Chystáte se na dovolenou do zahraničí a těšíte se na momenty plné pohody? Pak vás může negativně překvapit, když si domů přivezete svrab! Jak začátek svrabu rozpoznat? A kde a za jakých podmínek k němu můžete přijít? Na to se podíváme v článku!
Svrab jsou osminohé potvůrky, které se zavrtávají do horní vrstvy kůže. Tam kladou vajíčka. Jakmile se vajíčka vylíhnou, roztoči vylezou na povrch kůže, odkud se rozšíří na další části těla. Mohou se navíc snadno přenést i na jiné lidi.
Proto je ježdění na dovolenou (nejen) do exotických destinací tak nebezpečné. Bohatě stačí strávit čas v pokoji, ve kterém byl někdo nakažený před vámi, a nebudete se stačit divit. Tím spíš, že v ložním povlečení a v čalounění nábytku může svrab přežít klidně 2-3 dny. A to už může být předešlý host za horami. Inkubační doba navíc může být 2-3 týdny, takže už můžete být dokonce zpět doma.
Příznaky svrabu
Hodně lidí zajímá, jak vypadá svrab. Na základě toho totiž hledají cesty, jak ho zachytit co nejdříve.
Mezi jeho typické projevy patří:
- Intenzivní svědění kůže, které se zhoršuje během nočních hodin a ve chvílích, kdy je kůže zpocená
- Rány na kůži, které jsou infikovány bakteriemi
- Světle růžové a červené mapy se strupem
Šíření svrabu
Mezi kritické body, které přispívají k šíření svrabu, patří lidský kontakt, během kterého se můžete velmi snadno nakazit. Také ale dávejte pozor na kontakt s ložním povlečením a matracemi a s čalouněním na nábytku. Infikovat se můžete i po kontaktu s nakaženými ručníky a oděvy.
Velké riziko pro rozpuk tohoto problému představuje hlavně oslabená imunita, která se často objevuje u seniorů a u dětí. V neposlední řadě hrají velkou roli i naše vlastní hygienické návyky.
Rizikovým prostředím mohou být například uprchlické tábory, nejrůznější ubytovny či (poněkud paradoxně) nemocnice.
Léčba svrabu
Svrab je důležité začít léčit co nejdříve, protože se minimalizuje riziko jeho případných dalších komplikací. Problém však spočívá v tom, že mnoho lidí mylně zaměňuje příznaky svrabu například za dermatologické potíže, které může zhoršovat stres a změna prostředí.
Mezi hlavní prostředky boje proti svrabu patří především antiparazitika, která mohou být nanášena i ve formě krémů. Aby nedocházelo k rozšíření nebezpečné bakteriální infekce, lékař může přistoupit i k předepsání antibiotik.
Počítejte také s tím, že v případě, že se ve vaší domácnosti svrab jednoho dne objeví, bude nutné přeléčit celou rodinu. A preventivně by měli léčbu podstoupit i lidé, kteří se dostali s nakaženým do přímého kontaktu.
Jak se ho zbavit?
Dá se svrabu v bytě nebo v domě zbavit nějakým dalším způsobem? Určitě ano! Přispět k tomu může dokonalá dezinfekce celé domácnosti. Aby se svrab nedržel v lůžkovinách a dalších textiliích, musí se prát na velmi vysoké teploty a posléze ještě žehlit.
A řešení má i “dezinfekce” předmětů, které nejde vložit do pračky. Zavřete je do plastového boxu a počkejte 7 dní.
Co se týče rady, že na svrab funguje ocet, raději ji pusťte z hlavy. Ve skutečnosti ocet nefunguje, protože nefunguje jako antiparazitikum. Ocet je navíc velmi dráždivý, takže by mohl poškozenou pokožku ještě víc zařížit.
Prevence svrabu
Svrabu se dá předcházet tím, že budete důsledně dodržovat zásady dobré osobní hygieny. To znamená, že si budete pravidelně mýt ruce, sprchovat se a celkově o sebe dbát. Při mytí používejte mýdlo a teplou vodu a při podezření na nějaké potíže raději používejte papírové utěrky a ručníky.
Také se snažte minimalizovat blízký kontakt s dalšími osobami, zvlášť, pokud na jejich tělech vidíte stopy svrabu. S nikým dále nesdílejte své osobní věci. A nepoužívejte kosmetiku, kterou používal nakažený člověk. Co nejdříve ji vyhoďte.
Měli jste někdy svrab? Pokud ano, jak dlouho vám trvalo, než se vám ho podařilo zbavit?