Poraněný meniskus v koleni – příznaky, léčba a operace

(aktualizace 24. září 2021 - MUDr. Zdeňka Fantová)

Meniskus je důležitá součást kolene. Jelikož se ale jedná o hodně pohyblivý kloub, který je permanentně vystavován zátěži, může dojít k jeho poranění. Jak poraněný meniskus v koleni poznat? A jaké existují způsoby léčby?

Pokud fyzicky pracujete, nebo se řadíte mezi vášnivé sportovce, určitě víte, že ve vašem životě není nouze o různé druhy zranění. Což je velice nepříjemné. Zvlášť pokud dojde na poranění menisku v koleni. Nejen, že může ohrozit stabilitu kolene, ale také má negativní vliv na kvalitu každodenního života.

Poraněný meniskus v koleni – příznaky, léčba a operace 2

Pokud tomuto problému čelíte úplně poprvé, nabídneme vám detailního průvodce, který vás obeznámí s tím, co vás při léčbě menisku v dohledné době nejspíš čeká.

Co to je meniskus

Meniskus je jméno pro kus chrupavky v koleni, která má za úkol tlumit nárazy a stabilizovat polohu kolene. Tato část kolene se ale může velmi snadno poškodit. Například neopatrným pohybem kolene do strany. Což se může stát během úrazu, nebo nějaké fyzicky namáhavé aktivity. Včetně sportu. 

Jak poznat poraněný meniskus – příznaky

Poraněný meniskus v koleni se celkem brzy přihlásí o slovo. Bohužel pro vás to ale není ani trochu příjemná zkušenost.

Můžete se setkat s:

  • Bolestí v koleni
  • Otoky
  • Problémovým natahováním a ohýbáním nohy
  • Neschopností s kolenem normálně manipulovat

V první chvíli nemusí být bolest nijak závažná. Jakmile se ale do kolene dostane zánět, začíná běh na delší trať.

Poraněný meniskus v koleni – příznaky, léčba a operace 3  

Léčba menisku

Když přijdete za lékařem, ten si poslechne vaše potíže a bude se zajímat o to, co jim předcházelo. Dále by měl provést fyzickou prohlídku, jejíž součástí může být i rentgen, nebo jiné zobrazovací vyšetření, které ukáže, co se ve vašem koleni přesně děje.

Podle toho, jak je poškození kolene vážné a velké vám lékař doporučí fyzický klid. Vhodná je i komprese, zvedání kolene do výšky a užívání léků proti bolesti. Také byste se měli vyvarovat aktivit, které představují pro koleno zátěž. Mezi ně patří například skákání, nebo běhání. 

Operace

Pokud je ale poškození ve špatné zóně, nebo je vážné, můžete podstoupit dokonce i operaci. Z dlouhodobého pohledu je taktéž možné, že neopravitelné poškození menisku u vás v budoucnu zvýší riziko onemocnění kolenního kloubu.

Někteří lidé uvádějí, že je možné prasklý meniskus zvládnout i bez operace. Což je pravda, ale ne vždy je tento postup vhodný. Záleží, jestli je zranění v části, která je dobře zásobená krví, či nikoliv. 

Rehabilitace po operaci a její délka

Poraněný meniskus v koleni – příznaky, léčba a operace 4

Délka rekonvalescence se liší v závislosti na tom, jaký způsob operace podstoupíte. Pokud je zákrok invazivnější, bude trvat déle, než se vaše tělo vzpamatuje. U menších operací je zase zase rekonvalescence celkem rychlá.

Jakmile uběhne dostatečné množství času, lékař vám doporučí rehabilitace. Než se ale dáte úplně dohromady, může to trvat 1-3 měsíce.

Také je velmi důležité, abyste cviky, které vám na rehabilitacích ukázali, cvičili i doma. Díky tomu posílíte svaly okolo kolene, které mu dovedou poskytnout kvalitní oporu. To by mělo zamezit tomu, aby si vaše koleno žilo svým vlastním životem a v průběhu dne, či při vašich oblíbených aktivitách ztrácelo stabilitu a otáčelo se nepředvídatelně do stran.

Pokud chcete, můžete s lékařem probrat i možnost nošení ortézy, která vám pomůže udržovat koleno v ideální (a hlavně ve stabilní) pozici. Například během sportování, nebo jiných namáhavých denních aktivit.

Podstoupili jste někdy operaci menisku? Pokud ano, jakou s ní máte zkušenost?

Zdroje informací

https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/meniscus-tear-injury – Poškozený meniskus (anglicky)

https://www.vseproklouby.cz/cviky-proti-bolesti-kloubu/ – Cviky proti bolesti kloubů (česky)

https://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/meniscus-tear-surgery – Operace menisku (anglicky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/knee-pain/meniscus-tear-recovery-time-without-surgery – Co vše očekávat od operace menisku (anglicky)

 

Napsat komentář