Pokud jste často nemocní a neustále užíváte antibiotika, která vám ale málokdy pomohou, možná byste se měli začít pídit po tom, zda nemáte zlatého stafylokoka. Může způsobit zlatý stafylokok smrt? A fungují na zlatého stafylokoka homeopatika? Na to se zaměříme níže.
Zlatý stafylokok v krvi obvykle indikuje, že máte větší zdravotní problém než si možná uvědomujete. Přitom, nakazit se jím je v dnešním světě velmi jednoduché. Mnohdy nemusíte udělat vůbec nic neobvyklého, nebo speciálního.
Jelikož může nákaza zlatým stafylokokem významně snižovat kvalitu vašeho života, podíváme se společně na to, jak se jím dá nakazit. Mrkneme se i na to, jestli a případně jak se dá tento problém léčit.
Tak pokračujte ve čtení.
Příznaky zlatého stafylokoka
Zlatý stafylokok (MRSA) má poměrně bohaté spektrum příznaků. Řada z nich ale může na první pohled souviset s jinými zdravotními problémy. Například s chřipkou, nachlazením nebo jinými nemocemi, které se běžně vyskytují v populaci.
Zlatý stafylokok v těle se projevuje:
- Vyrážkou
- Bolestmi svalů
- Bolestmi hlavy
- Horečkou
- Zimnicí
- Únavou
- Kašlem
- Bolestí na hrudi
Některé druhy zlatého stafylokoka častěji způsobují kožní infekce. Jde tedy hlavně o to, na co přijde lékař na základě laboratorních vyšetření. V nejhorších případech může způsobit sepsi, která vede ke smrti.
Zlatý stafylokok a jeho nakažlivost
Zlatý stafylokok je velmi nakažlivý. Stačí, abyste přišli do kontaktu s nakaženým člověkem, který o svém zdravotním stavu neví. Nebo abyste se zdržovali na místech, kde je vysoké riziko nákazy. Typicky jde třeba o nemocnice, nebo o domovy seniorů.
Zlatý stafylokok se běžně nachází v/na:
- Kůži
- Nose
- Obličeji
- Pochvě
- Krku
- Moči
- Ráně
- Kloubech
Za normálních okolností nemusí člověku vůbec nic udělat. Podmínkou je ale perfektní zdraví. V opačném případě vás dovede dost potrápit. Problematické může být i sdílení osobních předmětů. S nikým se proto nedělte o žiletku, ručník nebo o zubní kartáček.
Zlatý stafylokok jako předchůdce dalších infekcí
Zlatý stafylokok může otevírat dveře dalším infekcím. Patří mezi ně například abscesy. Jde o váčky, které jsou naplněné hnisem. Také může jít o infekce mazových žlázek a vlasových folikulů. Běžné jsou i infekce popálenin a dalších ran. Je toho ale samozřejmě mnohem víc.
Podmínkou pro vznik dalších infekcí je vysoká dávka infekce a snížená odolnost imunitního systému. Například kvůli rakovině, alkoholismu nebo dalším faktorům.
Léčba
Pokud se u vás nákaza zlatým stafylokokem potvrdí, lékař vám nasadí antibiotika. Problém je ale v tom, že jde o velmi vytrvalou infekci a nemusí být jednoduché se jí zbavit. Navíc, pokud se vyléčíte, brzy zase můžete skončit v posteli s jiným zdravotním problémem. Který bude vyžadovat další nasazení antibiotik. Ačkoliv může jít o opodstatněný krok, může vám poměrně snadno zničit tělo. (Antibiotika mají totiž negativní dopad i na přátelské bakterie, které jsou důležité pro náš imunitní systém a trávení.)
Někteří lidé, které už tento koloběh nebaví, se proto informují o autovakcíně na zlatého stafylokoka. Specialistou, který by vám s ní mohl pomoci, je imunolog-alergolog.
Přírodní způsoby léčby
V první řadě je potřeba říct, že ačkoliv po internetu kolují rady na přírodní léčbu zlatého stafylokoka, žádná z nich nemá garantovaný účinek. Tak, jako to obvykle mívají léky. Pokud bychom se měli podívat na zlatého stafylokoka a bylinky, nejvíc je v kurzu lichořeřišnice. Čistě teoreticky by vám možná mohl krátkodobě pomoci i med.
Děti a zlatý stafylokok
Zlatý stafylokok se úplně nevyhýbá ani dětem. Poměrně často u nich způsobuje infekce v oblasti hlavy a krku.
Děti se mohou nakazit například na dětských hřištích. Dalším místem nákazy je i nemocnice, školka a další předškolní a školní zařízení, šatna nebo školní třída. V takových kolektivech se může infekce přenášet kontaktem kůže na kůži, nebo kontaktem s textilem atd.
Pokud chcete minimalizovat riziko přenosu, naučte dítě pořádné umývání rukou. Když s ním někde půjdete, také mu pravidelně dezinfikujte ruce. Poučte ho o tom, že by nemělo s nikým sdílet ručníky ani další osobní věci. Nezapomínejte mu ani důkladně dezinfikovat rány.
Zlatý stafylokok v těhotenství
Zlatý stafylokok v těhotenství může být celkem problematický. Ačkoliv se nepodařilo prokázat souvislost mezi nákazou zlatým stafylokokem a potraty, nebo vadami plodu, infekce může ovlivnit váš celkový zdravotní stav. Proto je dobré se účastnit všech prohlídek, které vám lékař v průběhu těhotenství doporučí.
Zlatý stafylokok u psa a jiných mazlíčků
Zlatý stafylokok byl detekován i u zvířat. Není neobvyklý například u psů, u koní, koček či prasat. Podle všeho se zdá, že v tomto případě funguje transfer nákazy mezi člověkem a zvířetem.
V případě podezření proto neváhejte zavolat do ordinace vašeho veterináře. Jelikož u zvířat fungují trochu jiné postupy léčby, pomůže zvolit nejlepší způsob boje s nákazou.
Diagnostikovali vám zlatého stafylokoka?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Staphylococcus_aureus – Zlatý stafylokok (česky)
https://www.healthline.com/health/mrsa – Vše o infekci MRSA (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321108 – 7 nejlepších přírodních antibiotik (anglicky)
https://www.webmd.com/children/mrsa-and-staph-infections-in-children – Stafylokok u dětí (anglicky)
https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/what-are-the-risks-of-mrsa-during-pregnancy/ – Stafylokok v těhotenství (anglicky)