Pásový opar – je čeho se bát? 3 způsoby jak jej spolehlivě vyléčit

(aktualizace 9. srpna 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

To, že každý z nás jednou v životě onemocní neštovicemi, s tím už jsme se smířili. Věděli jste ale, že vám může tento virus způsobit i další potíže? Konkrétně mluvíme o pásovém oparu. Jaký má pásový opar léčbu a jaký je jeho přenos vám řekneme v tomto dnešním textu.

Když začne dítě chodit do školky, nebo do školy, je jen otázkou času, kdy se nakazí neštovicemi. Pro ně je typická puchýřovitá vyrážka po těle, která je naplněna infekční tekutinou. Ačkoliv neštovice svědí, se správnou léčbou brzy odezní. A pak, pokud nezasáhne vyšší moc, už se u vás nikdy neobjeví.

To ale neznamená, že by virus v těle nebyl přítomen. Může se uspat a ve chvíli, kdy jste oslabení, nebo dlouhodobě ve stresu, se zase přihlásí o slovo. Třeba ve formě pásového oparu, se kterým musíte zůstat několik dní doma.

Víte, jaké má pásový opar příznaky a jak se léčí?

Co je pásový opar?

Pásový opar – je čeho se bát? 3 způsoby jak jej spolehlivě vyléčit 2

Pásový opar je nemoc, kterou vyvolává virus Varicella zoster, který se běžně spojuje s onemocněním planými neštovicemi. Jakmile u vás toto onemocnění proběhne, schová se do ganglií zadních míšních kořenů a čeká, dokud nejsme oslabení natolik, aby se mohlo znovu projevit. Pásový opar je infekční (především pro ty, kteří ještě neměli neštovice), takže v době, kdy ho máte, se musíte zdržet pohybu v kolektivu a nejlépe zůstat v klidu doma. Pozor, abyste svůj stav nezaměnili za spalničky!

Příznaky pásového oparu

Kdybyste viděli pásový opar na fotkách, zjistili byste, že má něco společného s neštovicemi, ale je toho jenom celkem málo. Oproti nim se sdružuje v pásu (díky čemuž získal své jméno). Také nemusí být přítomen po ploše celého těla. 

Mezi další symptomy nemoci patří:

  • Zarudlá místa
  • Pupínky naplněné tekutinou, které snadno praskají
  • Svědění
  • Horečka
  • Bolest hlavy
  • Zimnice
  • Slabost
  • Bolest očí
  • Ztráta sluchu
  • Ztráta chuti
  • Přidružená infekce

Očkování proti pásovému oparu

Možná budete překvapení, ale existují vakcíny proti pásovému oparu. Ty se ale nepodávají všem potenciálně ohroženým. Očkování se doporučuje hlavně lidem, kteří dosáhli 50 let věku.

Léčba pásového oparu

Jelikož jde o virové onemocnění, nelze na něj aplikovat antibiotika. Hodně lidí se zajímá o to, čím mazat pásový opar. (Zvlášť, když jsme zvyklí, že neštovice mažeme tekutým pudrem.) Faktem ale je, že nic takového není potřeba. Leda, že by vám to poradil přímo váš ošetřující doktor. 

V drtivé většině případů pásový opar zmizí sám. Jen je potřeba nebýt ve stresu a starat se o to, aby mělo tělo klid.

Babské rady na pásový opar

Pásový opar – je čeho se bát? 3 způsoby jak jej spolehlivě vyléčit 3

Pokud vás váš pásový opar opravdu dost trápí, zkuste na něj aplikovat některou z obecně uplatňovaných babských rad, které vycházejí z různých přírodních řešení. 

Doporučuje se zkusit:

  • Zklidňující koupele (studená, nebo vlažná sprcha, koupel z ovesných vloček…)
  • Studený vlhký obklad
  • Zvýšený příjem vitamínů (speciálně pak vitamínu A, B12 a E)

Po dohodě s lékařem můžete vyzkoušet i další tipy, mezi které patří melatonin, olej z oregana, echinacea nebo zelený čaj. 

Pásový opar – je čeho se bát? 3 způsoby jak jej spolehlivě vyléčit 4

Ohrožené skupiny

Stejně jako u mnoha jiných chorob má i pásový opar své ohrožené skupiny. Největším rizikem je stárnutí. Dále nám neprospívá dlouhodobý emoční stres a oslabený imunitní systém. Na pozoru by se měli mít i lidé, kteří podstupují léčbu rakoviny, nebo jsou po náročné operaci.

Co se stane, když ho podcením?

Hodně lidí považuje neštovice za málo nebezpečnou nemoc. Takže mohou výskyt pásového oparu zlehčovat. Pravdou ale je, že pokud máte smůlu, nebo se důkladně neléčíte, mohou se u vás rozvinout velmi vážné komplikace, které mohou dost zásadně snižovat kvalitu vašeho života.

Neléčený pásový opar může:

  • Způsobit poškození očí
  • Napomoci vzniku bakteriálních infekcí na kůži
  • Způsobit paralýzu nervů (například ve tváři)
  • Způsobit zápal plic
  • Způsobit infekci míchy, nebo mozku

Z toho důvodu je rozhodně důležité být v kontaktu s odborníkem a konzultovat s ním, jaký zvolíte postup léčby. Také průběžně vyhodnotíte její výsledky.

Prevence pásového oparu

Jediným opravdu účinným typem prevence je vakcinace. Která je ale doporučená až od staršího věku. (Především z důvodu, že u staršího člověka existuje zvýšené riziko vážnějšího průběhu nemoci, nebo přidružených komplikací.) 

Jinak pomáhá, pokud se budete vyhýbat lidem, kteří jsou nemocní. Pokud už na to dojde, nedotýkejte se puchýřků. (Zvlášť, pokud jste ještě neměli neštovice.) Snažte se vyvarovat stresu (třeba meditací, nebo sportem). Pěstujte zdravý životní styl. Spěte, jezte hodně vitamínů, stopových prvků a minerálních látek. 

Velmi nápomocný je ale i stálý kontakt s lékařem, který s vámi probere další postup už ve chvíli, kdy zpozorujete nežádoucí změny.

Měli jste někdy pásový opar, nebo se vám zatím vyhýbal?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Herpes_zoster – Herpes zoster (česky)

https://www.healthline.com/health/shingles – Pásový opar: Příznaky, léčba a prevence (anglicky)

https://www.healthline.com/health/shingles-natural-treatment – 6 přírodních způsobů, jak si ulevit od pásového oparu (anglicky)

Napsat komentář