Plicní chlamydie: Příznaky, přenos, léčba a následky

(aktualizace 26. května 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Chlamydie máme většinou spojené s nechráněným pohlavním stykem. Věděli jste ale, že existují i plicní chlamydie? Jaký je mezi nimi rozdíl? A dají se nějak léčit?

Chlamydie jsou velmi nepříjemné onemocnění, které lze chytit nechráněným pohlavním stykem. Málokdo ale ví, že existují i plicní chlamydie, které si s těmi tradičními moc nezadají. Zároveň jsou v naší populaci hojně rozšířené. Proto je dobré vědět, jak se přenášejí, jaké mohou způsobit komplikace a jakými způsoby se léčí.

To vše si povíme v následujících několika odstavcích.

Příznaky

Plicní chlamydie: Příznaky, přenos, léčba a následky 2

Nákaza plicními chlamydiemi nemusí mít žádné dramatické projevy. Spíš naopak. Mnohdy se může jevit jako obyčejné nachlazení, nebo rýma.

Plicní chlamydie se projevují:

  • Ucpaným nosem a rýmou
  • Únavou
  • Nízkou horečkou
  • Ztrátou hlasu
  • Bolestí v krku
  • Dlouhotrvajícím kašlem
  • Bolestí hlavy

Tento typ chlamydií může ke všemu způsobovat vážné infekce dolních cest dýchacích. Mluvíme například o zápalu plic, nebo o bronchitidě.

Přenos a inkubační doba

Plicní chlamydie se nejčastěji přenášejí kašlem a kýcháním. Také je možné nakazit se dotykem. Stačí, aby se dané věci předtím dotýkal někdo, kdo byl nakažený. I když z krátkodobého kontaktu s nemocným neonemocníte, zvýšené riziko přenosu panuje mezi lidmi, kteří žijí spolu. První projevy nemoci se začnou objevovat zhruba 3-4 týdny po nakažení.

Léčba

Obvykle se nákaza plicními chlamydiemi léčí podáváním antibiotik. Ne vždy ale antibiotika působí tak, jak se od nich očekává. V takovém případě vám lékař může předepsat léky, které tlumí příznaky. Dále vám doporučí klid a příjem dostatečného množství tekutin.

Následky

Problémy s plicními chlamydiemi mohou být velice vážné. V některých případech se může u nemocného rozvinout otok mozku. Případně otok srdce. Pak je nutné, aby pacient podstoupil profesionální hospitalizaci v nemocničním prostředí.

Plicní chlamydie u dětí

Plicní chlamydie: Příznaky, přenos, léčba a následky 3

Zvýšené riziko nákazy je obvykle ve větších kolektivech. Takže například ve školách, ve věznicích nebo v domovech s pečovatelskou službou. Co se týče dětí, nejčastěji u nich dojde k nákaze mezi 5-15 věkem života. Dětem se stejně jako dospělým předepisují antibiotika. Navíc je důležité počítat s pomalejší rekonvalescencí. Jedinou opravdu účinnou prevencí proti tomuto onemocnění u dětí je důkladná hygiena (nejen) rukou.

Plicní chlamydie v těhotenství

Chlamydie u těhotných žen mohou způsobovat mimoděložní těhotenství. Také mohou vyvolat předčasný porod, nebo mohou infikovat dítě. 

Plicní chlamydie: Příznaky, přenos, léčba a následky 4

Jak se chránit?

Vzhledem k tomu, že proti chlamydiím neexistuje vakcína, nejde se před nimi na 100 % chránit. To ale neznamená, že nemůžete dělat vůbec nic. 

Pomáhá:

  • Zakrývat si ústa a nos při kašli a kýchání
  • Pravidelně si umývat ruce
  • Nejíst se špinavýma rukama
  • Nesahat si na veřejných místech na obličej, na ústa atd.
  • Nesdílet věci se zjevně nemocnými lidmi
  • Nebýt v kontaktu se zjevně nemocnými lidmi

Řešili jste někdy nákazu plicními chlamydiemi? Pokud ano, podařilo se vám je dostat pod kontrolu?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Chlamydia_pneumoniae – Plicní chlamydie (česky)

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/chest-lungs/Pages/Chlamydia-pneumoniae-Infections.aspx – Plicní chlamydie u dětí (anglicky)

https://www.cdc.gov/pneumonia/atypical/cpneumoniae/about/causes.html – Infekce plicními chlamydiemi (anglicky)

Napsat komentář