Hematom: Co to je, jaké jsou druhy, příznaky, příčiny, léčba

(aktualizace 25. října 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Pokud se vám zraní dítě na hlavě, může se mu udělat brýlový hematom okolo očí. Když se vám zase udělá subdurální hematom, měli byste se okamžitě dostat do nemocnice, protože vám hrozí vážné poškození mozku. Velmi problematický je i epidurální hematom. Ale co ty ostatní? A dá se nějak podpořit jejich vstřebání?

Hematomy určitě všichni znáte. Stačí, když se prásknete holení o postel a za krátkou chvíli se vám udělá modřina. Ta po několika dnech zase sama zmizí. Ovšem, ne vždycky. Navíc, některé druhy hematomů, z nichž některé jsme jmenovali výše, mohou dokonce ohrozit váš život.

Jak modřiny a hematomy vznikají? A dá se nějak urychlit jejich hojení? To vše a mnohem víc vám nabídneme níže.

Co je to hematom

Hematom: Co to je, jaké jsou druhy, příznaky, příčiny, léčba 2

Jako hematomy označujeme modřiny a krevní výrony. Obvykle jde o stav, kdy se nahromadí krev na určitém místě. Často následkem úrazu, nebo pooperačního zranění. Barva hematomu se mění podle toho, jak se krev v místě poranění postupně rozkládá. Hematomy se často vyléčí samy, ale někdy je potřeba je odsát.

Druhy hematomů

Epidurální hematom je hematom mezi mozkovou plenou a lebeční kostí. Subdurální hematom je mezi tvrdou mozkovou plenou a pavoučnicí. Perichondriální hematom je zase situován v uchu. Perianální hematom se nejčastěji objevuje v lokalitě okolo řitního otvoru. Intermuskulární hematom je naopak ten, který se vám udělá mezi svaly. Rozlišujeme ale i mnoho dalších druhů modřin.

Příznaky

Že máte modřinu poznáte celkem snadno. Zkusme se ale podívat na všechny možné příznaky modřin, se kterými se lze v populaci setkat.

Hematomy se projevují:

  • Změnou barvy
  • Zánětem
  • Otokem
  • Citlivostí
  • Zarudnutím
  • Bolestí
  • Teplem

Hematomy v hlavě se mohou projevovat urputnou bolestí hlavy, rozdílně velkými zornicemi, ztrátou sluchu, spavostí, neschopností pohybovat končetinami atd. Vzhledem k tomu, že může jít o život ohrožující stav, okamžitě takto postiženého člověka dostaňte k lékaři.

Příčiny

Někdy se stačí jenom uhodit. Jindy jde o stav, který je zapříčiněný úrazem, nebo operativním zákrokem. Také je mohou způsobovat některé léky. Mnohé hematomy dokonce nemají vůbec žádnou příčinu.

Léčba hematomu

Nejčastěji se hematom vstřebá sám od sebe a není potřeba si ho nijak zvlášť všímat. Pokud jde o nebezpečné jevy, které mohou souviset s hematomem v mozku, je potřeba dostat pacienta do nejbližšího zdravotnického zařízení. To pak postupuje individuálně, v závislosti na stavu a příznacích pacienta.

Jak urychlit vstřebání hematomu

Hematom: Co to je, jaké jsou druhy, příznaky, příčiny, léčba 3

Některým lidem pomáhá aplikace studených zábalů. Je ale potřeba dávat pozor na spáleniny od chladu. Proto mějte sáček zabalený v látce a neledujte déle než 10 minut. Pak si dejte alespoň hodinovou pauzu. Velmi nápomocný je i fyzický klid. V případě potřeby se hodí i zvednout postiženou část těla, pokud je to možné. 

Hematom v těhotenství

Někdy se může udělat hematom v těhotenství. Konkrétně mezi placentou a stěnou dělohy. Jde o celkem běžný jev. A to i přesto, že jeho mechanismus není do dnešních dní úplně známý. Někdy může tento hematom doprovázet krvácení, které by mělo ženu motivovat k návštěvě ošetřujícího lékaře. A to i přesto, že neexistuje žádný konkrétní způsob léčby.

Hematom: Co to je, jaké jsou druhy, příznaky, příčiny, léčba 4

Hematom po operaci

Hematomy po operacích jsou sice nepříjemné, ale celkem běžné. Jde o reakci těla na poškození tkání. I když modřiny nevypadají dobře, ve většině případů se zvládnout zahojit bez vašeho přičinění. 

Máte nějaký vlastní trik, jak urychlit vstřebávání hematomů?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hematom – Hematom (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324831 – Vše o hematomech (anglicky)

https://www.verywellfamily.com/subchorionic-hematoma-2371262 – Hematom v těhotenství (anglicky)

https://www.webmd.com/first-aid/helping-bruise-heal – Léčba hematomů (anglicky)

Napsat komentář