Přehled o typech dermatitidy: Znáte seboroickou, periorální nebo solární dermatitidu?

(aktualizace 22. července 2022 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Ne vždy je suchá nebo problematická kůže způsobená nevhodnou péčí. Poměrně často lidem znepříjemňuje jejich každodenní život seboroická dermatitida. Zvlášť, když postihne obličej, kde ji může každý vidět. Seborea ale není jediný problém, se kterým se můžete potýkat, proto se níže podíváme na další druhy dermatitidy.

Péče o kůži je už tak dost náročná, co mají tedy říkat lidé, kteří mají dermatitidu ve vlasech, nebo na jiných částech těla? Jelikož ne vždy je možné tento nedostatek před ostatními skrýt, je naprosto pochopitelné, že mohou mít významné potíže s nízkým sebevědomím. 

Svůj problém ale nevyřešíte tím, že budete žehrat na nepřízeň osudu. Mnohem lepší je poznat svůj problém do hloubky, a následně mu přizpůsobit svůj životní styl.

Typy dermatitidy

Seboroická dermatitida

Seboroickou dermatitidu můžeme pojmenovat jako lupy, ale ne vždy je to zcela přesné označení, protože ve srovnání s klasickými lupy ve vlasech bývají lupy žluté a mastné. Také na kůži dělá ložiska, která se mohou objevit i na jiných částech těla. Obvykle se vyskytuje ve vlasech, na obličeji a občas i na těle, v tom případě se může objevit hlavně v tříslech a na hrudníku.

Seboroická dermatitida je způsobena kvasinkou Pityrosporum, z toho důvodu se při jejím zvládání používají přípravky s protiplísňovým účinkem. Její příznaky může zhoršovat stres a nedostatek spánku.

Periorální dermatitida

Přehled o typech dermatitidy: Znáte seboroickou, periorální nebo solární dermatitidu? 2

Jak už název této dermatitidy napovídá, periorální dermatitida se nejčastěji vyskytuje v blízkosti úst. Dále ale může zasáhnout i oblast v okolí očí, nosoretních rýh a tváří. V některých případech může její rozmístění po obličeji vyvolávat dojem motýlích křídel. Kvůli podobnosti se někdy periorální dermatitida zaměňuje se seboroickou dermatitidou, ale jde o dva různé problémy.

V současné době se neví jistě, co tento typ dermatitidy způsobuje. Největší podezření však padá na vnější faktory, které mohou způsobovat podráždění pokožky a poškození kožní bariéry. Někdy se mohou na kůži objevit i puchýřky, které připomínají akné.

Numulární dermatitida

Numulární dermatitida je léčitelný stav, který způsobuje ekzém v podobě kožních skvrn o velikosti mince. Rychle si jich všimnete, protože většinou svědí a jsou okem velmi dobře patrné. Někdy jsou tato místa naplněna tekutinou, ale mohou být i suchá. Tento typ dermatitidy se často objevuje po poranění kůže, po odření nebo po bodnutí hmyzem. Tento zdravotní problém je o něco častější u mužů než u žen.

Solární dermatitida

Přehled o typech dermatitidy: Znáte seboroickou, periorální nebo solární dermatitidu? 3

Solární dermatitida je ve své podstatě alergie na slunce. Jde o přehnanou reakci lidské imunity na prudké slunění, proto se s ní nejčastěji setkáte v létě, nebo na exotické dovolené u moře. Typicky se solární dermatitida navíc projevuje na místech, která byla vystavena slunečnímu záření. Tento typ dermatitidy se projevuje svědivými pupínky, které mohou mokvat. Také ale může jít o rozsáhlejší kopřivku, která vytváří větší mapy na kůži. Tento problém se nejčastěji vyskytuje u žen s hodně světlou kůží.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida je problém, který způsobuje dotek látky, která následně na kůži způsobí nežádoucí reakci. Ta se projevuje vyrážkou, která má tendenci pálit a svědit. Někdy se mohou dokonce udělat i výraznější puchýře.

Kontaktní dermatitida může úzce souviset s alergiemi, které nemusely být pro postiženého člověka zřejmé. (Můžete mít například skrytou alergii na konvalinky a podobně.) V extrémních případech může dráždění u tohoto typu dermatitidy narušovat kůži. (U alergické kontaktní dermatitidy to však naštěstí nehrozí, a to i přesto, že reakce imunitního systému může být neobvykle výrazná.)

Dyshidrotický ekzém

Dyshidrotický ekzém je typ dermatitidy, v jehož průběhu se kůže nedovede sama bránit vlivům okolního prostředí. Následkem toho se může objevit svědění, suchá kůže a výskyt menších puchýřků. Tento typ ekzému se nejběžněji vyskytuje na nohou a na rukou. Postižení mohou být i lidé, kteří se hodně potí.

Atopická dermatitida

Přehled o typech dermatitidy: Znáte seboroickou, periorální nebo solární dermatitidu? 4

Atopickou dermatitidu často označujeme jako ekzém. Jde o zdravotní problém, který poměrně úzce souvisí s vaší genetikou. Proto se atopická dermatitida běžně objevuje už v dětství. (Výjimkou ale není ani rozvoj atopické dermatitidy v dospělosti.)

Na tento typ dermatitidy neexistuje žádný lék. Lidé s atopickou dermatitidou navíc pozorují, že se u nich projevují cykly, kdy se jejich stav přechodně zlepší, aby se následně zase zhoršil. Ve zhoršené fázi se na kůži objevují suché, drsné a svědivé skvrny.

Psoriáza

Psoriázu určitě znáte, protože česky se tomuto onemocnění často říká lupénka. Jak také jistě víte, pro lupénku je typická zarudlá dermatitida, která se může objevit v obličeji, ale i na dalších místech těla. Nebezpečí lupénky však spočívá v tom, že může postihnout i klouby a nehty. Dalším mínusem je i to, že má na její vznik vliv i dědičnost a okolní prostředí. Z toho důvodu se může objevit buď v dětských letech (až do mladé dospělosti), nebo i v pozdějším věku.

Kopřivka

Kopřivka není sama o sobě diagnózou. Obecně se má ale za to, že se vzhled lézí mění během 24 hodin. Kopřivkou mohou trpět malé děti ze sluníčka, ale například i po kontaktu s kopřivou, nebo po konzumaci jahod. (Ty jsou totiž pro malé děti agresivní.)

Co se s tím dá dělat?

Každý typ dermatitidy vyžaduje trochu jiný způsob léčby. Poměrně často se doporučuje užívat léky (například na alergii). Celkem často se doporučuje i používání speciálních krémů, které dovedou omezit svědění a další negativní projevy kožního onemocnění. V neposlední řadě se také doporučuje používat speciální kosmetiku pro alergiky a pro pokožku s dermatitidou.

Co se týče seboroické dermatitidy ve vlasech, je velmi důležité omezit padání vlasů a svědění. Z toho důvodu si vybírejte kvalitní šampony s přírodními složkami. Vyhovovat by vám mohly přípravky s přesličkou rolní a kopřivou dvoudomou.

Také vás trápí nějaký druh dermatitidy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Dermatitida – Dermatitida (česky)

https://www.healthline.com/health/dermatitis – Vše o dermatitidě (anglicky)

Napsat komentář