Jak podpořit zdravý spánek? Zkuste tyto 3 bylinky!

(aktualizace 14. června 2022 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Spánek je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Kdybychom nespali, neměli bychom dostatek energie ke svému každodennímu fungování. Také bychom byli podráždění a únavu bychom zaháněli konzumací zvýšeného množství nezdravého jídla. Co když se vám ale špatně spí? V takovém případě by vám mohly pomoci některé bylinky.

Když nás začne bolet hlava, místo toho, abychom začali přemýšlet o stavu své krční páteře, si na bolest vezmeme nějaký prášek. A když nemůžeme spát? Běžíme k lékaři a snažíme se získat recept na lék na spaní.

Léky na spaní mohou být ale celkem zrádné. Sice vám pomohou usnout, ale neřeší jádro vašeho problému. Také si na nich můžete snadno vypěstovat závislost, takže po jejich vysazení budou vaše problémy mnohdy ještě horší. Z toho důvodu je specialisté předepisují jen v opravdu krajních případech a snaží se lidi motivovat k tomu, aby vyzkoušeli i nějaké další metody na podporu normálního spánku.

Jak podpořit zdravý spánek? Zkuste tyto 3 bylinky! 2

Kromě bylinek na spaní k nim patří i pár dalších tipů, které můžete při nejbližší příležitosti vyzkoušet.

Nejlepší bylinky na spaní

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je jednou z nejoblíbenějších bylinek na spaní, s jakou se můžeme v současné době setkat. Vyrábějí se z něj extrakty, čaje i doplňky stravy na spaní, ve kterých se kombinuje i s dalšími bylinkami, se kterými vás seznámíme níže. Kozlík lékařský se používá na spaní už od 18. století a je u uživatelů velmi dobře snášen.

Heřmánek

Aby se vám dobře spalo, měli byste se cítit dokonale klidní. Z toho důvodu je vhodné před spaním vyzkoušet heřmánkový čaj, nebo doplněk stravy na podporu spánku s obsahem heřmánku.

I když je heřmánek obecně velmi dobře snášen, myslete na to, že u některých lidí může vyvolat alergickou reakci. Typicky u těch, kteří jsou alergičtí na chryzantémy, sedmikrásky a ambrozie.

Levandule

Jak podpořit zdravý spánek? Zkuste tyto 3 bylinky! 3

Trio nejoblíbenějších bylinek na spánek uzavírá levandule, která nás okouzluje svými snově fialovými květy a příjemnou vůní. Levandule se dá v některých případech konzumovat vnitřně. Je ale hodně oblíbená i při výrobě speciálního oleje, který se aplikuje na zápěstí a na spánky. Sušená levandule se dává i do speciálních vonných pytlíků, které si můžete dát do postele.

Čím dalším se dá podpořit vaše klidné spaní?

Spaní můžete podpořit i tím, že proměníte svůj každodenní životní styl.

Pomáhá například:

  • Pravidelný pohyb
  • Nižší teplota v ložnici
  • Instalace závěsů a žaluzií
  • Nošení špuntů do uší
  • Konzumace menší a chuťově spíš méně výrazné večeře
  • Meditace
  • Jóga
  • Omezení modrého světla
  • Redukce alkoholu a kofeinu

Jak podpořit zdravý spánek? Zkuste tyto 3 bylinky! 4

Někomu dokonce pomáhá, když si před spaním přečte několik kapitol své oblíbené knihy. Případně si nachystejte rituál, v průběhu kterého večer vypijete šálek čaje, nebo mléka s medem, a dopřejete si uvolňující sprchu, nebo koupel. V úvahu pro vás může přicházet i aromaterapie.

Jak tedy vidíte, užívání přírodních doplňků stravy na spaní můžete podpořit i mnoha dalšími kroky. A to by bylo, aby se vám nakonec nespalo jako na růžovém obláčku.

Zdroje informací

https://www.milujspanek.cz/bylinky-na-spani/ – Nejlepší bylinky na spaní (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na podporu spánku (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better – 17 tipů pro lepší spánek (anglicky)

Napsat komentář