Hepatopatie: Co to je, příznaky a léčba

(aktualizace 25. října 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Játra jsou životně důležitý orgán. Pokud nefunguje, může dojít k jaternímu selhání, které může skončit dokonce i úmrtím. Proto je velmi žádoucí chodit na pravidelné jaterní testy, které odhalí všechny potenciální odchylky od normálu. Jednou z nich je hepatopatie. Víte, co to je?

Onemocnění jater není procházka růžovou zahradou. Spíš naopak. Játra zastávají funkci chemické továrny, která sama produkuje, ale i zpracovává celou řadu látek. Jak jistě tušíte, v průběhu života vypijeme spoustu alkoholu, sníme hodně tuku a mnohdy i léků, které jim nedělají příliš dobře. U mnohých je to tedy jen otázka času, než se plně projeví příznaky hepatopatie.

Je potřeba dodat, že hodně záleží i na tom, jaké má člověk genetické predispozice. Pokud měl hepatopatii jater někdo v rodině, existuje zvýšené riziko tohoto zdravotního problému i u vás.

hepatopatie

Tušíte, s čím vším se budete po vyslechnutí diagnózy potýkat?

Co je to hepatopatie a jaké jsou její příznaky

Hepatopatie je souhrnný název pro všechna onemocnění jater, která nevycházejí z rakovinotvorného bujení. Dnes je tento termín považován za zastaralý, protože lékaři disponují mnohem lepšími diagnostickými metodami, které dovedou celkem snadno detekovat konkrétní nemoci. 

Do kategorie hepatopatie patří například cirhóza jater, infekční zánět jater (hepatitida), steatóza jater nebo třeba Wilsonova choroba

Ačkoliv jsou příznaky každé z těchto chorob trochu odlišné, může je spojovat:

  • Únava
  • Nechutenství
  • Bolest břicha
  • Hromadění mědi v játrech

Jak vidíte, tyto příznaky nejsou mnohdy specifické, takže je snadné je zaměnit za jiné zdravotní problémy. Proto je vhodné po vašem lékaři pravidelně požadovat jaterní testy.

hepatopatie

Difuzní hepatopatie

Difuzní hepatopatie je termín, který lékaři používají v rámci diagnostiky problémů s játry. Tento termín sám o sobě ale nepopisuje konkrétní onemocnění. Lékař pouze říká, že v nějakém smyslu došlo k poškození celého jaterního parenchymu. Z toho důvodu je potřeba se případně doptat na upřesňující diagnózu. 

Hepatopatie typu steatózy

Steatóza je jiný název pro ztučnělá játra. Tento problém může mít původ v nadměrném pití alkoholu, ale není to podmínkou. Problém může být způsobený i obezitou, nebo zvýšenou hladinou cholesterolu. Jelikož může v průběhu steatózy dojít k jaternímu selhání, je opět velmi důležité se nechat pravidelně kontrolovat.

Chronická hepatopatie

Termín chronická hepatopatie označuje dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Problémy může vyvolat prakticky jakákoliv existující (nejen infekční) choroba jater. Jelikož se pacient dlouhodobě potýká se zdravotními problémy, je důležité, aby byl trvale v péči svého lékaře, který s ním bude konzultovat úpravu životního stylu a bude ho dlouhodobě sledovat.

Hepatopatie v těhotenství

Velmi problematické jsou nemoci jater v těhotenství, protože mohou ohrozit jak matku, tak plod. Zvlášť pokud jde o akutní případy, které mají rychlou progresi a intenzivní projevy. V závislosti na tom, jak je hepatopatie v těhotenství vážná vám může lékař doporučit v těhotenství nepokračovat.

Léčba hepatopatie

hepatopatie

Ani v posledním bodě tohoto textu nebudeme příliš konkrétní, protože každá nemoc jater vyžaduje trochu jiný postup. Obecně se ale doporučuje, aby lidé přestali pít alkohol, který má na kondici jater negativní vliv.

Dále byste měli přestat s kouřením a měli byste dbát na zdravý jídelníček. S onemocněním jater velmi významně souvisí i hladina cholesterolu a tělesná váha, takže je žádoucí zapracovat na zdravé životosprávě, která by měla zahrnovat i aktivní pohyb. Pokud k němu nemáte blízko, nejlepším řešením je otestování několika typů cvičení, ze kterých si vyberete takové, které vás nejvíc baví.

V krajních případech vám lékaři doporučí užívání léků, nebo transplantaci jater. Ale tak daleko to snad s vaším zdravím nedojde. Klíčové však je, aby váš problém s cholesterolem a játry někdo pravidelně kontroloval.

Trápí vás nějaké onemocnění jater? 

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Neinfekční_chronická_jaterní_onemocnění – Neinfekční chronická jaterní onemocnění (česky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/liver-problems/symptoms-causes/syc-20374502 – Vše o onemocnění jater (anglicky)

Napsat komentář