Růstový spurt: Kdy přichází, jak dlouho trvá a jeho projevy

(aktualizace 25. října 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Růstový spurt u miminek je pro některé rodiče možná překvapivý, ale rozhodně ne neobvyklý. Jen si vezměte, že potomek se musí mimo tělo matky naučit všechno, co je potřeba. A má na to relativně málo času. Růstový spurt u novorozence by vás tedy neměl vyděsit. Jak je to ale v pozdějších fázích života dítěte? 

Růstový spurt u dětí je stav, během kterého dochází ke zrychlenému vývoji. Dítě je najednou větší a mnohem vyvinutější. Minimálně ve srovnání s nedávnou dobou, jak si dítě pamatujete. (Hodně patrné je to například v průběhu návštěv jiných členů rodiny, kteří mohou posoudit vyspělost dítěte od posledního setkání.) 

Růstový spurt ve 2 měsících nemusí být tak výrazný, jako například růstový spurt ve 3 letech, či později. Jak ale takový zrychlený vývoj probíhá? Dá se nějak poznat? A hlavně – dá se na něj s předstihem nějak připravit?

Růstový spurt: Kdy přichází, jak dlouho trvá a jeho projevy 2

Na to vše si zkusíme odpovědět v následujících několika odstavcích.

Co je to růstový spurt

Růstový spurt je přirozená součást vývoje každého člověka. V podstatě jde o termín, který je shodný s rčením “dítě doslova roste před očima”. Okolo 5. měsíce života má dítě až dvojnásobnou váhu, než jaká byla jeho porodní. Do konce prvního roku děti dokonce mívají až trojnásobnou tělesnou váhu oproti té porodní. 

Rodiče si během tohoto období také nejspíš všimnou, že musí prakticky neustále kupovat nové a nové oblečení. Potomek totiž v řádu několika dnů až týdnů ze všeho vyroste. Příště už ale budete vědět, že za tím stojí růstový spurt.

Jak ho poznat – projevy a příznaky

Jedním z příznaků růstového spurtu je nepochybně to, že musíte neustále kupovat větší a větší oblečení. Lze si ale všimnout i něčeho jiného?

Mezi další projevy spurtu patří:

  • Větší potřeba jídla
  • Změna spacích návyků
  • Náladovost

Růstový spurt nemá vliv na produkci stolice. Nebo ne v tom smyslu, v jakém se dá toto spojení chápat. Zvýšená konzumace potravy může znamenat častější výměnu plenek, ale jinak by dítě nemělo mít žádné přechodné potíže.

Růstový spurt: Kdy přichází, jak dlouho trvá a jeho projevy 3

Kdy obvykle dochází k růstovému spurtu

Růstový spurt vám může prozradit i věk dítěte. Známe růstový spurt v prvních 1-3 týdnech po narození, růstový spurt v 6 týdnech, růstový spurt ve 3 měsících, růstový spurt v 6 měsících a růstový spurt v 9 měsících. 

Jak dlouho trvá

Růstový spurt probíhá u každého dítěte individuálně. Navíc, dítě bude viditelně růst celkem dlouhou dobu. Z toho důvodu se nevyplatí hovořit o nějakých konkrétních termínech. Růst se totiž obvykle zastaví až v průběhu puberty. 

Jak si pomoci

Dítě může v průběhu růstového spurtu vyžadovat více potravy. Z toho důvodu je vhodné netrvat na dříve naučených porcích. (Například v obavě, aby se dítě nepřejedlo.) Větší chuť jíst by měla odeznít v průběhu několika dní. Vždy je dobré se v tomto řídit tím, co chce potomek.

Pokud je to potřeba a dítě je ospalé, nechte ho více odpočívat během dne. Pokud se naopak probudí v průběhu noci, nezlobte se na něj. Růstový spurt totiž může ovlivnit jeho dosavadní spací návyky. Dítěti určitě prospěje i vaše blízkost. Kromě pochopení bude dítěti vyhovovat laskavý přístup a teplá náruč, která bude kdykoliv připravena k pochování, či obejmutí.

Také v tomto období na sebe nemějte přehnané nároky a buďte trpěliví.

Růstový spurt: Kdy přichází, jak dlouho trvá a jeho projevy 4

Růstový spurt a spánek

Pokud dítě bývá unavené, je vhodné mu nabídnout více času pro odpolední spánek, nebo delší spánek v ranních hodinách. Někdy se může stát, že dítě se nechce večer uložit. Pak spolu zkuste nějaký zklidňující rituál. Ten může zahrnovat prohlížení obrázkových knížek, večerní koupel nebo čtení pohádek.

Jakým způsobem jste zvládli růstový spurt u vašeho potomka vy?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/baby/baby-growth-spurts – Růstový spurt u dětí (anglicky)

https://www.webmd.com/parenting/baby/news/20110502/infant-growth-spurts-tied-to-more-sleep – Růstový spurt a spánek (anglicky)

 

Napsat komentář