Trápí vás střevní potíže a zvracení? Pak naprosto rozumíme tomu, že se chcete těchto patálií zbavit. A jelikož tu pravidelně publikujeme babské rady na nemoci, které můžete v případě nejvyšší nouze vyzkoušet, co na nevolnost a zvracení funguje v domácích podmínkách, vám představíme v dnešním článku.
Zvracení je velmi nepříjemné a omezující, protože nikdy nevíte, kdy to na vás přijde. Také si jistě všichni dokážeme představit příjemnější aktivity, než je neustálé sklánění se nad toaletní mísou.
Důvody, proč ke zvracení dochází, pak mohou být dost různé. Mezi hlavní důvody patří:
- Přemíra alkoholu
- Potravinová přecitlivělost nebo alergie
- Těhotenská nevolnost
- Střevní chřipka nebo otrava jídlem
V každém případě platí, že pokud se do pár dní problém se zvracení nezlepší, je vhodné kontaktovat lékaře a probrat s ním další vhodný postup.
Nyní se už ale půjdeme podívat na to, jaké babské rady proti zvracení můžete v případě nutnosti vyzkoušet. Tak pojďme na to!
1) Zázvor
Pokud zvracíte a je vám špatně od žaludku, dobrým řešením může být zázvorový čaj nebo zázvorové lízátko, které seženete v lékárně. Moc to ale s množstvím zázvoru nepřehánějte, protože by naopak mohl způsobit pálení žáhy a podrážděný žaludek.
2) Peprmint
Další dobrou bylinkou na podrážděný žaludek a zvracení je peprmint. Nejen ve formě čaje, ale klidně i v podobě aromaterapie. V některých případech může úleva přijít dokonce už do dvou minut od zahájení této domácí terapie.
3) Citron
Pokud je vám nevolno kvůli těhotenství, na zvracení se doporučuje i citron. Respektive jeho vůně, která může snížit četnost zvracení.
4) Kontrolované dýchání
Někomu může pomoci i kontrolované dýchání. Například v situaci, kdy zvracení pochází od rozbouřených nervů či chemoterapie.
Podobná zjištění přinesla studie, podle níž se u lidí, kteří po operaci prováděli hluboká dechová cvičení, snížila intenzita nevolnosti bezprostředně po zákroku a o 12 a 24 hodin později.
Běžné dechové cvičení, které může být prospěšné, zahrnuje nádech nosem do počtu tří, zadržení dechu do počtu tří a následný výdech do počtu tří.
5) Dieta
Aby nedocházelo k dalšímu nežádoucímu podráždění žaludku, pomůže i dieta proti zvracení. Ta by měla zahrnovat suché pečivo, čirý vývar, suché piškoty a další nedráždivé potraviny a nápoje.
6) Voda
Vzhledem k tomu, že zvracením tělo přichází o tekutiny (kvůli čemuž se můžete cítit ještě o poznání hůř), určitě v průběhu dne popíjejte po menších doušcích vodu. Dalším vhodným krokem může být i pití sportovních nápojů, které mohou zajistit doplnění elektrolytů.
7) Čištění zubů
Pokud je vám z nějakého důvodu špatně od žaludku a zvracíte, doporučuje se překonat nutkání vyčistit si zuby po jídle. Pohyb v ústech by totiž mohl způsobit aktivaci dávivého reflexu, který vyvolává zvracení.
8) Posed
Po jídle si nelehejte, ale raději zůstaňte sedět. Když si totiž lehnete, svěrač žaludku může povolit a jídlo se snáz dostane ven.
9) Klidový režim
Určitě také pomůže, když si na pár dní naordinujete klidový režim a budete se snažit to nejhorší překonat v domácích podmínkách.
10) Pozor na pachy
Někdy může zvracení vyvolat i pach jiného jídla. Třeba takového, které máte za normálních okolností rádi. Proto se snažte izolovat od pachů, z kterých by se vám mohlo udělat špatně.
Zdroj
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/8106-nausea–vomiting – Nevolnost a zvracení (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/nausea-remedies – 11 tipů proti nevolnosti a zvracení (anglicky)