Infekce močových cest není vůbec ničím neobvyklým. Tento problém trápí nejen ženy v těhotenství, ale také se často objevuje u mužů, kteří mají nezhoubně zvětšenou prostatu. Jak poznat příznaky, které má zánět močového měchýře? Jak dlouho trvá? A má na něj vliv psychosomatika?
Problémy s močovými cestami jsou v lidské populaci tak časté, že už nad nimi spousta lidí raději mávne rukou. Pokud je ale nijak neřešíte, může to mít velmi vážné následky. Chronický/akutní zánět močového měchýře vás dovede vyřadit na nějakou dobu z normálního provozu. V případě úporné infekce navíc musí přijít na řadu antibiotika, která si dovedou poradit s útokem nepřátelských bakterií.
Jak ale nezaspat první varovné příznaky, které naznačují, že s vaším tělem není něco tak úplně v pořádku?
Co je zánět močového měchýře?
Zánět močového měchýře, nebo také cystitida, je označení pro stav, v jehož průběhu (už podle názvu) dojde k zánětu v oblasti močového měchýře. Na vině jsou nejčastěji bakteriální infekce, které jsou obvyklé během zánětů močových cest.
Sám o sobě není zánět močového měchýře nebezpečný, pokud ho ale neřešíte, infekce se může rozšířit až do ledvin. V takovém případě může být na místě hospitalizace, protože zánět může způsobit jejich selhání, které může skončit i smrtí.
Příznaky zánětu močového měchýře
Když je v těle přítomen zánět, většinou vám to dá nějakým způsobem najevo. Z toho důvodu se snažte neignorovat své potíže.
Mezi hlavní symptomy tohoto problému patří třeba:
- Silná a nutkavá potřeba močit
- Bolest a pálení při močení
- Evakuace malého množství moči
- Krev v moči
- Kalná moč
- Zapáchající moč
- Bolest v podbřišku
- Nízká horečka
- Tlak v místě močového měchýře
U hodně malých dětí může být jedním z příznaků i náhlé pomočení přes den. Neplatí to v noci, protože noční pomočování obvykle s infekcí močových cest nesouvisí.
V některých případech je vhodné navštívit svého ošetřujícího lékaře. Nejčastěji se tak děje ve chvíli, kdy jsou příznaky infekce výraznější a vážnější.
Odborníka kontaktujte, pokud cítíte bolest v zádech, máte horečku a zimnici, trpíte nevolností a často zvracíte. Dále kontaktujte lékaře, pokud cítíte nesnesitelnou bolest a pálení při močení (jejíž intenzita se vymyká normálu) a pokud zjistíte, že máte v moči velké množství krve.
Příčiny onemocnění
Psychosomatika říká, že na zánět močového měchýře má vliv pocit strachu, lítosti a podceňování. Rada je pak jednoduchá – měli byste se vyvarovat vztahům (a lidem), kteří ve vás vzbuzují tyto negativní pocity.
Na druhou stranu, i kdybyste tomu věřili, neznamená to, že máte ignorovat návštěvu lékaře, protože s velkou pravděpodobností máte nějaký konkrétní zdravotní problém, se kterým byste se měli začít okamžitě léčit.
Mezi hlavní viníky patří:
- Zánět (nejčastěji bakteriální)
- Vedlejší účinek léků, které berete
- Zavedení cévky nebo jiné cizí těleso (třeba močový kámen)
- Senzitivita na některé chemické látky (které se mohou vyskytovat v přípravcích pro osobní hygienu, v přípravcích do koupele a podobně)
- Přidružené onemocnění (diabetes, zvětšená prostata…)
- Chronický zánět močového měchýře
- Radiace (například kvůli léčbě rakoviny)
Mezi rizikové faktory pro vznik infekce močového měchýře patří pravidelná sexuální aktivita, v jejímž průběhu se mohou bakterie snáze dostat do močových cest. (Z toho důvodu se obecně doporučuje, abyste se šli ihned po sexu vymočit.)
S předchozím bodem souvisí i typ zvolené antikoncepce. Riziko například zvyšuje používání spermicidních gelů. V neposlední řadě patří mezi ženské rizikové faktory těhotenství a menopauza.
Léčba
To, jak dlouho bude zánět močového měchýře trvat není nijak dané. Pokud se vám dostane odpovídající léčby, můžete mít klid relativně brzy. Můžete mít ale i chronické problémy, které se vám budou pravidelně vracet, léčba nemusí zabrat nebo svůj problém nemusíte vůbec nijak řešit, což jeho úspěšnému zažehnání zrovna dvakrát neprospívá.
Pokud je na vině bakteriální infekce, nejjednodušším způsobem je nasazení antibiotik, která budete užívat podle předem jasně stanoveného schématu. V případě, že to situace bude vyžadovat, lékař vám může doporučit i operaci. Nutno ale dodat, že toto řešení nebývá první volbou.
V domácích podmínkách pak můžete vyzkoušet přírodní léčbu, která zahrnuje:
- Dostatečný pitný režim
- Udržování organismu v klidu a teple
- Sedací koupele
- Aplikaci teplého obkladu na podbřišek
- Užívání doplňků stravy s obsahem klikvy velkoplodé
V neposlední řadě se také doporučuje nosit prodyšné spodní prádlo a omezení konzumace nápojů, u kterých existuje podezření, že mohou zhoršovat váš stav. (Alkohol, kofein…)
Dá se tomuto problému nějak předcházet?
V mnoha případech se můžete stavět klidně na hlavu, ale rozvoji zánětu močového měchýře nijak nezabráníte. To ale neznamená, že byste to neměli alespoň zkusit.
Obecně se doporučuje, abyste se na toaletě vhodně utírali. V některých případech totiž můžete podpořit snazší proniknutí bakterií do močových cest. (Což platí hlavně u žen.) Také se doporučuje, abyste chodili pravidelně močit a svou potřebu nezadržovali.
Nezapomínejte ani na to, že velkou roli v otázce zdraví vašich močových cest hraje i něco tak triviálního, jako je váš každodenní pitný režim. Pokud není dostatečný a není v něm velké množství čisté vody, nelze příliš očekávat, že to nějak podpoří zdraví vašeho organismu.
Dále sledujte, jestli nemáte nežádoucí reakci na aviváž, na intimní kosmetiku nebo na menstruační hygienické pomůcky, protože i to může mít na vznik zánětu močového měchýře vliv. Pokud zjistíte, že je někde nějaký problém, začněte používat šetrnější výrobky.
Měli jste někdy zánět močového měchýře? Pokud ano, podařilo se vám ho úspěšně vyléčit?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/cystitis – Zánět močového měchýře (anglicky)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cystitis/symptoms-causes/syc-20371306 – Vše o zánětu močového měchýře (anglicky)
https://www.nhs.uk/conditions/interstitial-cystitis/ – Bolest močového měchýře (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/herbs-for-uti – 8 přírodních prostředků na infekce močových cest (anglicky)