Černá mast: 9 věcí, na které je dobrá

(aktualizace 6. března 2023 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Pokud máte nějaké vážnější poranění, které vyžaduje pečlivější ošetření, dost možná už jste někdy slyšeli o černé masti, která se dá sehnat v lékárně. Odkud ale černá mast, nebo také jinak višňák, pochází? A vyplatí se ji vyzkoušet?

Saloxyl, Ichtyol a další – to jsou masti, které můžete snadno sehnat v lékárně. Snad žádná ale není tak slavná, jako Ichtoxyl, kterému se také často říká černá mast. Nejčastěji se používá na záněty, ale i na další poranění.

Pro černou mast je velmi typická “uzená” vůně, kterou nemá mnoho lidí v oblibě. I přes stáří její receptury však na ni nedají lékaři a lékárníci dopustit. Tím spíš, že se dá používat i na zanícené rány. Jelikož na hnis toho nejde použít z bezpečnostních důvodů mnoho, to, že s černou mastí to udělat jde, je rozhodně dobrá zpráva.

Jakou má historii?

Poprvé spatřila černá mast světlo světa v roce 1927, kdy ji vyrobil vojenský a experimentální chirurg Alexandr Vasiljevič Višněvskij. Z toho důvodu se této masti také někdy říká višňák nebo Višněvského mast. Největší rozmach v používání tato mast zažila (jak jinak) za 2. světové války, kdy se často aplikovala na zranění vojáků. A používá se i dnes.

Zajímavostí je, že pokud tuto mast používáte, neměli byste chodit na slunce. Také zapomeňte na kontakt se psem, protože mu vůně masti vyhovuje a nemuseli byste se ho zbavit.

Černá mast: 9 věcí, na které je dobrá 2

Na co se používá?

Na bradavice a na hemoroidy černá mast spíš není. Na tyto problémy existuje široké spektrum mnohem vhodnějších přípravků, z nichž některé jsou i na přírodní bázi. (Například obsahují dubovou kůru a vilín. U bradavic je hodně oblíbená i kyselina salicylová a vlaštovičník.)

Na akné bychom vám zase spíše doporučili zinkovou mast, která se snadno používá a taktéž vám může snadno ulevit. (Když ji ještě budete kombinovat s kosmetikou, která obsahuje jíl, levanduli a tea tree, problém s akné by se měl snáze dostat pod kontrolu.) Samozřejmě, nikdo vám v aplikaci na akné nemůže bránit, nezapomínejte ale na její nepříjemný pach, se kterým budete muset nějak fungovat.

Na ekzém pak černou mast vůbec nepoužívejte, protože po kontaktu se sluncem by mohlo jít o nevhodnou kombinaci, která by mohla stav ekzému ještě zhoršit. Na něj tedy raději používejte kosmetiku, která je vhodná pro atopiky.

Černá mast: 9 věcí, na které je dobrá 3

Černá mast se naopak může použít:

  • Na třísku
  • Na infikované kožní vředy
  • Růži
  • Červenku
  • Neohraničený kožní zánět
  • Nežit
  • Hnisavý zánět nehtového lůžka
  • Zánět potních žláz v podpaží
  • Na povrchový zánět křečových žil

Rozhodně vám ale doporučíme, abyste v případě vážnějších poranění a zdravotních problémů pro svůj vlastní klid navštívili svého ošetřujícího lékaře, který prozkoumá příčinu vašich potíží. Také může schválit váš aktuální postup. (V kritické situaci ho může podpořit ještě předepsáním antibiotik.)

Jak se používá?

Černá mast: 9 věcí, na které je dobrá 4

Použití černé masti je velice jednoduché, proto byste se toho neměli bát. Stačí, když vezmete gázu, na kterou aplikujete mastičku, a pak ji přiložíte na poraněné místo, kde ji necháte působit. V průběhu hojení nezapomínejte gázu pravidelně měnit. Ideálně každý den, dokud se bolavé místo nezahojí.

Také se uvádí, že pokud cca do tří dnů nedojde ke zlepšení vašeho zdravotního stavu, jde o důvod pro vyhledání lékaře, protože jde o vážnější problém, se kterým si dovede poradit jen odborník.

Co se týče použití černé masti u dětí, od 1 roku ji lze aplikovat na dětskou kůži jen se souhlasem ošetřujícího lékaře.

Kolik stojí a kde ji sehnat?

Černou mast můžete sehnat ve volném prodeji v prakticky každé lékárně. Stačí tedy jen do nějaké zaběhnout a říct, co přesně potřebujete.

Cena mastičky je více než příznivá, jedno balení vás vyjde do cca 120,-. Z toho důvodu ji můžete mít jako pohotovostní řešení ve své domácí lékárničce, kde vám nějakou dobu vydrží.

 

 

Také máte s černou mastí pozitivní zkušenost?

 

Napsat komentář