Kontroverze kolem urologického čaje: Má vedlejší účinky?

(aktualizace 16. února 2022 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Když projdete v obchodě kolem polic s čajem, kromě ovocného, zeleného a černého si všimnete bohatého sortimentu takzvaných speciálních čajů. Mezi ně patří třeba čaj na průdušky a urologický čaj. Má pití urologického čaje nějaký význam? A pojí se s jeho pitím nějaká rizika?

Základem pitného režimu každého člověka by měla být obyčejná voda. Ta ale každému nechutná, takže se uchytilo i popíjení nejrůznějších čajů.

Na policích v obchodech lze ale najít i speciální čaje, které by se měly pít jen v případě, že máte nějaký zdravotní problém a chcete nějak podpořit jeho konzervativní léčbu. V takové chvíli se může stát, že odejdete k pokladně s urologickým čajem v košíku.

Kontroverze kolem urologického čaje

Opravdu vám ale může pití takového čaje nějak pomoci?

Co je urologický čaj?

Urologický čaj je speciální typ čaje, který by měl podporovat normální funkci močových cest. Říká se o něm, že obsahuje látky, které mohou podpořit léčbu infekcí močových cest. Také by měl podle některých působit močopudně.

Urologické čaje ale nejsou pro každého. Vyhnout by se jim měly těhotné a kojící ženy. Také nemusí být vhodné pro děti.

Co v urologickém čaji najdete?

urologický čaj

Každý urologický čaj je jiný. Některé složky, které se v něm dají najít, se ale obvykle opakují.

Setkat se lze třeba s:

  • Brusinkou
  • Břízou
  • Přesličkou
  • Kopřivou
  • Vřesem
  • Zlatobýlem

Obvykle se tyto čaje považují za doplňky stravy. Na balení každého čaje také najdete informaci o tom, jaké je doporučené denní dávkování a jaká je ideální doba pití. (Některé urologické čaje se totiž nemohou pít dlouhodobě.)

Kdy pít urologický čaj?

Urologický čaj můžete pít v době, kdy se pokoušíte o prevenci onemocnění močových cest. Některé mohou obsahovat i látky, které mohou předcházet tvorbě ledvinových kamenů a podobně. Ve chvíli, kdy se vaše problémy s močovým ústrojím nelepší, nebo se dokonce zhoršují, je vhodné navštívit nejbližšího urologa.

Názory se různí

kdy pít urologický čaj

Zatímco někteří lidé nedají na pití urologických čajů dopustit, odborníci jsou v mnoha případech z pití urologických čajů mnohem méně nadšení.

Výhrady mají třeba kvůli tomu, že:

  • Se jen zvýší denní příjem tekutin
  • Urologické čaje neobsahují léčebnou látku
  • Se může stav infekcí močových cest naopak zhoršit

Důležité je, aby se lidé objednali na včasné vyšetření k lékaři, protože v případě bakteriální infekce močových cest pomůže v mnoha případech jen nasazení antibiotik. V případě, že k tomu nedojde, pití čaje nemusí stačit a infekci se podaří dostat až do ledvin.

Co se týče zánětu ledvin, ten je velmi nepříjemný. Způsobuje bolesti zad, vysoké horečky a v extrémních případech může způsobit i kolaps ledvin. Z toho důvodu je vhodné nic nepodceňovat a případné pití urologického čaje konzultovat s lékařem jen jako doplněk ke klasické léčbě močových cest.

Jak tedy vidíte, s pitím urologického čaje si můžete při nesprávné manipulaci až velmi nepříjemně uškodit.

Pijete urologické čaje, nebo se tomuto sortimentu vyhýbáte?

Napsat komentář