Ucpané nosní dutiny – jak si s nimi poradit?

(aktualizace 10. března 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Ucpané nosní dutiny nejen, že znemožňují dýchání. Ale také nám mohou způsobovat vleklé potíže s vyjadřováním. Kromě neustálého smrkání často řešíme horší srozumitelnost, nebo tvorbu bublin v nose, které způsobují nepříjemné situace během hovoru. Jak se dá tohoto problému efektivně zbavit?

Ucpané nosní dutiny jsou většinou doprovodným projevem kašle a nachlazení. Někomu je může vyčarovat i náhlá alergická reakce. Třeba na prach, pyl nebo plísně, které se ve vnějším prostředí objevují s postupujícím podzimem. (Jen si vybavte pohled na hromady tlejícího listí.) 

Ačkoliv tento stav většinou není smrtelný, není dobré ho podceňovat. Zvlášť, je-li pacientem dítě. Pak by se mohlo lehko stát, že z pouhé rýmy vznikne o dost problematičtější zánět středního ucha

Ucpané nosní dutiny – jak si s nimi poradit? 2

Bylinky na ucpané dutiny a další užitečné tipy pro domácí léčbu najdete v následujících bodech, které vám přinášíme níže.

Co způsobuje ucpané dutiny?

Poměrně často nám tělo dává ucpanými dutinami najevo, že jsme se setkali s něčím, co mu nedělá dobře. Může jít například o chemické výpary, o již zmíněné alergeny nebo o chronické vystavování se iritantům, které pocházejí z vnějšího prostředí. Také na to ale může mít vliv dlouhodobá infekce horních cest dýchacích, či dokonce nosní polyp.

Jak na ucpané dutiny?

Ucpané nosní dutiny – jak si s nimi poradit? 3

Aby se vyloučilo, že jde o projev nějakého vážnějšího problému, měli byste navštívit svého praktického lékaře. Ten zjistí, zda netrpíte nějakými abnormalitami, nebo zda ucpané dutiny nemáte kvůli vleklé infekci, kterou by bylo nutné léčit. Případně vás vyšle i na alergologii, kde lékař zjistí, zda nemáte alergii.

Pokud se některá z těchto domněnek potvrdí, bude vám nasazena vhodná léčba. Nebo začnete s dlouhodobým užíváním léků, které potlačí vaši alergickou reakci. Co když se ale ukáže, že jde jen o obyčejnou sezónní rýmu?

V takovém případě můžete vyzkoušet některou z méně invazivních metod, jako je:

  • Nákup zvlhčovače vzduchu
  • Napařování dýchacích cest
  • Používání nosního spreje se solí (u nás je hodně oblíbená obyčejná Vincentka)
  • Teplý obklad
  • Spaní na vyšším polštáři
  • Kvalitní pitný režim (ideální jsou teplé čaje, které uvolní dutiny)
  • Aromaterapie (dobrý je eukalyptus)
  • Vyplachování nosu speciální nosní konvičkou

Někteří lidé nedají dopustit na bylinky na ucpané dutiny. Zvlášť na ty, které se dají přidat do jídla. Dobře protáhnout nos umí třeba zázvor, česnek, cibule, nebo hodně pálivá chilli paprička. Ve východní lidové medicíně se uchytilo i používání kurkumy, o které se říká, že dovede bojovat proti zánětům a infekcím. Otestovat ale můžete i rýmovník

Ucpané nosní dutiny – jak si s nimi poradit? 4

Jak si udělat zábal na ucpané dutiny?

Naši předkové neměli tolik možností, které máme my. Takže museli vymyslet své vlastní způsoby, jak se s ucpanými dutinami efektivně popasovat a zároveň se u toho moc netrápit. Jedna z metod je nám vcelku vlastní. Jde o Priessnitzův zábal, který tlumí projevy onemocnění horních cest dýchacích.

Funguje to celkem jednoduše. Namočte látkový kapesník do studené vody a pořádně ho vyždímejte. Přiložte ho na přední část krku a zavažte ho suchou šálou, nebo šátkem. A nechte působit. (Klidně až do rána.) Pokud chcete, aby byl zábal o něco efektivnější, jde krk namazat bylinným olejem, či gelem.

Možná se ptáte, proč si balit krk, když vás primárně trápí ucpané dutiny. Věřte tomu, nebo ne, ale krk je s nosem přímo spojený. Takže, co pomůže jednomu by mělo mít pozitivní účinek i na druhé.

Jakými způsoby léčíte ucpané dutiny vy? Budeme rádi, když nám své tipy a triky popíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/nasal-congestion – Ucpané dutiny (anglicky)

https://www.healthline.com/health/natural-decongestant – Přírodní tipy na ucpané dutiny a nos (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323834 – 6 úlevových prostředků na ucpaný nos (anglicky)

https://www.priessnitzuvzabal.cz/ryma-a-nachlazeni/ – Zábaly na rýmu a nachlazení (česky)

 

Napsat komentář