Koukáte se na sebe do zrcadla a nechápete, proč vám praskla žilka v oku? Pak určitě nejste sami. A nejhorší je, že tento nedostatek na vás každý okamžitě pozná, protože se nedá jednoduše skrýt. Jak k tomuto problému dochází? Kdy zmizí prasklá žilka v oku sama od sebe? A kdy raději vyhledat lékaře? Na to si odpovíme právě v dnešním článku!
Možná už jste někdy měli prasklou žilku v nose. Třeba při rýmě, kdy je potřeba hodně smrkat. Proto se na kapesníčku mohla objevit stopa krve, která po chvilce zmizela. Poměrně častým problémem je ale i prasklá žilka v oku u dětí a dospělých, protože si mnohdy nedokážeme jednoduše vysvětlit, kde se vzala.
Nemusíte mít ale strach. V obvyklých případech se prasklá žilka v oku objeví i tehdy, kdy nedošlo k nějaké závažné kolizi či úrazu.
Jak se s ní ale správně poprat? Na to se půjdeme společně hned podívat.
Příčiny prasklé žilky v oku
K subkonjunktiválnímu krvácení, jak se tomuto stavu také říká, často dochází bez zjevného poškození oka. I silné kýchnutí nebo kašel může způsobit prasknutí cévky v oku. Nemusíte ji ošetřovat. Subkonjunktivální krvácení může vypadat znepokojivě, ale obvykle se jedná o neškodný stav, který zmizí přibližně do dvou týdnů.
Někdy může k popraskání žilek v oku přispět například i zvracení, nebo příliš intenzivní tlačení na toaletě. Případně při porodu.
V některých případech může k prasknutí žilky v oku přispět také agresivní mnutí oka, nebo trauma, které může způsobit pád něčeho do oka.
Větší riziko prasknutí žilky mohou mít i chronicky nemocní lidé. Speciálně ti, kteří trpí cukrovkou, mají vysoký krevní tlak, nebo mají poruchu srážlivosti krve.
Komplikace
Zdravotní komplikace jsou vzácné. Pokud je ale váš stav způsoben úrazem, lékař může trvat na důkladném vyšetření zraku a na stanovení správného způsobu léčby.
Prevence prasklých žilek v oku
Pokud má krvácení na povrchu oka jasně identifikovatelnou příčinu, například krvácivou poruchu nebo léky na ředění krve, zeptejte se svého lékaře, zda můžete podniknout nějaké kroky ke snížení rizika vzniku tohoto jevu.
Pokud si potřebujete oči protřít, protírejte si je jemně. Příliš silné tření může způsobit drobné poranění očí, které může vést k praskání žilek.
Také pomáhá:
- nošení čistých kontaktních čoček,
- nošení ochranných brýlí při práci a sportech,
- monitoring poruch srážlivosti krve v ordinaci lékaře.
Tohle by měl vidět lékař
I přesto, že obvykle nebývá potřeba se prasklou žilkou v oku znepokojovat, v některých situacích je lepší s ní zajít k ošetřujícímu lékaři. V některých situacích by totiž mohla být otázka, kdy zmizí prasklá žilka v oku, ponechána bez odpovědi.
Mezi takové situace patří například časté praskání žilek v oku a další problémy se zrakem.
Přečtěte si: Co může být za bolestí očí?
Jak urychlit hojení?
Celý proces hojení prasklé žilky v oku můžete urychlit tím, že budete kapat do oka kapky s umělými slzami. Ty se dají koupit v každé lepší lékárně, takže jsou velmi dobře dostupné.
Pokud cítíte, že vás oko trochu bolí, je přípustné na něj občas přiložit studený obklad, který vám může přinést potřebnou úlevu.
V neposlední řadě se snažte zamezit tření oka. A to i ve chvíli, kdy vás bude svědit. V průběhu hojení se navíc může stát, že oko bude v některých momentech připomínat (barvou) modřinu. (Krev se musí postupně vstřebat, takže asi tušíte, co si máte asi zhruba představit.)
U menších prasklých žilek můžete mít po problému do dvou týdnů. Pokud bylo ale krve v oku hodně, doba léčení může být i delší.
Celý proces tedy bude vyžadovat i značnou dávku trpělivosti, protože nic moc dalšího pro jeho urychlení a zahojení dělat nelze.
Také vás trápí prasklé žilky v oku?
Zdroj
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17713-subconjunctival-hemorrhage – Prasklá žilka v oku (anglicky)
https://www.webmd.com/eye-health/subconjunctival-hemorrhage-eye-red-spot-causes – Vše o prasklé žilce v oku (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/subconjunctival-hemorrhage/symptoms-causes/syc-20353826 – Prasknutí žilky v oku (anglicky)