Když projdete v obchodě kolem polic s čajem, kromě ovocného, zeleného a černého si všimnete bohatého sortimentu takzvaných speciálních čajů. Mezi ně patří třeba čaj na průdušky a urologický čaj. Má pití urologického čaje nějaký význam? A pojí se s jeho pitím nějaká rizika?
Základem pitného režimu každého člověka by měla být obyčejná voda. Ta ale každému nechutná, takže se uchytilo i popíjení nejrůznějších čajů.
Na policích v obchodech lze ale najít i speciální čaje, které by se měly pít jen v případě, že máte nějaký zdravotní problém a chcete nějak podpořit jeho konzervativní léčbu. V takové chvíli se může stát, že odejdete k pokladně s urologickým čajem v košíku.
Opravdu vám ale může pití takového čaje nějak pomoci?
Co je urologický čaj?
Urologický čaj je speciální typ čaje, který by měl podporovat normální funkci močových cest. Říká se o něm, že obsahuje látky, které mohou podpořit léčbu infekcí močových cest. Také by měl podle některých působit močopudně.
Urologické čaje ale nejsou pro každého. Vyhnout by se jim měly těhotné a kojící ženy. Také nemusí být vhodné pro děti.
Co v urologickém čaji najdete?
Každý urologický čaj je jiný. Některé složky, které se v něm dají najít, se ale obvykle opakují.
Setkat se lze třeba s:
- Brusinkou
- Břízou
- Přesličkou
- Kopřivou
- Vřesem
- Zlatobýlem
Obvykle se tyto čaje považují za doplňky stravy. Na balení každého čaje také najdete informaci o tom, jaké je doporučené denní dávkování a jaká je ideální doba pití. (Některé urologické čaje se totiž nemohou pít dlouhodobě.)
Kdy pít urologický čaj?
Urologický čaj můžete pít v době, kdy se pokoušíte o prevenci onemocnění močových cest. Některé mohou obsahovat i látky, které mohou předcházet tvorbě ledvinových kamenů a podobně. Ve chvíli, kdy se vaše problémy s močovým ústrojím nelepší, nebo se dokonce zhoršují, je vhodné navštívit nejbližšího urologa.
Názory se různí
Zatímco někteří lidé nedají na pití urologických čajů dopustit, odborníci jsou v mnoha případech z pití urologických čajů mnohem méně nadšení.
Výhrady mají třeba kvůli tomu, že:
- Se jen zvýší denní příjem tekutin
- Urologické čaje neobsahují léčebnou látku
- Se může stav infekcí močových cest naopak zhoršit
Důležité je, aby se lidé objednali na včasné vyšetření k lékaři, protože v případě bakteriální infekce močových cest pomůže v mnoha případech jen nasazení antibiotik. V případě, že k tomu nedojde, pití čaje nemusí stačit a infekci se podaří dostat až do ledvin.
Co se týče zánětu ledvin, ten je velmi nepříjemný. Způsobuje bolesti zad, vysoké horečky a v extrémních případech může způsobit i kolaps ledvin. Z toho důvodu je vhodné nic nepodceňovat a případné pití urologického čaje konzultovat s lékařem jen jako doplněk ke klasické léčbě močových cest.
Jak tedy vidíte, s pitím urologického čaje si můžete při nesprávné manipulaci až velmi nepříjemně uškodit.
Pijete urologické čaje, nebo se tomuto sortimentu vyhýbáte?