Vitamín D: Potřebují ho klouby a kosti, ale také imunitní systém

Vitamín D je životně důležitou látkou, jejíž význam dalece přesahuje pouhé udržování pohybového ústrojí. Zároveň málokdo ví, že ve skutečnosti neexistuje jen jeden vitamín D, ale hned dva. Jaké jsou jeho druhy? Má vliv na mentální zdraví? A může pomoci při bolesti kloubů?

O tom, že je vitamín D pro lidské tělo nepostradatelný, jsme hodně slýchali během pandemie, kdy se ukázalo, že ho má hodně lidí málo. Od dětství také víme, že vitamín D spolu s vápníkem a vitamínem K přispívají k podpoře kostí a jejich normálního stavu. A to nejen v období růstu, ale i ve vyšším věku, kdy má kostní hmota tendenci začít nepozorovaně ubývat.

Jaké následky to má, to si nemusíme příliš domýšlet. Stačí si vzpomenout na své rodinné příslušníky a další seniory, kteří mají problém se zlomeným kyčelním krčkem po nějakém pádu. Z toho důvodu vitamín D obsahuje ve složení nejedna kloubní výživa.

Víte ale o vitamínu D opravdu vše? O tom se společně přesvědčíme níže!

Co je vitamín D?

co je vitamín D

Mezi hlavní zdroje vitamínu D patří sluneční záření, proto se mu také někdy říká sluneční vitamín. Zároveň v tom ale tkví taková menší past. Mnoho lidí se domnívá, že při pohybu na slunci se jim ho v těle samovolně vyrobí dost na to, aby ho už dál nemuseli doplňovat z dalších zdrojů.

Problém je však v tom, že v našich končinách je poměrně dlouhá zima, během které je slunečního svitu (a ještě navíc slabého) málo. To dostatečné produkci vitamínu D v těle (i kvůli vrstvám oblečení) brání, takže je důležité ho do organismu doplňovat i jinak.

V letních měsících pak existuje velké riziko toho, že nadměrné slunění způsobí rakovinu kůže. Pokud se ale natřete krémem s ochranným faktorem, anebo se budete zdržovat hlavně doma ve stínu, i to může způsobit, že se v těle vytvoří vitamínu D příliš málo.

Druhy vitamínu D

V současné době rozlišujeme dva druhy vitamínu D. Tím prvním je vitamín D2, kterému se říká ergokalciferol. A známe také vitamín D3, kterému se říká cholekalciferol.

Rozdíl je v tom, že vitamín D2 je rostlinný a vitamín D3 živočišný. Někteří se domnívají, že je jedno, jaký z nich pro doplňování do těla zvolíte. Existují ale i názory, že vitamín D3 je z oněch dvou jmenovaných o něco kvalitnější.

Potřebujeme ho pro kosti, dobrou náladu a imunitu

vitamín D účinky

Doplňování vitamínu D do těla je velmi důležité pro imunitní systém. Pokud ho máte málo, můžete být například častěji nachlazení a nemocní.

Dále je nezbytně nutný i pro pohybový aparát. Sáhnout po něm mohou třeba lidé, kteří mají problémy s klouby. Bolesti kloubů může způsobit třeba chronické onemocnění pohybového ústrojí. (Jako je například artritida.) Spolu s dalšími látkami (vitamín K, vápník, hořčík, kolagen…) pak vitamín D přispívá i k udržení normálního stavu kostní hmoty. Nezapomeňte ale také na to, že aby k řídnutí nedošlo, anebo se začal stav kostí zase zlepšovat, neobejde se to ani bez pravidelného pohybu. (Funguje to tak, že stahy svalů stimulují kost, která se následkem toho posílí.)

A velkou důležitost má vitamín D i při udržování normální nálady a duševního zdraví. Má se například za to, že nedostatek vitamínu D v zimních měsících může do velké míry ovlivňovat výskyt sezónních depresí.

Zdroje vitamínu D

vitamín D zdroje

Jak už bylo uvedeno výše, vitamín D se v těle vytváří samovolně po vystavení kůži slunci. I tak by se však nemělo zapomínat na jeho doplňování z dalších zdrojů.

K nim patří třeba:

  • Losos
  • Sardinky
  • Tuňák
  • Mléko

Někdy se také vitamín D přidává do potravin a nápojů dodatečně. (Tomuto procesu se říká fortifikace, nebo-li obohacení.) V takovém případě je tato informace uvedena přímo na obalu výrobku.

U vitamínu D pak k jeho doplňování přistupujte střídmě, protože jde o vitamín rozpustný v tucích, kterým se dá při neopatrném zacházení předávkovat.

Stabilní přísun vitamínu D do těla se dá pak zajistit i dlouhodobým užíváním vícesložkové kloubní výživy, kterou pohybové ústrojí ocení v jakékoliv etapě dospělého věku. Určitě v jejím složení hledejte i kolagen, chondroitin, glukosamin, vitamín C a další.

Jakým způsobem doplňujete vitamín D do svého těla vy?

Napsat komentář