Když se začne mluvit o nemocech respiračního systému, většina z nás si představí alergii, chřipku, zánět průdušek, nebo v poslední době hojně skloňovaný COVID-19. Trochu ale zapomínáme na starý “dobrý” zápal plic, který nás může ve vyhrocených situacích snadno připravit o život. Proto si povíme, jak probíhá.
Zápal plic je velmi vážná nemoc, která ještě před několika staletími ve velkém kosila naše předchůdce. I když se na ní ve 21. století poměrně často zapomíná, její potenciál zabíjet se prakticky nijak nezměnil. Z toho důvodu je velmi důležité vědět, jak se projevuje (takže se dostanete včas do rukou lékaře), jak se léčí a jak jí lze v ideálních případech předcházet.
Pokud jste připraveni, tak můžeme začít.
Co je zápal plic?
Zápal plic je zánětlivé onemocnění jedné, nebo obou plic, které může být způsobené jak bakteriemi, tak viry a v některých případech dokonce i houbami. Všechny tyto cizorodé látky mohou svým působením vyvolat zánět vzduchových vaků, které se v reakci na to naplní tekutinou, nebo hnisem.
Co se týče nakažlivosti zápalu plic, můžete ho chytit v případě, že byl u nemocného vyvolán virovou, nebo bakteriální infekcí. V takovém případě se nemoc šíří kapénkami vzduchem. Nakažlivý může být i dotek předmětu, kterého se před vámi držel nakažený člověk. Zápal plic způsobený houbou však nakažlivý není. Většinou jde totiž o vliv životního prostředí.
Příznaky zápalu plic
Počáteční fáze nemoci může být mírná. Podobně se může projevovat i u mladších a odolnějších jedinců. U malých dětí, chronicky nemocných a seniorů však může mít velmi dramatický průběh, který může bezprostředně ohrožovat život.
Symptomy zápalu plic jsou:
- Kašel
- Horečka
- Pocení
- Zimnice
- Zhoršené dýchání
- Bolest na hrudi (pozor, může to být i projev infarktu!)
- Únava
- Slabost
- Ztráta chuti k jídlu
- Zvracení
- Bolest hlavy
- Sípání
- Zmatenost (u starších lidí)
- Nižší tělesná teplota (u starších lidí)
- Problém s konzumací jídla a pití (u dětí)
Léčba zápalu plic
Ať už je průběh nemoci jakýkoliv, vždy byste se měli objednat na prohlídku k lékaři. Ten si s vámi promluví, udělá sérii potřebných testů a následně stanoví léčbu.
Pokud je zápal plic způsobený bakteriální infekcí, předepíše vám antibiotika. Ta ale na zápal plic způsobený viry nasadit nelze. Ačkoliv se to dá řešit antivirotiky, v drtivé většině případů stačí, když doma budete dodržovat doporučení svého doktora. Léky se také předepisují na zápal plic způsobený houbami. V takovém případě je ale poměrně běžné, že přeléčení trvá i několik týdnů.
A co když je váš zdravotní stav vážný? Pak je nutné počítat i s variantou, že pojedete přímou cestou do nemocnice. Tam vám mohou být podávána (žilní cestou) antibiotika. Pacienti, kteří nemohou v důsledku nemoci pořádně dýchat mohou být napojení i na umělý ventilační systém.
Léčba zápalu plic doma
Jak už bylo uvedeno výše, pokud váš stav není natolik vážný, že by vyžadoval podávání antibiotik, nebo pobyt v nemocnici, doktor vám může poradit domácí léčbu nemoci.
Ta může zahrnovat zvýšený příjem tekutin, klid na lůžku, kloktání slané vody, teplé a studené obklady a kvalitní stravu, ve které nesmí chybět poctivý domácí vývar z kostí, nebo kuřecího skeletu. (Samozřejmě, s pořádnou porcí zeleniny.)
Také myslete na to, že je pravděpodobné, že i po vyléčení se budete muset nějakou dobu šetřit.
Hrozí mi nebezpečí?
Ačkoliv může zápal plic postihnout kohokoliv z nás, existuje poměrně široké spektrum ohrožených skupin, u kterých bývá trochu častější. (Případně, u kterých má nemoc horší průběh.) I když se bez této informace v životě nejspíš obejdete, získáte trochu lepší představu o tom, koho lépe chránit.
Do skupin, které jsou zápalem plic ohrožené nejvíce zahrnujeme:
- Seniory nad 65 let
- Děti do 2 let
- Lidi s chronickým onemocněním respiračního systému (astma, alergie…)
- Pacienty s cukrovkou
- Pacienty, kteří prodělali srdeční selhání
- Pacienty, kteří prodělali mrtvici
- Lidi se slabým imunitním systémem
- Silné kuřáky a alkoholiky
Zvýšené riziko hrozí i u lidí, kteří už mají nějakou zkušenost s hospitalizací kvůli nějakému jinému (nebo stejnému) respiračnímu onemocnění.
Tipy na účinnou prevenci
Pokud patříte do rizikové skupiny, určitě byste měli zvážit očkování proti pneumokokovým infekcím. I když to neznamená, že nemoc díky němu neproděláte vůbec, zvyšuje pravděpodobnost, že u vás bude mít mírnější průběh.
Mezi další důležité tipy patří:
- Ukončení závislosti na tabáku
- Kvalitní a časté umývání rukou (pokud to zrovna nejde, mějte po ruce vlhčené ubrousky, nebo antibakteriální gel)
- Vyhýbání se zjevně nemocným lidem
- Odpočinek
- Zdravý životní styl
Prodělali jste někdy zápal plic? Pokud ano, museli jste kvůli němu do nemocnice?