Rulík zlomocný: Jed, nebo lék?

V hodinách přírodovědy jsme se učili o houbách, zvířatech a rostlinách. Některá z lekcí se obvykle věnuje i jedovatým bylinám, jejichž konzumace by nás mohla připravit o život. Všichni tedy víme, že kromě vraního oka nám může uškodit i takový rulík zlomocný. Opravdu ale na něj můžeme pohlížet jen negativně?

Rulík zlomocný je rostlina, před kterou by se měli mít na pozoru neználci a děti. Jeho bobule lze totiž snadno zaměnit za lahodné borůvky. Což může mít fatální následky, protože rulík je považován za nejnebezpečnější středoevropskou rostlinu. Dokonce i v Česku je původcem mnoha vážných otrav, které jsou způsobené kontaktem s látkou rostlinného původu.

Rulík zlomocný: Jed, nebo lék? 2

Jelikož to vypadá na opravdu vážný problém, povíme si o rulíku zlomocném něco trochu víc. Souhlasíte?

Co je rulík zlomocný?

Jak už bylo řečeno, rulík zlomocný je volně rostoucí rostlina, která má potenciál zabíjet. Obvykle na ni narazíme na místech s vlhkou půdou. Tradičně tedy na okraji lesa, nebo na lesní mýtině. 

Na první pohled vás u rulíku zlomocného zaujme jeho výška, která může činit 50-180 cm. Takže může dorůst velikosti statnějšího muže. Listy rulíku nebývají na první pohled úplně pravidelné, což mu dodává poněkud rozčepýřený vzhled. Rulík produkuje černé bobule, které jsou nejprve sladké, ale hned na to začnou být nesnesitelně hořké

Jiná jména rulíku

Když se díváme na staré pohádky a filmy, často v nich vystupuje babka kořenářka, nebo alespoň čarodějnice. A odtud už je to jen kousek ke jmenování vraního oka a rulíku, který má obvykle znázorňovat temné úmysly a záměr někomu, či něčemu uškodit. To tak nějak naznačuje, že rulík byl velmi dobře znám i našim dávným předkům. Ti mu ale říkávali různě.

Mezi nejobvyklejší pojmenování rulíku patří beladona, blázníček, černé třešně, čertova třešeň, lilek pošetilý nebo vlčí jahodník. Jakmile tedy něco podobného uslyšíte, budete vědět, o co přesně jde.

Příznaky otravy rulíkem zlomocným

Rulík zlomocný: Jed, nebo lék? 3

Otravu rulíkem si nepřivodíte jen tím, že si “smlsnete” na jeho plodech, ale i jakoukoliv jinou manipulací s ním. Proto je důležité znát příznaky otravy, které vás donutí včas vyhledat lékařskou pomoc.

Otrava rulíkem se projevuje:

  • Rozšířenými očními zorničkami
  • Vyschlými sliznicemi
  • Červeným obličejem
  • Teplou kůží
  • Zrychleným tepem

Během otravy se může vyskytnout problém s polykáním. Neobvyklé nejsou ani závratě a vrávorání, halucinace a přítomnost zuřivosti. Následně u postiženého dochází k útlumu, který může vyústit ve spánek. Nejde ale o dobré znamení, protože během něj může dojít k úmrtí v důsledku selhání dýchacího ústrojí.

Rulík zlomocný jako lék

Rulík zlomocný: Jed, nebo lék? 4

Vzdor všem negativům se rulík zlomocný používá jako léčivo. Přidává se například do léků, které uvolňují svaly, nebo do léků, které regulují činnost srdce. 

Rulík se také používá při léčbě:

  • Nadměrného nočního močení
  • Parkinsonovy choroby
  • Žaludečních vředů
  • Cestovních nevolností

Rulík zlomocný má i protizánětlivé účinky, snižuje pooperační bolesti a napomáhá k hojení jizev. 

Pravda je ale taková, že byste s ním neměli zkoušet experimentovat. Vždy by vám ho měl předepsat lékař. U přípravků s obsahem rulíku zlomocného také vždycky dodržujte stanovené dávkování. Pro jistotu.

Máte s rulíkem zlomocným nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rulík_zlomocný – Rulík zlomocný (česky)

https://www.healthline.com/health/belladonna-dark-past – Beladona: Lék s temnou minulostí (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/health-effects-of-belladonna-89038 – Rulík zlomocný: Výhody, vedlejší účinky a příprava (anglicky)

1 komentář u „Rulík zlomocný: Jed, nebo lék?“

  1. Četla jsem v knize amerického lékaře, že rulík zlomocný se používá při léčbě alkoholismu v protialkoholních léčebnách. Je obsažen v léku Antabus (disolfiram)?
    Děkuji za odpověď.

    Odpovědět

Napsat komentář