Energetická terapie: Může mít vliv na naše zdraví?

Jak už z některých našich předchozích článků jistě víte, západní medicína věří jenom na to, co jde pozorovat a měřit. To ale mnoha lidem nestačí. Mají pocit, že potřebují i nějaký vyšší přesah. Proto neváhají podstoupit energetickou terapii. Musíme si ale položit jednu zásadní otázku. Může něco podobného fungovat?

Všichni se shodneme na tom, že lidské tělo obsahuje energii. Tu obvykle získáváme ze stravy bohaté na mikro a na makroživiny. A tím to pro moderní medicínu hasne. Některé starodávné civilizace ale postavily svoje umění na tom, že tělem procházejí energetické dráhy, které mohou při špatném toku způsobovat problémy. (S tím pracuje například akupunktura, chiropraxe nebo ajurvéda.) 

Energetická terapie: Může mít vliv na naše zdraví? 2

Jelikož jde o tak trochu esoterické disciplíny, o kterých nejsou vedené žádné klíčové výzkumy, ani data, je velmi těžké prokázat jejich účinnost. Sice to na jednu stranu neznamená, že nefungují, ale na tu druhou po nich nelze požadovat jakýkoliv účinek. Což je i případ energetické terapie.

Co přesně to je a na co by měla mít vliv si zkusíme objasnit v následujících několika bodech.

Co je to energetická terapie?

Energetická terapie je druh alternativní medicíny, který spočívá v tom, že se věří, že léčitel dokáže nasměrovat tok energie do problematického místa klientova těla, čímž dojde k dosažení pozitivních výsledků. 

Podle toho, jak je energetická terapie prováděna ji lze dělit na tu, kdy léčitel používá, nebo nepoužívá dlaně. Také se můžete setkat s léčiteli, kteří jsou schopni poskytovat energetickou terapii na dálku.

Energetická terapie: Může mít vliv na naše zdraví? 3

Ačkoliv energetická terapie nemá žádný jasný název, spadá do ní:

  • Reiki
  • Qigong
  • Spirituální léčení
  • Kontaktní léčení
  • Práce s bio fyzickou energií

A mnoho dalších přístupů, z nichž některé jsou známé a jiné zase v pozadí.

Vědecké zkoumání

Vzhledem k tomu, že energetická terapie je téměř ničím nelimitovaná, bylo otázkou času, kdy se o ní začne zajímat moderní věda. Existují záznamy, že proběhly pokusy jak s distančním léčením, tak s tím kontaktním. 

První studie, kterou vedl Edzard Ernst ukázala, že vzdálené léčení má velmi protichůdné účinky. A to i v případě léčby rakoviny. Z toho důvodu by pacientům nedoporučoval, aby se do této metody pouštěli bez toho, aby u terapie absolvovali klasickou a vědecky podloženou léčbu. Další studie terapie na dálku neprokázaly u pacientů vůbec žádné rozdíly. A některé další pak označily tento způsob terapie za rizikový. Úspěšnější nebylo ani léčení v přítomnosti léčitele. A to například i v případech, kdy byla zdravotním problémem pacientů neuropatie. Odborníci jsou proto k této disciplíně dost skeptičtí. 

Energetická terapie: Může mít vliv na naše zdraví? 4

Důvody, proč to může u někoho fungovat

Z výše popsaných řádků vyplývá, že ačkoliv západní medicína považuje tento způsob léčby za naprosto nefunkční, některým lidem může opravdu pomoci. Jak je to možné?

Určité schopnosti se v tomto ohledu připisují:

  • Duševní útěše
  • Placebo efektu
  • Kognitivním a behaviorálním technikám

Někteří také říkají, že zlepšení mohlo být způsobeno něčím, co nebylo závislé na čemkoliv co klient, nebo terapeut dělá. A tím pádem na tom neměla energetická terapie vůbec žádnou zásluhu. 

Možná jsme ale jen zaslepení vůči tomu, že na světě existují věci, které nelze dostatečně změřit a prozkoumat. I přesto bychom vám energetickou terapii nedoporučili jako léčbu závažných chorob a nemocí. Nebo alespoň ne bez toho, abyste u toho zároveň podstoupili klasickou medicínskou léčbu.

Zkoušeli jste někdy energetickou terapii? A měla na vás nějaký účinek?

Zdroje informací

https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_medicine – Energetická medicína (anglicky)

https://www.health.com/mind-body/energy-healing – Čím dál více celebrit zkouší energetickou terapii – Může ale fungovat? (anglicky)

 

Napsat komentář