z níže uvedených tipů by vám mohly pomoci tuto situaci trochu lépe zvládnout.

Příznaky

Nejvýraznějším příznakem dyshidrotického ekzému jsou puchýřky, které se formují na rukou, na prstech, na palcích a na nohách. Většinou bývají naplněné tekutinou a může se jich sdružovat několik pohromadě. 

Dále můžete zaznamenat:

 • Bolest
 • Svědění
 • Praskání kůže
 • Šupinatění
 • Citlivost na dotek

Puchýřky se většinou samy vysuší do tří týdnů od prvního nálezu.

Příčiny a přenos

Dyshidrotický ekzém: Příznaky, příčiny a léčba 3

Důvody vzniku dyshidrotického ekzému nejsou dosud známy. Někteří odborníci se domnívají, že existuje spojitost mezi vznikem dyshidrotického ekzému a alergie. Případně mezi tímto typem ekzému a stresem. Mezi další rizikové faktory patří časté namáčení rukou ve vodě, práce s kobaltem, chromem a niklem a jejich solemi.

Zajímavé je, že ačkoliv se často setkáváme s různými alergiemi a ekzémy u dětí, u dyshidrotického ekzému existuje velký počet pacientů, u kterých byl diagnostikován mezi 20-40 lety života.

Co se týče přenosu, není známo, že by k němu mohlo dojít. A to ani v případě přímého kontaktu. (Pacient může reagovat na alergen, na který vy nejste citliví atd.)

Léčba

Když přijdete ke kožnímu lékaři, ten vám s největší pravděpodobností nabídne mast na dyshidrotický ekzém, kterou seženete v lékárně. Ne každý ale tuto variantu preferuje, protože může jít o přípravky na bázi kortikoidů a steroidů. Další variantou je nasazení antihistaminik, které jsou dobrým pomocníkem při zvládání alergií

Domácí přírodní léčba

Dyshidrotický ekzém: Příznaky, příčiny a léčba 4

Než odejdete z ordinace lékaře, zkuste se s ním pobavit o přírodních možnostech léčby. Někdo na dyshidrotický ekzém používá ocet. (I když to nemusí být úplně vhodné řešení. Zvlášť, pokud máte bolesti a popraskanou kůži.) 

Místo toho můžete zkusit:

 • Studené obklady
 • Hydratační hypoalergenní krémy
 • Zvýšit příjem vitamínu A (to ale nedělejte bez porady s lékařem, protože může mít negativní vliv na některé zdravotní stavy, navíc se rozpouští v tucích, takže zvýšená dávka může vést dokonce i k otravě)
 • Měsíček lékařský
 • Kokosový olej
 • Péči z ovesných vloček

Největší úleva ale přijde, když se o své nemoci začnete bavit s ostatními. Mnoho lidí se bojí toho, co nezná. Když lépe pochopí důvod vašeho kožního problému, přestanou se bát a budou ho považovat za normální projev alergie, stresu nebo jiného specifického jevu.

Měli jste někdy dyshidrotický ekzém? Pokud ano, jakou jste na něj použili léčbu? 

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/dyshidrotic-eczema – Dyshidrotický ekzém: Přehled, příčiny, diagnóza a obrázky (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320831 – Co je to dyshidrotický ekzém? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/natural-remedies-to-reduce-eczema-symptoms – 8 prostředků, jak si ulevit od ekzému (anglicky)

 

Napsat komentář