Moučnivka: Co to je, jak se léčí a je nakažlivá?

I když to na první pohled nevidíme, lidské tělo obývá úctyhodná řádka různých druhů mikroorganismů. Některé jsou přátelské. Jiné zase ne. A jiné jsou v pořádku jen do doby, dokud se nedostanou tam, kam nemají. Jak je to v tomhle ohledu s moučnivkou?

Kdybychom se zaměřili na osídlení lidských střev, zjistili bychom, že se to v nás jenom hemží nejrůznějšími mikroorganismy. Kromě bakterií jsou to například i některé druhy kvasinek

Ovšem, ne všechny kvasinky jsou jenom hodné. Některé z nich dovedou člověku dost zatopit. V mnoha případech totiž způsobují dost zvláštní a neobvyklé problémy, se kterými se někteří z nás bojí chodit k lékaři.

Proto vám povíme, co vše může napáchat taková moučnivka.

Co je to moučnivka

Moučnivka je název pro orální kandidózu, která je způsobená kvasinkou Candida albicans. Za normálních okolností je pro populaci neškodná. (Uvádí se v až 80 % případů.) Může ale dojít k jejímu přemnožení. A teprve pak může začít dělat problémy. Nejčastěji je spouštěčem snížená imunita

Kde všude se může moučnivka vyskytovat

Moučnivka: Co to je, jak se léčí a je nakažlivá? 2

Poměrně běžná je moučnivka na jazyku. A obecně moučnivka v ústech. (Poměrně často jí trpí lidé, kteří nosí zubní náhradu.) Moučnivka se může přenést i na novorozence. Především v případě, že matka měla nedoléčenou vaginální infekci. Rizikem bývá hlavně pro dříve narozené děti, které ještě nemají kompletní imunitní systém. (Novorozenci obecně jsou ohrožená skupina, ale dříve narození to mají o něco horší.) Pokud má dítě moučnivku v puse, může se kojením přenést moučnivka na bradavku matky. Také se můžete potýkat s moučnivkou na rtech. 

Léčba moučnivky – co na ni?

V první řadě byste měli jít se svým problémem k lékaři, který provede sérii vyšetření a ujistí vás, že je pro vás zvolený způsob léčby vhodný. 

Jednou z forem léčby je podávání protiplísňových přípravků. Mezi ně patří i gel na moučnivku, který se dá sehnat v lékárně. Po zahájení léčby by měla moučnivka sama brzy zmizet. Není ale vyloučeno, že se k vám zase někdy vrátí.

Mezi babské rady na moučnivku pak patří:

  • Čištění zubů měkkým kartáčkem
  • Pravidelná výměna kartáčku
  • Vyplachování úst slanou vodou
  • Konzumace výrobků, které obsahují probiotika a prebiotika (jogurty, kefír…)

Nakažlivost moučnivky

Stejně, jako například kvasinkovou vaginální infekcí, se můžete nakazit i moučnivkou. Z toho důvodu je důležité dodržovat preventivní opatření, která vám doporučí lékař.

Moučnivka u dětí

Moučnivka: Co to je, jak se léčí a je nakažlivá? 3

Mezi podstatnou část nakažených moučnivkou patří malé děti a batolata. Dost často se nakazí tím, že během vaginálního porodu projdou porodním kanálem, ve kterém byla přítomná nevyléčená vaginální infekce. Nakažené dítě může být podrážděné a rozrušené, nebo nemusí mít chuť k jídlu. V případě potvrzení infekce se musí léčit jak dítě, tak matka.

Moučnivka u dospělých

Moučnivka: Co to je, jak se léčí a je nakažlivá? 4

Moučnivka se často objevuje i u starších lidí, kteří mají nějakým způsobem oslabený imunitní systém. (Může se ale vyskytnout prakticky ve kterémkoliv věku.) 

U mladších dospělých se moučnivka může objevit kvůli tomu, že se léčili s nějakou nemocí, která má negativní vliv na imunitu. Rizikem je ale i užívání některých léků, nebo nevhodný životní styl. 

Rizikovou skupinou jsou dospělí, kteří mají/se léčí s:

  • Cukrovkou
  • HIV
  • Anémií
  • Leukémií
  • Rakovinou

Dále hrozí vyšší riziko kuřákům, či lidem, kteří užívají antibiotika.

Měli jste někdy moučnivku? Pokud ano, podařilo se vám ji vyléčit?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans – Candida albicans (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322722 – Candida albicans: Infekce, symptomy a léčba (anglicky)

https://www.healthline.com/health/thrush – Moučnivka: Příznaky, příčiny, léčba a další (anglicky)

Napsat komentář