Varikokéla: Příčiny, příznaky, diagnóza a léčba

(aktualizace 15. července 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Pokud jste muž a cítíte znenadání nepříjemnou bolest, která se line z vašeho pohlavního ústrojí do dalších částí těla, může jít o varikokélu. Jelikož jde o velmi závažný zdravotní stav, podíváme se, co neléčená varikokéla může napáchat s vaším celkovým, ale i sexuálním zdravím.

Pánové jsou na své pohlavní ústrojí velmi opatrní. Je totiž jejich chloubou. Ovšem, ani problémy s ním je mnohdy nemotivují k tomu, aby se objednali na důkladnou zdravotní prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři. Což je obrovská chyba. Protože jakákoliv odchylka od normálu může poukazovat na rakovinu varlat. Či třeba na varikokélu. Která, když se neléčí, dokáže taktéž napáchat dost významné škody.

Varikokéla: Příčiny, příznaky, diagnóza a léčba 2

Může nějak souviset varikokéla a posilování? Případně, může se objevit varikokéla po operaci? Důvody jejího vzniku a způsoby léčby vám popíšeme níže.

Varikokéla a její příčiny

Varikokéla může být způsobená celou řadou faktorů, z nichž ne všechny je v naší moci ovlivnit. Mnohdy jsou její příčiny považovány za neznámé. 

Někteří odborníci se ale domnívají, že existují rizikové faktory, mezi které se řadí:

  • Kouření
  • Růst v žaludku 

Příznaky – jak vypadá?

Jak vidíte, vznik varikokély u mužů nemá s největší pravděpodobností žádnou souvislost s aktivitami a zákroky, které jsme řešili o pár řádků výše. I tak byste na sebe ale měli být opatrní a při náznaku čehokoliv neobvyklého byste se měli spojit se svým lékařem. Jak ale poznat, že je něco špatně?

Mezi nejvýraznější příznaky patří:

  • Bulka na varleti
  • Otok 
  • Jasně patrné a zakroucené žíly
  • Bolest

Určitě se nepokoušejte čekat na to, až tento stav přejde. Varikokéla totiž může významně ovlivnit vaši plodnost. Takže, nezkoušejte své štěstí. Bez pomoci lékaře nemáte šanci tuto situaci zvládnout.

Diagnóza

Když přijdete k lékaři, měli byste mu popsat své vnímání problému. Měli byste být tedy schopni říct, jak dlouho a jakým způsobem vás varlata bolí. Také byste si neměli nechávat pro sebe rodinnou anamnézu a váš životní styl. S varikokélou může například souviset i bolest zad. Takže vyjmenujte i příznaky, které s vaším problémem nemusí mít na první pohled nic společného.

Následně lékař provede fyzickou prohlídku, během které se podívá na to, jak to s vašimi varlaty fyzicky vypadá. Aby byla jeho představa ještě o chlup lepší, může se rozhodnout udělat vám ultrazvuk. Následně posoudí, jaký je váš stav. Pokud dostanete jedničku, jde o nejmírnější podobu varikokély. Trojka je nejhorší. Velikost čísla ale nemusí nijak ovlivnit způsob léčby. 

Léčba varikokély

Varikokéla: Příčiny, příznaky, diagnóza a léčba 3

Ne vždy je nutné varikokélu léčit. (O čemž ale rozhoduje lékař.) Mezi hlavní faktory, na základě kterých se rozhoduje, patří bolest, kterou cítíte. Dále se přihlíží k tomu, zda dochází k testikulární atrofii. Nebo k tomu, že vám varikokéla způsobuje neplodnost.

Jedním ze způsobů léčby je nošení těsnějšího prádla, které by mělo fixovat varlata. Díky čemuž by nemělo docházet k pocitům nepohodlí a bolesti. Poměrně běžně se dělá i operace varikokély.

Pokud vám varikokéla znemožňuje početí, měli byste se spojit s lékaři na reprodukčních klinikách, kteří by vám měli poradit, jak se s protějškem můžete dočkat vytouženého miminka. 

Varikokéla u dětí

Varikokéla: Příčiny, příznaky, diagnóza a léčba 4

Varikokéla u dětí se poměrně často projevuje v pubertě. Během ní dochází u mužů k překotnému růstu. Což nemusí každé tělo bez problému zvládnout. Viníkem může být i zvýšený tlak v cévách. Občas může způsobit problém i zvětšení lymfatických uzlin, které pak utlačují svoje okolí. 

Problém s varikokélou se pak může projevit bolestmi po cvičení, nebo tím, že je jedno varle opticky menší než druhé. Stejně jako u dospělých byste měli u dětí vyhledat pomoc ošetřujícího lékaře.

Měli jste někdy varikokélu?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Varikokéla – Varikokéla (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323528 – Varikokéla a plodnost (anglicky)

https://www.healthline.com/health/varicocele – Vše o varikokéle (anglicky)

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=160&contentid=61 – Varikokéla u dětí (anglicky)

Napsat komentář