Kloubní chrupavka: Jak ji udržet zdravou a elastickou?

Poškozená chrupavka v koleni nebo v jiných částech těla nebývá s aktivním životním stylem ničím ani trochu neobvyklým. Vzhledem k tomu, že k tomuto jevu může dojít v průběhu fyzicky namáhavé práce, pozor si musíte dát i na nejrůznější nehody, úrazy a opotřebení. Dnes se proto podíváme na to, jak můžete udržet své klouby v co možná nejlepší kondici.

Když se řekne artroskopie kolene, většina lidí protočí oči, protože jde o zákrok, který by si dokázala spousta z nás odpustit. Někdy ale žádné lepší řešení nezbývá, protože koleno je poškozeno tak moc, že ho nejde žádným jiným způsobem “opravit”.

Chrupavka, kterou v sobě skrývá koleno, však není jediným slabým místem vašeho těla. Trpět mohou i kyčle, lokty, ramenní klouby, nebo dokonce klouby na vašich rukou, které používáte při práci na počítači nebo při nějaké opakující se manuální aktivitě.

Jaké druhy chrupavek známe? A jak se o ně máte správně starat?

Chrupavka a její typy

Kloubní chrupavka: Jak ji udržet zdravou a elastickou? 2

Jako chrupavku označujeme pojivovou tkáň, jejímž hlavním úkolem je spojování kostních tkání. Nebýt její existence, kosti by při každém pohybu drhly o klouby, což by nám způsobilo značné komplikace a bolesti. I když je chrupavka poměrně tuhá, vyznačuje se velkou pružností. Díky tomu dovedou chrupavky změkčovat nárazy, které na nás působí při chůzi, běhu a podobně.

V lidském těle se nachází několik chrupavek:

 • Hyalinní chrupavka – je součástí kostí a kloubů
 • Elastická chrupavka – nachází se v ušních boltcích a hrtanové příklopce
 • Vazivová chrupavka – najdeme ji například v meziobratlových ploténkách

Tohle nedělá chrupavkám dobře

Kloubní chrupavka: Jak ji udržet zdravou a elastickou? 3

I když jsou chrupavky zhruba tím posledním, na co by brala řada lidí v běžném životě nějaký ohled, péče o ně se jednoznačně vyplácí. V první řadě ale potřebujete vědět, co jim naprosto určitě neudělá dobře.

Do této kategorie můžeme zahrnout:

 • Nadváhu
 • Nedostatečnou vnitřní výživu
 • Ochablé svalstvo kolem kloubů
 • Nedostatek pohybu
 • Nadužívání části těla (což může vést k rychlejšímu opotřebení)
 • Úraz

Mezi faktory, které pak můžeme ovlivnit jen velice těžko, patří stárnutí a chronické onemocnění kloubů. (Lékaři totiž dosud často netuší, proč k těmto chorobám vlastně dochází. Na vině ale může být imunitní systém.)

Tipy pro zdravou chrupavku

Kloubní chrupavka: Jak ji udržet zdravou a elastickou? 4

Začít byste měli tím, že svým kloubům a chrupavkám nabídnete kvalitní vnitřní výživu, díky které dostanete do organismu všechny potřebné látky. Hodně oblíbená je například žraločí chrupavka, dobrou kloubní výživu ale poznáte i podle toho, že obsahuje i spoustu dalších látek, včetně kolagenu, vitamínu C, kadidlovníku pilovitého, MSM, chondroitinu, glukosaminu a dalších.

Tyto doplňky stravy by se měly užívat dlouhodobě, protože se jejich účinek obvykle neprojeví ze dne na den. Co se týče již existujících chronických nemocí pohybového ústrojí, z těch vás sice kloubní výživa nevyléčí, může ale zmírnit vaše potíže s pohybem.

Dále vám může pomoci i:

 • Pravidelné protahování
 • Dobře zvolený pohyb (například běh nemusí být při bolestech kloubů úplně ideální, mnohem lepší je jóga, chůze a plavání)
 • Dostatečný odpočinek

V případě, že vás klouby začnou bolet po nějaké náročnější fyzické aktivitě a znemožní vám jakýkoliv pohyb, zkuste zmírnit otok a bolest přiložením studeného obkladu. Také pomáhá, když dáte namáhané části těla klid, což může zahrnovat i to, že tuto část těla podložíte polštářem.

Pokud bolest ani přes tato opatření neustane, nejlepším řešením bude návštěva lékaře, který zkontroluje, zda nedošlo k nějakému fatálnímu poškození, které by vyžadovalo operaci.

Kdy se o klouby začít starat?

V ideálním případě k dlouhodobému užívání kloubní výživy a k dalším preventivním krokům přistupte v co nejmladším věku. Na druhou stranu, pokud jste to z nějakého důvodu nestihli, sáhnout po ní můžete i v době, kdy vás již trápí nějaký konkrétní problém, který může zahrnovat ztuhlost, bolest a záněty. V takovém případě může podpořit lékařem stanovenou konzervativní léčbu.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chrupavka – Chrupavka (česky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/understanding-aging-and-joints – Chrupavky, klouby a stárnutí (anglicky)

https://www.webmd.com/osteoarthritis/features/home-joint-care – Jak se starat o klouby (anglicky)

https://www.healthline.com/health/joint-supplements – Suplementy na bolavé klouby (anglicky)

 

Napsat komentář