Fibromyalgie: Bolestivý syndrom pohybového aparátu může signalizovat únava

Trápí vás delší dobu chronická bolest a únava? Pak si jistě dobře uvědomujete, že to není tak úplně normální. Málokoho by ale napadlo, že za těmito problémy může být fibromyalgie. Co to ale přesně je? A jak se tento problém léčí?

Únava postihuje velké procento lidí, takže ji považujeme za naprosto normální a běžný jev. Problém však spočívá v tom, že vůbec nemusí souviset s dlouhým a náročným dnem, ale klidně i s nějakým skrytě probíhajícím onemocněním. Když se ho nepodaří včas zachytit, postupně se zhoršuje a snižuje kvalitu lidského života.

Mezi zdravotní problémy, které se únavou a bolestí na začátku projevují, patří právě fibromyalgie, která ale pro velké procento lidí stále představuje jednu velkou neznámou. Možná vás tedy ani nenapadne, že by se mohla týkat například i vás.

Proto se na ni teď půjdeme společně podívat!

Co je to fibromyalgie?

co je fibromyalgie

Fibromyalgie je označení bolestivého syndromu pohybového aparátu, se kterým se spojují i další méně specifické projevy, včetně psychických potíží. Má se za to, že se objevuje asi u 3-10 % osob. Zvláštností je, že mezi diagnostikovanými výrazně převažují ženy, které jsou ve středním věku.

Projevy fibromyalgie

Jak už bylo uvedeno výše, problém s fibromyalgií spočívá v tom, že její projevy se dají snadno zaměnit za něco úplně jiného. To může oddalovat návštěvu lékaře a stanovení správné diagnózy.

Objevit se může:

  • Chronická únava
  • Bolest
  • Ztuhlost svalů a kloubů
  • Zvýšená citlivost na světlo, chlad, zvuk…
  • Poruchy spánku
  • Kognitivní dysfunkce

Celkem často se fibromyalgie projevuje i pocitem, který jistě znáte ze začátku virózy. (Takový ten pocit, že vám není fyzicky dobře a něco na vás leze.)

fibromyalgie příznaky

Existují rizikové faktory?

Není zatím úplně jasné, co fibromyalgii přesně spouští. Má se ale za to, že vliv může mít genetika, prodělání infekce nebo souběžně probíhající onemocnění.

Zvýšené riziko v tomto směru představuje osteoartróza, Bechtěrevova nemoc, revmatoidní artritida, lupus, deprese a úzkost, chronická bolest zad nebo třeba dráždivý tračník.

Jak probíhá léčba?

Žádná léčba nezabírá na všechny příznaky fibromyalgie a léčba, která u některých lidí funguje, nemusí nutně fungovat u jiných.

Obvykle se proto doporučuje:

Například cvičení může být pro člověka s fibromyalgií velice nepříjemné kvůli únavě a pociťovanému nepohodlí a bolesti. Určitě má ale při zvládání celého stavu svůj podstatný význam. Klíčové je vybrat si sport, který vás bude alespoň trochu bavit a dokážete u něj vydržet. Vhodná může být chůze (a nordic walking s hůlkami), plavání, jóga, tanec a podobně.

Pokud vám klasické povídání u terapeuta nevyhovuje, pomoci může i kognitivně-behaviorální terapie, během které se naučíte na svou situaci pohlížet z nového úhlu pohledu a změníte díky ní i některé své dosavadní zvyklosti, které mohou situaci zhoršovat.

Léčba fibromyalgie pak může zahrnovat například i užívání antidepresiv, která vám mohou pomoci lépe zvládat duševní a emocionální zátěž.

fibromyalgie léčba

Dá se jí předcházet?

Protože odborníci nevědí, co fibromyalgii způsobuje, nelze jí předcházet. Udržování celkového zdraví může pomoci snížit závažnost příznaků fibromyalgie: Zvládejte stres, jak nejlépe umíte. Dodržujte stravovací a pohybový plán, který je pro vás zdravý. A v neposlední řadě také nezapomínejte na pravidelné preventivní prohlídky.

Trpíte fibromyalgií? Případně znáte někoho takového ze svého nejbližšího okolí?

Napsat komentář