8 příznaků žaludečních vředů: Jak zklidnit bolest?

Je vám často špatně od žaludku a nevíte, čím by to mohlo být? V takový moment pro vás může mít smysl speciální vyšetření, v jehož průběhu se zjistí, zda náhodou netrpíte žaludečními vředy. Následně na ně může pomoci dieta, ale i mnoho dalších metod, které mohou zklidnit žaludek a pomohou vám s návratem do obyčejného života.

To, že nám občas není dobře od žaludku, se považuje za relativně normální a běžný problém, se kterým se dá v populaci normálně setkat. Jenže, pokud se bolest žaludku a problémy s ním opakují na pravidelné bázi a už vás tento stav začíná poněkud znepokojovat, možná se za ním může skrývat něco vážnějšího – například žaludeční vředy.

Jejich příznaky a příčiny mohou být různorodé a málo specifické, takže nás nemusí na první dobrou napadnout, že by se mohly týkat třeba i nás osobně.

Příznaky žaludečních vředů

žaludeční vředy příznaky

Mezi první hlavní příznaky tohoto problému patří častá bolest břicha, která by se dala charakterizovat jako určitý typ vnitřního pálení. Tento jev může trvat pouze po dobu několika minut, ale klidně i hodiny. Běžně se tento typ bolesti objeví nějakou dobu po skončení jídla a není neobvyklé, že nás dovede probudit v průběhu noci.

Dále si všímejte:

  • Horšího trávení
  • Pálení žáhy
  • Ztráty chuti k jídlu
  • Pocitu, že se s vámi něco děje
  • Náhlého úbytku hmotnosti
  • Říhání po tučných jídlech
  • Nafouklého břicha

Jaké jsou příčiny?

příčiny žaludečních vředů

Žaludeční vředy jsou obvykle způsobeny infekcí bakterií Helicobacter pylori (H. pylori) nebo užíváním protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen a aspirin. Ty mohou narušit obranyschopnost žaludku proti kyselině, kterou produkuje k trávení potravy, což může vést k poškození žaludeční sliznice a vzniku vředu.

Existuje jen málo důkazů o tom, že některé faktory životního stylu, jako jsou kořeněná jídla, stres a alkohol, způsobují žaludeční vředy. Mohou však vaše příznaky zhoršit. Předpokládá se, že kouření zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů a může snižovat účinnost léčby.

Léčba

léčba žaludečních vředů

V první řadě je moudré zamířit k lékaři, který si vás vyslechne a provede všechna potřebná vyšetření, která mohou přítomnost žaludečního vředu potvrdit. V drtivé většině případů se dají vředy léčit pouze za asistence lékaře, v těch vážnějších však může být potřeba i operace.

Co na žaludeční vředy pomáhá je dále dieta, ve které by měly být některé potraviny a nápoje a další by se měly v zájmu zlepšení situace omezit nebo zcela vyškrtnout. Žádoucí je například dieta, ve které je zvýšené množství čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny. Nevhodný je naopak alkohol, tučná a hodně mastná jídla nebo jídlo, které je hodně kyselé a pálivé.

Léky na žaludeční vředy

V případě, že vás vřed opravdu hodně bolí, je možné jednorázově (nebo krátkodobě) vyzkoušet Algifen. Tento lék je ale vázán na lékařský předpis, takže ho bez něj nemůžete koupit. Naprosto nevhodné jsou naopak léky, které mohou vznik žaludečních vředů podpořit, viz některé léky na bolest, které se dají koupit ve volném prodeji. V případě, že předpis na Algifen nemáte a potřebujete si rychle ulevit nějakým volně prodejným prostředkem, nejlépe uděláte, když půjdete do lékárny a zeptáte se, jaký lék by vám lékárník doporučil.

Babské rady na žaludeční vředy

Existují i nějaké další tipy, které by vám mohly život s žaludečními vředy trochu usnadnit? Podle lidových doporučení a našich babiček rozhodně ano!

Mezi populární metody patří třeba dlouhodobé užívání probiotik. Podle výzkumů probiotika bakterie H. pylori nezabíjejí. Mohou však snížit množství přítomných bakterií, urychlit proces hojení a zlepšit některé příznaky. Kromě doplňků stravy pro vás může být vhodná i fermentovaná zelenina, fermentované mléčné výrobky a jogurt.

Další populární metodou je užívání medu na lžičku. Řada studií naznačuje, že med může mít antimikrobiální účinky proti H. pylori, což naznačuje, že by mohl být užitečný při léčbě žaludečních vředů. Med se také po staletí používal na hojení nejrůznějších zranění, takže by mohl teoreticky podpořit i regeneraci.

Určitě také neuškodí, když sáhnete po heřmánku. Nejlépe po heřmánkovém čaji, který podporuje zklidnění a normální trávení. Pokud si tedy po jídle dáte šálek heřmánkového čaje, s velkou pravděpodobností neuděláte nic špatného.

Máte zkušenost s žaludečními vředy? Pokud ano, co vám na ně nejvíc pomáhá?

Napsat komentář