Už se vám někdy stalo, že jste se začali s příchodem jara cítit opravdu mizerně? Pokud ano, není vyloučeno, že to bylo nachlazení, nebo nějaká viróza. Co když jste ale zjistili, že se vaše potíže opakují každý rok téměř jako hodinky? Pak možná trpíte nějakou jarní alergií. Co to znamená? A jak probíhá léčba?
Naše životní tempo je poměrně hektické. Kromě toho, že musíme odvádět perfektní pracovní výkony se očekává, že budeme žít dobrodružný a zajímavý život. Není proto divu, že nás dokáže pěkně rozhodit, když se nám neudělá dobře. A zvlášť na jaře, kdy začíná být hezky, teploty začínají narůstat a všechno kolem kvete.
Jenže, právě s tím květem může být u některých lidí trochu problém. Především u těch, kteří nevědí, že mají nějakou ze sezónních alergií. Místo radovánek na louce je tedy čeká kýchání a prskání.
Pokud chcete o tomto problému vědět víc, tak určitě pokračujte ve čtení.
Co je jarní alergie?
Jarní alergie je typ sezónní alergie. Ani tento termín ale není úplně přesný. V průběhu jarních měsíců dochází k překotnému rozkvětu stromů a dalších rostlin, které ze sebe uvolňují do okolí pyl. (Který se následně nese dál prostřednictvím větru.)
Za normálních okolností vám vdechnutí pylu nic neudělá. Imunitní systém mnoha jedinců ale vyhodnotí pyl jako hrozbu pro organismus a začne proti němu bojovat. A právě kvůli tomu vznikají alergické reakce. V podstatě tedy nejde o jarní alergii, ale o alergii na pyl.
Jarní alergie se pak chová v závislosti na tom, na co přesně máte zvýšenou citlivost. Zatímco někteří lidé alergizují hned poté, co se udělá ke konci zimy na pár dní hezky, dalším lidem se přitíží třeba až na přelomu dubna a května.
Příznaky jarní alergie
Do těla se při alergii vyplaví látky, které způsobují různě těžké alergické reakce.
Na jaře se lze běžně setkat s:
- Kýcháním
- Vodnatou rýmou
- Ucpaným nosem
- Podešlýma očima
- Horším sluchem
- Bolestí hlavy
- Kašlem
- Bolestí v krku
- Astmatem
- Únavou
Jelikož se těmito příznaky projevuje i široké spektrum dalších zdravotních problémů, je vhodné vyhledat lékaře a projít komplexní diagnostikou. Její součástí s největší pravděpodobností bude testování u alergologa, který zjistí, co vše nedělá vašemu organismu dobře.
Nejčastější jarní alergie
Za největší množství sezónních alergií jsou zodpovědné stromy. Pravděpodobně nejčastěji se lze v populaci setkat s alergií na břízu. Hodně lidem na jaře nedělá dobře ani cedr, olše, jírovec, topol a vrba.
Co s tím?
Aby vás alergie nevyřadila z provozu, lékař vám doporučí pravidelné užívání léků proti alergiím. Také si můžete pořídit speciální kapky do očí pro alergiky.
Dále se doporučuje:
- Používat domácí filtr vzduchu
- Méně časté větrání
- Méně časté chození ven
- Sušení prádla v sušičce a ne na čerstvém vzduchu
- Nošení ochranné masky (v nejhorším období pylové aktivity)
Ačkoliv je to běh na dlouhou trať, můžeme vás trochu uklidnit. Jak tělo stárne, imunitní systém bývá slabší. Takže pak nemá tendence reagovat na alergeny ve vzduchu tak silně.
Máte jarní alergii? Pokud ano, na pyl jakého stromu?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/allergies/seasonal-allergies – Sezonní alergie (anglicky)
https://www.healthline.com/health/allergies/pollen – Vše o alergii na pyl (anglicky)