Schmorlovy uzly: Co to je, příznaky, léčba, cviky, operace

(aktualizace 26. srpna 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Páteř je velmi pozoruhodná část lidského těla. Prochází jí mícha, která je chráněná obratli. Také jsou zde meziobratlové ploténky a další “součástky”, které to celé drží pohromadě a umožňují nám normálně fungovat. Pokud ale dojde k vysoušení disků, mohou se u vás objevit Schmorlovy uzly. Chcete vědět, co to je? Tak určitě pokračujte ve čtení.

Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou. Kromě toho, že máme v těle krev je voda důležitá i pro další tělesné procesy. Určité procento tekutiny obsahují naše orgány. Bez tekutin bychom neměli ani zdravé zažívání a ledviny by nemohly odvádět škodliviny z těla.

Ovšem, vlivem různých faktorů se může stát, že tkáně začnou vysychat. Což s sebou přináší široké spektrum různě vážných problémů. Od bolesti hlavy po dehydrataci, která může skončit i hospitalizací v nemocnici.

Schmorlovy uzly: Co to je, příznaky, léčba, cviky, operace 2

Jak to ale souvisí se Schmorlovy uzly?

Co to je?

Schmorlovy uzly jsou termín, který označuje vysoušení meziobratlových disků. Tento stav přichází spolu s tím, jak lidské tělo stárne. Nelze ale úplně vyloučit ani vliv úrazu, který se vám může stát v jakémkoliv věku. Velký pozor by si měli dávat i lidé, kteří těžce fyzicky pracují a sportovci. Schmorlovy uzly totiž mohou souviset s dlouhodobým zvedáním těžkých břemen, kdy jsou hodně zatěžována záda.

Příznaky

Schmorlovy uzly: Co to je, příznaky, léčba, cviky, operace 3
Může vás bolet jak krční, tak bederní páteř.

To, jak se Schmorlovy uzly projevují závisí do velké míry na tom, jaká část páteře je tímto problémem postižená. Může vás bolet jak krční, tak bederní páteř.

Mezi další projevy Schmorlových uzlů patří:

  • Ztuhlost
  • Slabost
  • Pálení
  • Brnění
  • Slabost nohou
  • Bolest při pohybu
  • Omezený pohyb

Pokud některý z těchto příznaků zaznamenáte, objednejte se na prohlídku k lékaři. Vše, co souvisí s páteří je totiž extrémně důležité.

Léčba

Když přijdete k lékaři, důkladně si s ním pohovořte o tom, jak dlouho tento problém trvá a jakými způsoby se projevuje. Následně vás lékař prohlédne a podívá se, jestli nejsou na vašem těle patrné nějaké abnormality. Následně vás může poslat na CT nebo na rentgen

Podle toho, jaké má lékař zkušenosti, vám poradí, abyste se vyhýbali problematickým situacím. Abyste předešli dalšímu poranění, nebo opotřebení, můžete si obstarat speciální pás, který vám pomůže při zvedání těžkých břemen. 

Hodně se doporučuje i změna životosprávy, která zahrnuje cvičení a ztrátu nadbytečných kilogramů. V případě bolestí se pak předepisují léky, nebo injekce. Pokud ani tohle nepomáhá, může vám doporučit operaci. 

Cvičení

Schmorlovy uzly: Co to je, příznaky, léčba, cviky, operace 4

Nemluvíme nutně o něčem konkrétním. Pokud ale hovoříme o snižování hmotnosti a o posilování kostí, nejlepší volbou pro vás bude kardio cvičení. V případě, že vám to nestačí, zapomeňte na posilovnu a spojte se s fyzioterapeutem, který vám poradí další vhodné způsoby cvičení, které vám pomohou s přirozeným posílením zad.

Operace

V závislosti na tom, jak moc velký máte problém, vám mohou být vloženy implantáty. Nemožná není ani korekce a dekomprese. Rozhodnutí ale vždy záleží na lékaři. I přesto by vám měl váš operatér vše dostatečně objasnit. Pokud tak neučiní, nebojte se ho zeptat na doplňující informace o zákroku a jeho povaze.

Schmorlovy uzly a invalidní důchod

Pokud je vaše situace opravdu hodně vážná, můžete se s lékařem pobavit o možnosti vstoupit do invalidního důchodu. Na základě této žádosti vám nabídne další postup. Obecně se dá ale říct, že tento zdravotní problém vést k invalidnímu důchodu sám o sobě nemusí.

Trápí vás Schmorlovy uzly? Pokud ano, jakou máte léčbu?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/disc-desiccation – Schmorlovy uzly (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322121 – Vše o Schmorlových uzlech (anglicky)

 

Napsat komentář