Sex je v dnešní době nejen prostředkem, který vede k početí, ale mnohdy také zábava. Jelikož ale oproti předchozím staletím nemíváme jen jednoho sexuálního partnera, v populaci se šíří spousta pohlavně přenosných chorob. Co vše vám může způsobit takový genitální opar?
Když se podíváme do popkultury, nelze si nevšimnout, jak velkou roli v ní hraje sex. A je jedno, jestli jde o partnerský sex s někým, s kým jste deset let, nebo s někým, koho jste poznali teprve včera.
To, že máte sex, by nebyl takový problém. Dokonce není ani takový problém, když máte za život více sexuálních protějšků. Problém je v tom, že málokdo dbá na to, aby se nenakazil pohlavně přenosnou chorobou. Mezi ně nepatří jen nebezpečné HIV, ale i genitální opar.
Má genitální opar u žen a u mužů stejný průběh? Jak ho poznat? A kdy je nakažlivý? Na to vše si zkusíme odpovědět níže.
Co je genitální opar?
Genitální opar je typ pohlavně přenosné choroby, pro kterou jsou typické puchýře naplněné tekutinou. Genitální opar má dva typy. Lékaři rozeznávají HSV-1 a HSV-2. Genitální opar se nejčastěji šíří prostřednictvím ejakulátu, slin a poševního sekretu.
Příznaky genitálního oparu
Příznaky genitálního oparu se u žen a u mužů trochu liší.
Příznaky genitálního oparu u mužů jsou:
- Puchýře na penisu
- Puchýře v okolí análního otvoru
- Puchýře na šourku
Příznaky genitálního oparu u žen jsou:
- Puchýře ve vagíně
- Puchýře v okolí análního otvoru
Dále se mohou (nehledě na pohlaví) objevit puchýře v ústech, na obličeji a na dalších místech, která byla v kontaktu s nákazou. Pro genitální opary je také typické svědění, které se může objevit ještě předtím, než dojde k výsevu puchýřů. Také můžete mít zvětšené lymfatické uzliny, můžete mít horečku a bolest hlavy.
Pokud se genitálním oparem nakazí miminko, může to vést ke slepotě, poškození mozku a dokonce i ke smrti. Z toho důvodu je nutné o této skutečnosti v těhotenství informovat lékaře. Ten může na základě získaných poznatků doporučit, aby žena rodila císařským řezem.
Co se týče nakažlivosti, nejčastěji se u lidí objeví příznaky do 4 dnů od kontaktu s nakaženým. Je to ale individuální, protože v průměru se příznaky objevují 2-12 dní po expozici.
Léčba
Pokud jste zaznamenali příznaky genitálního oparu, je důležité objednat se na prohlídku k lékaři. To, že se jedná o genitální herpes lékař většinou pozná už na první pohled. Pro naprostou jistotu ale může poslat vzorek na analýzu do laboratoře. Co se týče vyléčení, k němu nikdy úplně nedojde. Spolu s lékařem můžete pouze potlačit příznaky.
Lékař většinou zvolí:
- Léky
- Poučení o domácí léčbě (používání vhodné intimní kosmetiky, nošení prodyšného prádla…)
Jak se chránit?
Genitální herpes útočí hlavně na lidi, kteří mají sex s člověkem, který tento herpes má. Pokud tedy pozorujete na protějšku něco podezřelého, nemějte s ním styk. Zvlášť, pokud je to někdo, koho neznáte. Riziko představuje i absence kondomu a zhoršené fungování imunitního systému.
Pokud chcete mít jistotu, vždy trvejte na:
- Kondomu
- Testech na pohlavně přenosné choroby
Ani to sice nezaručí, že se nenakazíte. Budete však vědět, že jste pro svou ochranu udělali maximum.
Řešili jste někdy genitální herpes?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/std/genital-herpes – Genitální opar: Příčiny, příznaky a diagnostika (anglicky)
https://www.webmd.com/genital-herpes/reduce-risk – 10 tipů, jak minimalizovat riziko genitálního oparu (anglicky)