Jablečný ocet: Co o něm je pravda a co je pouze mýtus?

Zatímco někteří lidé jablečný ocet znuděně míjí v každém obchodě, další kvůli němu podnikají velké nákupní výpravy. Ačkoliv je v očích mnohých obyčejným octem, pravdou je, že lidé ho mohou používat mnoha různými způsoby. Jelikož se ale na internetu kromě faktů šíří i mnoho mýtů, níže se podíváme na to, co je o něm pravda a co je naopak jen mýtus.

Jablečný ocet někdo používá jako zálivku do salátu. Další ho zase používá při své každodenní kosmetické rutině. A pak jsou mezi námi i lidé, kteří věří, že konzumace jablečného octa každý den může nějak zásadně podpořit zdraví jejich organismu.

Jelikož se na nás valí informace ze všech stran, je velice těžké udržet si nadhled a správně vyhodnotit, která skupina uživatelů zachází s jablečným octem správně, a která je naopak ta, která si může svým lehkomyslným počínáním ublížit.

Proto jsme tu my, abychom vám v těchto otázkách udělali jasno.

Co je jablečný ocet?

Jablečný ocet: Co o něm je pravda a co je pouze mýtus? 2

Začneme tím, že si jablečný ocet nejprve trochu představíme. Jablečný ocet se vyrábí z jablečné šťávy, díky které dostal své jméno, vůni a chuť. Má žlutohnědou barvu a díky decentnější chuti ho mnoho lidí používá při vaření raději než klasický ocet. (Ten se ale zase hodí třeba při ekologičtějším úklidu domácnosti, při řešení ucpaných odpadů a při umývání oken.)

Benefity jablečného octa

Jablečný ocet má mnoho pozitivních benefitů, kvůli kterým se vyplatí o jeho pravidelnějším používání alespoň trochu přemýšlet.

Spojuje se s:

  • Hubením některých typů bakterií (proto se používá jako přírodní dezinfekční prostředek)
  • Podporou normální hladiny krevního cukru
  • Podporou úbytku hmotnosti
  • Podporou zdraví srdce zvířat (u lidí to zatím potvrzeno nebylo)
  • Krásnou pokožkou

Co se týče hubnutí, jablečný ocet dovede urychlovat pocit sytosti, takže byste (teoreticky) neměli sníst tak velké množství potravy, jako bez něj. (Studie ukázaly, že v průměru můžete tímto způsobem ušetřit 200-275 kcal/den.) Jelikož ale během tříměsíční studie nedošlo k žádné výrazné redukci (pro představu, s jednou lžící byl úbytek 1,2 kg a se dvěma 1,7 kg), nepočítejte s tím, že jde o nějaký zázrak, kvůli kterému už nebudete muset do konce života cvičit.

Kosmetické využití jablečného octa

Jablečný ocet: Co o něm je pravda a co je pouze mýtus? 3

Jak už bylo řečeno, jablečný ocet můžete použít při své pečující rutině, v průběhu které se staráte o hezký vzhled pokožky a vlasů.

Když se zaměříme na používání jablečného octa na pokožku, mohou po něm sáhnout například lidé s ekzémem a lupénkou. Vzhledem k tomu, že je acidický, dovede vyvážit přirozené pH lidské pokožky. Díky tomu by mělo dojít k posílení kožní bariéry a tím pádem i k redukci vašich obtíží. Když k tomu ještě přidáme skutečnost, že jablečný ocet dovede bojovat proti bakteriím, které mohou být pro ekzematiky problematické, jde o další plus, kvůli kterému se ho hodí alespoň jednou vyzkoušet.

Na druhou stranu, studie zatím nepotvrdily, že by používání jablečného octa (například jako toneru na obličej) mělo na kůži pozitivní vliv. U některých lidí došlo po jeho aplikaci k podráždění pokožky, takže je vhodné aplikovat jablečný ocet jen na malou plochu kůže a teprve po zjištění reakce s ním zkusit manipulovat nějak dál. (Také by nemuselo být špatné ho naředit menším množstvím vody, díky čemuž by neměla být výsledná tekutina tak agresivní.)

O něco lepších výsledků dosáhnete, pokud se rozhodnete jablečný ocet používat na vlasy.

Pravidelný vlasový oplach z jablečného octa může nabídnout:

  • Podporu normálního stavu pokožky hlavy
  • Větší lesk vlasů
  • Silnější vlasy

Jak na to

Příprava vlasového oplachu z jablečného octa je velice jednoduchá. Budete k tomu potřebovat 2-4 lžíce jablečného octa a 470 ml vody, ve které ho pořádně rozmícháte.

Jakmile budete mít umyté vlasy (šamponem i kondicionérem), přelijte si touto tekutinou vlasy a důkladně ji vmasírujte. Poté počkejte několik minut a následně si vlasy opláchněte vodou.

Tento postup nemusíte dodržovat při každém mytí, jednou týdně by to být ale rozhodně mělo. Po nějaké době byste měly vidět zajímavé výsledky.

Myslete ale na to, že všechno dobré má i své stinné stránky. Pokud to budete s aplikací jablečného octa přehánět, může se stát, že pH pokožky vychýlíte z rovnováhy. A to vám může způsobit spoustu nečekaných nepříjemností. V případě, že se po použití jablečného octa stav pokožky hlavy zhorší, měly byste ho přestat neprodleně používat.

Mýty o jablečném octu

Jablečný ocet: Co o něm je pravda a co je pouze mýtus? 4

Jak už bylo řečeno, o jablečném octu se můžeme dočíst spoustu polopravd a vyložených nesmyslů.

V první řadě rozhodně neplatí, že vás jablečný ocet zbaví lupů ve vlasech. A to i když to o něm mnozí lidé tvrdí. Jablečný ocet také nedovede odstranit z vlasů nánosy jiných stylingových a pečujících přípravků.

Jablečný ocet také nedokáže:

  • Udělat nic s hemoroidy (dokonce vás může ještě popálit)
  • Chránit před chorobami
  • Dokonale vyřešit ušní infekce (může pomoci, ale opět s rizikem podráždění a popálení ucha, takže se tohle řešení moc nevyplatí)

Někteří lidé si s jablečným octem bělí zuby a nedají na něj dopustit. I tahle aktivita ale představuje zbytečně velké riziko, které možná ani nestojí za to podstupovat. Ačkoliv jablečný ocet skutečně dokáže mírně vybělit váš úsměv, má to svoji cenu. Jeho působení má negativní vliv na kvalitu zubní skloviny. Pokud už to ale musíte dělat, počkejte alespoň 30 minut s čištěním zubů, jinak to bude ještě horší. (I tak vám ale spíš doporučíme profesionální bělení u zubaře, nebo alespoň pravidelné docházení na dentální hygienu, v průběhu které hygienistka odstraní nežádoucí barevný pigment z čaje, cigaret a vína.)

Asi největší nebezpečí ale představuje každodenní konzumace jablečného octa, zvlášť ve větším množství. Co tím riskujete? Třeba poškození žaludku a jícnu, větší kazivost zubů, reflux, nízkou hladinu draslíku, narušení fungování léčiv, která berete a podobně. Jak tedy vidíte, nic příjemného.

Co si z toho vzít? Že jablečný ocet může být v mnoha ohledech prospěšný, ale nesmíte věřit všemu, co se o něm říká. Také je důležité znát způsob jeho správného používání a nepřehánět to s jeho množstvím.

Máte s používáním jablečného octa nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, jakou?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ocet – Ocet (česky)

https://www.healthline.com/health/apple-cider-vinegar-hair – Jablečný ocet na vlasy (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/apple-cider-vinegar-good-your-skin/ – Jablečný ocet na pleť (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/6-proven-health-benefits-of-apple-cider-vinegar – 6 benefitů jablečného octa (anglicky)

https://www.emedicinehealth.com/myths_facts_apple_cider_vinegar_benefits_remedies/article_em.htm – Jablečný ocet: Mýty a fakta (anglicky)

Napsat komentář