Jak vyzrát na ječné zrno?

Možná jste se jednoho dne probudili a zjistili jste, že máte ječné zrno v oku. Což je nejen velmi neestetické, ale i dost nepříjemné. Někdy tak moc, že se raději omluvíte z práce, nebo ze školy. Co domácí léčba ječného zrna obnáší a zda je infekční vám prozradíme v dnešním článku, ve kterém se mu budeme velkou měrou věnovat.

Všichni chceme být zdraví a krásní. Proto nás dokáže spolehlivě vyděsit, když se ráno probudíme s divným pocitem na oku a při pohledu do zrcadla zjistíme, že se nám na něm udělala podezřelá a mnohdy i velmi bolestivá bulka. 

Hodně lidí má tendenci ji začít zkoumat. Případně dokonce i mačkat. Což je jedna z věcí, kterou byste zrovna dělat neměli. Jinak byste si mohli dost ošklivě ublížit.

Jak vyzrát na ječné zrno? 2

Co se s tím má ale správně dělat?

Příčiny vzniku ječného zrna

Ještě než se pustíme do popisu toho, co může ječné zrno způsobit, si povíme něco o tom, co to to ječné zrno vlastně je. Abychom vám umožnili tomuto problému lépe porozumět, na chvíli se zaměříme na celou naši pokožku. Jak víte, každá její část obsahuje póry, které produkují maz a umožňují kůži optimálně dýchat. (Také se jejich prostřednictvím potíme.) Když se zanesou nečistotami, dojde k jejich zánětu a na postiženém místě se nám udělá pupínek. 

Jelikož i oči obsahují póry, může se stát, že i ony se jednoho dne ucpou a zanítí. Infekce se pak projeví právě už zmíněným a děsivě vypadajícím ječným zrnem.

I když k tomuto stavu dochází spíš vzácně, má na něj vliv špatná hygiena, která obvykle zahrnuje:

 • Používání staré dekorativní kosmetiky
 • Spaní bez odlíčení make-upu
 • Nošení starých, nebo špinavých kontaktních čoček
 • Nošení kontaktních čoček přes noc
 • Manipulaci s čočkami bez umytí rukou

Samozřejmě to ale nejsou jediné důvody, které mohou ječné zrno vyvolat. (I když, ruku na srdce, jsou poměrně časté.) Někdy k rozvoji ječného zrna přispěje časté mnutí očí, alergie nebo cukrovka.

Je ječné zrno infekční?

Jak vyzrát na ječné zrno? 3

Když se odvážíte jít s ječným zrnem ven, pravděpodobně k sobě začnete přitahovat zkoumavé pohledy. A úplně si dovedete představit, co se lidem odehrává v hlavě. Je tahle nepěkná věc infekční? A pokud ano, tak za jakých okolností?

Ať už jste na kterékoliv straně barikády, můžete být v klidu. Ječná zrna infekční nebývají. Samozřejmě je ale dobré dbát na zvýšenou hygienu rukou a nesahat si do oblasti očních víček. Ale to i za běžného života. Nejen v době, kdy vás tento zdravotní stav trápí.

Ječné zrno – inkubační doba

Inkubační doba ječného zrna neexistuje. Tak, jako se vám může udělat pupínek ze dne na den se vám může z ničeho nic objevit na oku i ječné zrno. Proto je důležité, abyste si osvojili lepší úroveň hygieny, která toto riziko z dlouhodobého pohledu minimalizuje.

Jak se dá ječné zrno vyléčit?

Jak vyzrát na ječné zrno? 4

Pokud máte ječné zrno úplně poprvé a propadáte panice, rozhodně nic nepokazíte, pokud se s ním vydáte do ordinace svého ošetřujícího lékaře. Ten k jeho diagnostice nepotřebuje žádné speciální náčiní. Pouze se na problematické oční víčko podívá. Také vás poučí o tom, co máte dělat, pokud by se jeho stav nezačal v dohledné době zlepšovat. Pro urychlení rekonvalescence vám může doporučit nákup oční masti na ječné zrno s dezinfekčními účinky. (Dá se koupit bez problému v lékárně.) Ve všech případech vám zakáže ječné zrno mačkat.

Jelikož vám ječné zrno může dělat společnost až týden, lze vyzkoušet některou z lidových metod, která může jeho hojení trochu urychlit.

Obvykle se na něj radí:

 • Teplý obklad
 • Umývání očního víčka teplou vodou a jemným mýdlem
 • Obklad z použitého sáčku od čaje (zkuste třeba černý čaj)
 • Přestat na danou dobu používat make-up
 • Preferovat nošení dioptrických brýlí
 • Velmi jemná masáž očního víčka

Důležitá je hlavně trpělivost. 

V případě, že z ječného zrna vytéká velké množství krve, nebo se i přes veškerou snahu zvětšuje, jde o důvod, který by vás měl vést zpátky do ordinace vašeho lékaře. 

Prevence ječného zrna

Asi to nejlepší, co pro sebe můžete udělat je to, že se pokusíte ječnému zrnu aktivně předcházet. Což bude vyžadovat buď léčbu existujících zdravotních problémů, nebo novou pečující rutinu, která zabrání tomu, aby se do oka znovu rozšířila infekce.

Nejlépe to zvládnete, když:

 • Si nebudete sahat, ani mnout oči
 • Budete brát léky na alergii
 • Se budete léčit se svými kožními problémy (seboroická dermatitida…)
 • Budete nosit jen čisté kontaktní čočky
 • Budete čočky občas střídat s dioptrickými brýlemi
 • Nebudete s kontaktními čočkami spát
 • Si budete před manipulací s čočkami důkladně umývat ruce
 • Si nebudete do oka dávat čočku, která vám spadla na zem
 • Si budete na noc odličovat make-up
 • Nebudete používat prošlou kosmetiku
 • Si budete pravidelně čistit kosmetické štětce

Jak vyzrát na ječné zrno? 5

Možná máte pocit, že to zní triviálně, ale i tyto malé věci dovedou poměrně zásadně změnit situaci. 

V první řadě je důležité, aby ženy přestaly hromadit nespotřebovatelné množství kosmetických produktů. Nejen, že make-up zabírá hodně místa a stojí spoustu peněz, ale také se zmenšuje pravděpodobnost, že se ho podaří všechen využít včas. Jakmile najdete produkt, který vám vyhovuje, není nutné mít otevřených osm řasenek a očních linek, které buď vyschnou, nebo se v nich namnoží bakterie. To samé platí o očních stínech. Také nezapomeňte na pravidelné čištění štětců. Buď ubrousky a speciálním sprejem na štětce, nebo mýdlem s vodou.

Určitě také nepadejte i přes veškerou únavu z večírku, či z práce, rovnou do postele. Najděte si alespoň tři minuty na to, abyste si odstranila make-up bavlněným tamponem s odličovacím mlékem. 

Nositelé kontaktních čoček by také měli dbát na zvýšenou hygienu rukou při manipulaci s nimi. Nikdy by neměli nosit prošlé kontaktní čočky, nebo čočky, které přišly do kontaktu s podlahou. Vždy používejte roztok a obal na čočky a čas od času preferujte nošení dioptrických brýlí.

Měli jste někdy ječné zrno? Pokud ano, jak dlouho vám trvalo se ho zbavit?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ječné_zrno – Ječné zrno (česky)

https://www.healthline.com/health/eye-health/what-causes-a-stye – Co způsobuje ječné zrno, jak se ošetřuje a jaká je jeho prevence? (anglicky)

https://www.webmd.com/eye-health/styes-causes-symptoms-treatment-prevention#1 – Je ječné zrno nakažlivé? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/best-stye-remedies – 8 úlevových prostředků na ječné zrno (anglicky)

Napsat komentář