Vzhledem k hektickému životnímu stylu, přemíře stresu a nedostatku zdravé stravy se čím dál tím častěji setkáváme s nemocemi kardiovaskulárního systému, mezi které neodmyslitelně patří také infarkt. Protože se jedná o obávaného zabijáka, podíváme se na všechny informace, které byste o něm měli vědět.
Určitě to znáte ze svého okolí. Nebo dokonce i osobně. Ráno se probudíte, dáte si snídani a už přemýšlíte o tom, co během dne stihnete. Než se ale dostanete do práce, začne vás bolet na hrudi a máte problém pohybovat rukou. Najednou se zatmí a vy se probudíte v nemocnici, hadičkami napojení na nejrůznější přístroje. Asi vám hned dojde, že jste měli štěstí, protože vás skolil nebezpečný infarkt.
I když se může na první pohled zdát, že infarkt ohrožuje pouze vystresované a obézní muže, pravdou je, že se nevyhýbá ani ženám. U nich je ale jeho průběh trochu odlišný. Kromě jiného k němu u nich dochází i v trochu jiném věku.
Znáte tyto rozdíly? Víte, jak infarktu předcházet? Popřípadě, znáte první pomoc ve chvíli, kdy už k němu dojde?
Co je to infarkt?
Infarkt bychom mohli označit za selhání srdečního svalu, který za běžných okolností pumpuje krev do těla. Nejčastěji k němu dochází ve chvíli, kdy je průchod krve znemožněn ucpávkou, o kterou se postará krevní sraženina. Právě ta má za následek to, že se srdce odřízne od zbytku krevního oběhu a v podstatě zemře. Tento stav se posléze projevuje typickou bolestí na hrudi a dalšími doprovodnými jevy, které máme s infarktem za běžných okolností spojené.
V případě, že se člověku nepodaří získat pomoc, může pro něj být infarkt v nejhorších případech i smrtelný.
Příznaky infarktu
Vzhledem k tomu, že se příznaky infarktu pohlaví od pohlaví liší, musíme jeho symptomy rozdělit do několika kategorií. Níže objevíte jak ty obecně známé, včetně těch, které jsou typické jen pro muže, či pro ženy.
Obecně známé příznaky infarktu jsou:
- Kašel
- Nevolnost
- Zvracení
- Bolest na hrudi
- Závrať
- Dušnost
- Zašedlá tvář
- Neklid
- Nadměrná potivost
U mužů se infarkt nejčastěji projevuje:
- Bolestí a tlakem na hrudi
- Nepohodlím v horní polovině těla
- Nepravidelným srdečním rytmem
- Žaludečními potížemi
- Dušností
- Závratěmi
U žen je naopak častější:
- Nadměrná únava, která trvá po dobu několika dní
- Porucha spánku
- Úzkost
- Dušnost
- Plynatost (respektive, pocit plynatosti a horšího trávení)
- Bolest v zádech, rameni nebo krku
- Bolest čelistí
- Bolest na hrudi
Co se týče věku, infarkt si dříve posvítí na muže. Ženy jím dlouhou dobu (až na výjimky) postihovány nejsou. Vše se mění ve chvíli, kdy dosáhnou 50. roku věku, kdy už u většiny z nich probíhá přechod. Do té doby je před řadou civilizačních chorob chrání jejich pohlavní hormony. Na druhou stranu, bylo pozorováno, že ženy, které postihl infarkt mají oproti mužům menší šanci přežít.
Co dělat, když to na vás přijde?
Jak vidíte, riziko infarktu se rozhodně nevyplatí podceňovat. A to ať už jste muž, nebo žena. Proto se podíváme na to, jak by se měl každý zachovat ve chvíli, kdy cítí, že to na něj jde.
V první řadě je moudré sledovat signály svého těla, které vám nějakou dobu naznačuje, že s ním není něco v pořádku. Díky tomu získáte cenný čas, během kterého můžete svůj problém řešit s lékařem. Mezi varovné příznaky patří bolest ve středu hrudi nebo dýchavičnost.
Pokud jste tyto varovné signály zaspali a infarkt už na vás udeřil, v tom případě:
- Okamžitě volejte rychlou záchrannou službu
- Vezměte si aspirin (pokud je to ve vašich silách a nemáte na něj alergii)
V žádném případě se nepokoušejte infarkt rozchodit, nebo se dopravit do nemocnice svépomocí. Uvědomte si, že vám jde o život a není v lidských silách tento řetězec událostí jakkoliv zpomalit, nebo zastavit. (Mimo dvě výše uvedené rady odborníků.)
Když se dostanete do nemocnice, je docela možné, že projdete srdeční katetrizací. Podle závažnosti a síly infarktu vám může být doporučená angioplastika srdce, operace bypassu, operace srdeční chlopně, implementace kardiostimulátoru nebo transplantace srdce.
Prevence infarktu
Oproti jiným nemocem se dá infarktu celkem snadno přecházet. Bohatě stačí, když se zamyslíte nad svým aktuálním životním stylem.
Určitě vám pomůže:
- Přestat kouřit (i pasivně)
- Zhubnout
- Udržovat optimální krevní tlak a hladinu cholesterolu
- Každodenní pohyb
- Dodržování léčby (například v případě, že máte cukrovku)
- Meditace a zklidnění, které vás zbaví přebytečného stresu
- Alkoholová abstinence (případně umírněná konzumace alkoholu)
- Zdravá strava
Obecně by se dalo říct, že klíčem ke zdraví je dostatečný příjem čerstvého ovoce, zeleniny, vlákniny a bílkovin. Také se hodí alespoň trochu sportovat. I kdyby mělo jít jen o půlhodinovou procházku každý den. Snažte se nebýt ve stresu a vyhněte se kouření a neuvážené konzumaci alkoholických nápojů. Pokud máte zdravotní problémy, dodržujte stanovenou léčbu.
Samozřejmě, náhody se stávají a není vyloučené, že i přes veškerou vaši snahu si vás infarkt jednoho dne najde. I tak je ale pravděpodobnější, že pokud se o sebe budete starat, bude se vám dlouho vyhýbat obloukem.
Řešili jste vy, někdo někdo z vašeho okolí náhlé selhání srdečního svalu? Napište nám svůj příběh do komentářů pod článkem.